M-am hotarat.............adoptie(75)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna fetelor. Ia uitati? Se schimba legea adoptiilor: copiii vor fi infiati mai repede http://www.desteptarea.ro/se-schimba-legea-adoptiilor-copiii-vor-fi-infiati-mai-repede.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Da, se schimba, e adevarat. A trecut de Senat si acum se afla pe masa Camerei Deputatilor, dar se misca cu viteza melcului. E in discutie din 9 martie si inca se mai dezbate, dar ar fi posibil totusi ca in februarie sa vem lege noua. Cine stie?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

"buna fetelor. Ia uitati? Se schimba legea adoptiilor: copiii vor fi infiati mai repede http://www.desteptarea.ro/se-schimba-legea-adoptiilor-copiii-vor-fi-infiati-mai-repede.html"

DOAMNE AJUTA!!!Sa le dea Dumnezeu gandul cel bun...insa parca vad ca o sa gaseasca alte "chichite" sa lungeasca procesul de adoptie...TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL....voba lui Mircea badea...:)
Vreau sa va spun ca eu mi-am depus dosarul de atestat din 24 august si nici acum nu m-a sunat nimeni...deci...trageti voi concluziile...Am mai sunat eu de cateva ori si mi s-a zis ca sa stau linistita ca au la dispozitie 60 de zile in care sunt obligati sa rezolve dosarul meu...Asa ca nu am ce face decat sa astept...insa credeam ca treaba cu asteptatul e valabila dupa ce am luat atestaul insa uite ca de la inceput "fac antrenament"...Va pup!Sa auzim de bine!

Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

BebeAnda ei lasa ca tu astepti acuma si nu o sa mai astepti dupa. Si la noi prima vizita a fost putin mai tarziu, dar intradevar atestatul a fost eliberat in termenul celor 60 de zile.
Asa eram si eu disperata, mai ales ca noi am prins si toate sarbatorile si alegerile posibile. Eram disperata si sotul meu tot imi spunea sa ma bucur acuma de liniste ca dupa..... Mare dreptate avea, acuma ma culc si ma scol in rasete sau tipete. E frumos nimic de spus, dar parca uneori imi mai doresc si cateva minute de liniste, dar de unde.... daca nu incepe una , incepea cealalta , daca nu plange una plangea cealalta, dar si cand se pun amandoua pe marait( atunci apreciez cand este maraita numai una).
Sunt niste haioase si s-au transformat (cu ajutorul nostru) in mici profitoare. Ne intorc pe degete cum vor ele si cind isi dau seama ca au facut o boacana sau au gresit, se uita cu ochisorii lor micutzi si ne spun " Am glumit" sau " Asta am vrut sa spun si eu, dar nu ai inteles tu.."
Alina felicitari ca ati adus copilasul acasa. Va doresc sa aveti numai bucurii din partea lui si cu siguranta micile neplaceri au fost deja uitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
numele meu e Laura, am un baietel de 6 ani, dar vreau sa adopt o fetita.
Inca nu am mers sa ne depunem cererea pentru atestat, dar sper sa mergem cat mai curand.
Am cunoscut o mamica insarcinata in 32 saptamani si vrem sa adoptam copilul ei. Cum trebuie sa procedam?
De ce trebuie sa treaca un an? daca ea isi da consimtamantul pentru adoptie cand il naste si il lasa in maternitate, nu l-am putea lua noi si sa-l tinem pana dureaza toata birocratia? Asta bineinteles ca implica ca noi intre timp sa avem atestatul.
Poate vi se pare o prostie ce va intreb, dar sincer nu stiu care e cea mai rapida, dar legala modalitate de a lua copilul cel mai repede acasa.
Am citit pe forumurile DC ca cineva a luat copilul acasa cand avea 3 luni (se nascuse in septembrie si in decembrie deja il aveau acasa)
Va multumesc anticipat,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Laura ceea ce ai propus tu nu este legal, dar vorba nu imposibil. Legal nu ai voie s ei acasa un copil ( de parca mergi la piata). Sunt doua variante sa ei acasa copilul asa de mic, una legala si una nelegala. Cei care au luat copilasi nedeclarati adoptabili
(pe aceasta lege) nu au procedat chiar foarte legal. Acuma depinde de fiecare dintre noi cat de mult isi doreste sa riste, eu una nu sunt de acord. Dar asta este alta poveste, ca pina la urma urmei fiecare isi asuma un risc mai mare sau mai mic
Intradevar au mai fost cazuri in care copilasul a fost dat in plasament, dar dupa cate stiu eu DPC-urile dat in momentul de fata foarte greu un copil in plasament.
Cu toate ca mama da declaratie ca vrea sa-l dea spre adoptie, mama nu poate sa zica ca ti-l da tie. In plus de asta pe langa mama, mai sunt intrebati si ceilalti membrii ai familiei extinse ( pinala rudele de gr. IV), fapt care face imposbila adoptia copilasului mai devreme de cateva luni , sau mai bine zis cel putin un an, si atunci copilul poate fi potrivit cu alta familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura-s

Buna fetelor,
numele meu e Laura, am un baietel de 6 ani, dar vreau sa adopt o fetita.
Am cunoscut o mamica insarcinata in 32 saptamani si vrem sa adoptam copilul ei. Cum trebuie sa procedam?

Laura, asa cum spune si danaionela, exista varianta sa iei fetita in plasament, cu riscurile de rigoare. Nu e tocmai legal insa nici ilegal.Sunt multe fete care au luat copii in plasament, copiii avind sit. juridica de asa natura incat se cerea plasamentul.Deci nu e ilegal.
Din pacate viitoarea mamica nu se poate duce la DPC sa spuna ca vrea sa iti dea tie acel copil. Se merge pe calea legala, adica atestat si tot tacimul.
Bafta sa reusesti sa ai fetita repede acasa. Insa sfatul meu e sa te apuci de atestat.Fara atestat nu poti lua nici un copil, in nici o varianta.
Bafta, idiferent ce varianta alegi.Tine-ne la curent cu ce ai decis.Nu ezita sa ne intrebi daca mai ai nelamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna fetelor
Se schimba legea adoptiilor: copiii vor fi infiati mai repede http://www.desteptarea.ro/se-schimba-legea-adoptiilor-copiii-vor-fi-infiati-mai-repede.html
sa o vedem si pe asta

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

BebeAnda, chiar ma gandeam la tine, nu ai mai dat nici un semn , de fapt nici eu nu am mai scris de multisor
cum ai depus dosaul pe 24.08, nu cumva l-ai depus mai devreme??????
eu l-am depus pe 23.08 si stiu ca tu deja il aveai depus.
Eu mai am 2 vizite, au trecut pe la mine si asistentii sociali si politia, se face chiar totul, teste, jocuri, discutii cu psihologul, etc.
doamne ajuta sa se schimbe odata legea sa nu mai stam asa in stres, ca pe mine m-a ajuns stresul si emotiile chiar acum de la inceput (acum 2 zile mi-a fost asa de rau incat a fost nevoie sa cheme colegii salavarea la serviciu )

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

simo_73Doamne Simo,nu ceda asa repede!!Partea atestatului e cea mai usoara si daca cedezi acum ce vei face mai inkolo??Trebuie sa fii puternica nu va fii usor pasul cu copilasul!!
Capul sus!Esti pe drumul cel bun si va veni ziua cand iti vei strange puiul in brate si crede-ma ca atunci vei uita toate stariile astea!!!

Mergi la inceput