M-am hotarat.............adoptie(75)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinamolnar

Buna fetelor
Cu cateva zile inainte de incredintare a aparut o problema. Cand am facut cererea cu caracteristicile copilului am specificat sa nu fie rrom. Dupa ce am vazut copilul si cei de la directie m-au incredintat ca nu e rrom, am vazut certificatul de nastere unde scrie ca e de nationalitate rrom. Ce parere aveti de asta?

Va iesi soarele si pe strada mea




De curiozitate m-am uitat pe certificatele de nastere ale copiilor sa vad daca scrie nationalitatea si nu scrie nicaieri.Unde scrie ca e rom?



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Asi cred Alina a vrut sa zica ca este de etnie rroma , nu de nationalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

alinamolnar-Este destul de neplacut sa ai astfel de surpriza ,eu nu sint rasista dar daca totusi trebuie sa raspunzi la anumite intrebari ,sa completezi formularul in care nu doriti copii de etnia room ,nu stiu cum au omis sa va comunice sau sa va intrebe.
Acum depinde numai de voi daca asta este o problema ,acum dupa ce ati avut incredintarea si probabil v-ati obisnuit cu copilasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu stiu daca era certificatul de nastere sau alt act (maternala zicea ca e certificatul de nastere si sincer nici nu am observat ce scrie pe actul respectiv), dar scria negru pe alb CETATENIA :ROMANA, NATIONALITATE :RROM . Erau mai multe acte pe care mi le-a aratat maternala, deci s-ar putea sa fi fost alt act decat certificatul de nastere. Eram curioasa doar de parerea voastra, pt ca noi oricum ne-am hotarat sa mergem mai departe si in aceste conditii.Maine avem incredintarea si speram sa-l si putem aduce acasa. Va iesi soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Alina cu siguranta este o greseala , dupa cate stiu eu nu exista nationalitate rroma; nationalitatea ti-o da tara unde te-ai nascut. Eu una asa stiu, poate gresesc.
Mult succes la incredintare, si sa baiatul sa va aduca numai bucurii de acum inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

pana la urma chiar conteaza ce scrie pe act? daca el nu arata a rrom, ce importanta mai are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ai dreptate, cel mai important este ca si-a gasit o familie, si familia a gasit un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Cred ca ai luat decizia cea mai buna.E frustrant si neplacut sa fii mintit dar dragostea nu trebuie sa se impiedice in detalii.
Felicitari puiului si voua , parintilor!!!!



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna dimineata. Alina, urat din partea asistentului social ca nu ti-a spus, nu pot sa cred ca nu stia, asta e si mai grav.
Eu ieri am trecut pe la DPC sa vad ce se mai intampla pe acolo si raspunsurile au fost ,,socante" pentru mine. In martie, cand am luat atestatul mai erau 42 familii, ieri mai erau 32. Doamna de acolo deschide caietul, cum va numiti, X, ne cauta in registru, numara: 32... Dar mai avem niste sentinte, imi zice. Si i-am zis si eu: pai poate mai potriviti niste copii cu familiile doritoare si mai scade numarul. Si poate mai sunt familii care vor strict baiat, iar eu vreau fetita, deci ii scadem si pe ei. Nuuu, a venit raspunsul, cand vine randul familiei, chiar daca vor baiat si noi avem fata, ii sunam si ii intrebam daca nu vor fata...
Deci se pare ca lista asta in orasul nostru e batuta in cuie. In ritmul asta, pana in martie viitor, cand expira atestatul, nu cred sa vedem vreun copil. M-am ingrozit ieri, nici nu ma mai duc, mai bine o sun direct pe asistenta de la DPC care e o draguta si ma linisteste de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna dimineata fetelor
amy2007 nici tu nu ai trimis in tara la toate directiile, atestatul?
marti am avut si noi a 3 a intalnire cu cei de la directie si am intrebat si eu cate familii atestate sunt si mi-a zis ca 6-7 cu noi cu tot, dar poate cine stie cand o sa avem noi atestatul ne trezim ca suntem un numar mai mare :))


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput