M-am hotarat.............adoptie(75)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi

Ce fericita trebuie sa fii cu doi copii ! baietel si fetita . Mie mi se pare greu sa iei doi copii deodata , mai ales cand sunt mici sub 3 ani.Pentru mine a fost mai bine pe rand , am trait minunea de 2 ori.


Bine ai revenit printre noi. Mi-a fost dor de tine. Pupici celor doi ingerasi ai tai. Intr-adevar e minunat sa ai doi si e bine sa fie o diferenta intre ei. Intre sotul meu si fratele lui e o diferenta de 6 ani si tare mult l-a ajutat sotul meu pe fratior care era mai mic atat la scoala, gradinita, pe mama lor acasa. Ideal e sa ai fata si baiat, eventual bb mic asta e visul majoritatii mamicilor.

Bine ai venit printre noi Mikaia. Sa dea DD sa devii mama asa cum iti doresti si cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

asi- Da cred ca sunt cam de-o seama.Poate Alex al nostru sa fie mai micutz.
Fetelor si noi am vrut in prima faza bebelus dar ne-am razgandit si am cerut pana la 4 ani.
Pediatrul lui Alex care este si varul meu ne-a indrumat bine si ne-a zis ca deja dupa varsta de 1.6 luni - 2 ani iti poti da seama de probleme daca exista.Acum asa a vrut D-zeu si l-am gasit pe Alex cand avea putin peste 2 ani.Am apucat si noi putin pampers,putin biberon dar au fost scoase repede .
Oricum sansele sunt mult mai mari daca optati si pentru o varsta mai maricica.
Noi speram ca la anul sa ii aducem o sora sau un fratior lui Alex.Sa speram ca-l va accepta ca e ffff gelos!Mai discutam cu el si daca vedem ca tot reticent este o sa mai asteptam un an!Avem timp,suntem inca tinerei asa ca pana la 40 de ani sa tot adoptam .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna fetele. Ma bucur cand apar si fetele mai ,,vechi" pe aici, semn ca ne citesc. :)
Un an scolar usor pentru piticii care intra in clasele primare !
Eu sunt sa zicem mai bine, nu mai am pulsul atat de mare, datorita pastilelor pe care le iau. Stau si ma gandesc cat trebuie sa mai trag dupa tratamentul de FIV, nereusit... Asta e, trebuia sa incerc si varianta cu FIV-ul. :)
La mine tot nici un semn de la DPC, o sa sun saptamana asta sa vedem ce mai zic doamnele de acolo. Pe 18 se implinesc 6 luni de cand am luat atestatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

La mine tot nici un semn de la DPC, o sa sun saptamana asta sa vedem ce mai zic doamnele de acolo. Pe 18 se implinesc 6 luni de cand am luat atestatul...[/blue]

Vedeti fetelor? Despre asta spuneam legat de reatestare. Sunt cateva cazurile cind fetele gasesc copii adoptabili (sau nu) imediat dupa ce iau atestatul. De obicei se asteapta cateva luni (cel putin) si cum o dai, tot nu scapi de reatestare.Stiu pe cineva care s-a reatestat de 4 ori pina si-a strins puiutul dorit in brate.
Insa fruntea sus, bafta si ginditi-va ca totul este un vis urit. Cind va veti stringe puiul in brate, veti uita birocratia, timpul, deceptia, asteptarile si cine stie prin ce ati mai trecut ca sa deveniti mama cu norma intreaga.
Bafta inca o data si asteptare cat mai scurta tuturor viitoarelor mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Mult succes si din partea noastra tuturor scolareilor si tuturor prescolarilor. Noi mai avem un an sau doi ( depinde de noua lege) pana la scoala, dar deja am emotii. Au trecut anii destul de repede..
Gabriela imi pare rau ca nu ai spijinul familiei. Este cel mai greu lucru, daca pe prieteni poti sa-i indepartezi , cu membrii apropiati ai familiei este mai greu. Intradevar sunt multi care nu concep astfel de lucruri, dar in acelasi timp nu ne inteleg dorinta de a avea un copil.
Intradevar acel medic a avut mare dreptate. Este o mare diferenta intre a dori sa fii mama si a dori sa fii insarcinata. Din pacate mie mi-a trebuit citiva ani ca sa-mi dau seama de acest lucru, dar nu acum nu as da pentru nimic in lume dorinta de a fi mama cu dorinta de a fi insarcinata.
Este greu intradevar si poate sa dureze, in functie de asteptarile si norocul fiecarei persoane, dar stii cu siguranta ca la finalul acestui drum exista o persoana care te asteapta cu bratele deschise.
Mult succes si sa aveti parte de copilasi sanatosi, frumosi, destepti si iubitori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Buna fetelor
Cu cateva zile inainte de incredintare a aparut o problema. Cand am facut cererea cu caracteristicile copilului am specificat sa nu fie rrom. Dupa ce am vazut copilul si cei de la directie m-au incredintat ca nu e rrom, am vazut certificatul de nastere unde scrie ca e de nationalitate rrom. Ce parere aveti de asta? Va iesi soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

alinamolnar-greseala DPC-ului!Acum eu nu sunt rasista,noi nu am dat la o parte varianta asta insa am specificat sa nu fie foarte inchis la ten.Ar fii aparut mai tarziu rautatea societatii si ar fii suferit copilul chiar daca i-as fii explicat marea cu sarea!
Si ce ati facut pana la urma?ati vazut macar poza???poate sa fie o greseala la dosar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Alina este foarte greu, acuma depinde de voi. Banuiesc ca daca ati ajuns pina la aceasta faza simtiti o atractie fata de copil, si faptul ca este romm nu ar trebui sa va impiedice, dar daca ai o repulsie pentru acest lucru, cel mai bine este sa nu faci demersurile mai departe, si sa spui instantei ca nu esti de acord cu incredintarea.
Totul depinde de voi, dar intradevar este pe de o parte si vina DPC_ului ca nu te-a anuntat despre acest lucru. Este greu de luat o decizie, dar daca ai indoieli..., atunci inseamna ca acel copil nu era potrivit pentru voi.
Mult succes, indiferent de decizia pe care o vei lua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Alina , imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat . Iti faci atatea sperante si apoi nu stiu cum mai poti avea incredere . Certificatul de nastere il poti vedea doar la incredintare ? Ce alta modalitate este de a verifica din start ? Sunt familii care accepta si aceasta varianta , dar cele mai multe specifica inca de la cerere si daca se cunoaste acest lucru ma intreb care este motivul de a spune altceva ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu



ai intelegere si pentru el . asa sunt barbatii . spun 3 cuvinte si gandesc 10 cuvinte . ei asteapta ca tu sa intelegi ceea ce ei nu spun . ii sperie responsabilitatea - necunoasterea -se simt pierduti in fata unor decizii care nu sunt luate de ei . asa este al meu . relatia este excelenta . si m-am obisnuit cu el .



"niciodata nu e prea tarziu"

BUna gabi. NU-mi vine sa cred. exact asa este domnul meu.

Mergi la inceput