M-am hotarat.............adoptie(75)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Dragi mamici de (pre)scolarei si (pre)scolarite,
dragi (pre)scolarei si (pre)scolarite,
Va dorim un an scolar grozav, cu note bune, teme nu prea multe si amintiri de neuitat, dar si cu joaca multa, ca are si ea rostul ei! Boboceii de clasa I sa aiba parte de o prima zi de scoala luminoasa, iar cei cu coatele deja tocite putin pe bancile scolii sa se intoarca cu voiosie in clase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

asi- nu te-am mai 'vazut' de mult!!
maine incepeti scoala?duminica??
chiar ca s-au facut mari minunile tale!!sa-ti traiasca si sa aveti o viata minuntata cu totii!!
noi intram in grupa mijlocie!suntem voinicel!!
emotii nu prea mari ca noi am fost si in vacanta la gradinita!Acum am avut un pic de vacanta si ne pregatim sa ne intoarcem la gradinita de stat!
Mult succes in noul an prescolar si scolar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Simo nu duminica ci luni incepem scoala.De emotii nici nu mai stiu ce zile sunt.Noi incepem activitatile dupa mai bine de 3 luni de vacanta deci o sa avem nevoie de putin timp de adaptare.Alexandru al tau e cam de aceiasi varsta cu Maria mea.




Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Ce fericita trebuie sa fii cu doi copii ! baietel si fetita . Asta ne dorim si noi , speram cu ajutorul lui Dumnezeu . Ce varsta aveau puiutii tai cand au ajuns la voi ? Au venit impreuna ? sunt frati biologici ? sau separat au venit . Noi avem atestatul doar pentru un copil , ulterior ne-am dat seama ca trebuia sa cerem de la inceput doi copii .
Va doresc un an scolar cu bucurii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Simo 73 ,ai scris intr-un mesaj ca-ti doresti copil micut , bebe , eventual sa fie nebotezat . Si noi ne-am facut sperante , dar ne-au spus ca sunt adoptabili copii de la 6 luni in sus , in cel mai fericit caz . In majoritatea cazurilor copii sunt botezati , de cele mai multe ori de asistentii maternali . Treptat , am incercat sa ne obisnuim cu aceasta renuntare .
O Duminica placuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

intelepte cuvintele doctorului mikaia : mama sau insarcinata . asta ma intreb si eu de ceva timp .

cred ca daca riscurile sunt mari - si sunt extrem de mari ami bine mama ; insa eu nu am suportul familiei si nici intelegerea lor . si maine as deveni mama , adica as adopta , dar inca incerc sa fac un copil . acum 5 ani am incercat sa luam un copil in adoptie , l-am botezat intr-un centru maternal , iar mama a renuntat la ea - o fetita claudia - si copilul a mers in plasament . este acum cu parintii inde a fost plasata , este foarte fericita si a crescut frumos , maine va vea prima ei zi de scoala . culema este ca seama cu noi foarte mult .

insa soacra mea a facut o depresie severa cu atacuri de panica atunci cand a aflat ce vroiam de facpt sa facem . asa ca am renuntat . este mama sotului meu . o respect pentru ca mi-a dat un baiat extraordinar .

si acum ne gandim sa infiem .aceeasi problema . nu vor nici macar sa discute cu noi . spun ca vor un nepot sa ne semene . claudia ne semana . conta cine era mama ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si daca voi fi insarcinata - sper ca efortul pe care l-am facut 8 ani sa fie recompensat - oricum voi deveni mama de copil adoptat . asta am stabilit deja cu sotul meu si este doar o problema de timp .

va pup pe toate curajoasele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ce fericita trebuie sa fii cu doi copii ! baietel si fetita . Asta ne dorim si noi , speram cu ajutorul lui Dumnezeu . Ce varsta aveau puiutii tai cand au ajuns la voi ? Au venit impreuna ? sunt frati biologici ? sau separat au venit . Noi avem atestatul doar pentru un copil , ulterior ne-am dat seama ca trebuia sa cerem de la inceput doi copii .
Va doresc un an scolar cu bucurii!


Intr-adevar e mare fericire sa ai copii.Fericirea e pe masura efortului si dificultatii.
Copii mei au venit separat acasa,intai baiatul cand avea 4 luni jumate,am facut demersurile pe legea veche in 2004 si fetita avea un an jumate .
Mie mi se pare greu sa iei doi copii deodata , mai ales cand sunt mici sub 3 ani.Pentru mine a fost mai bine pe rand , am trait minunea de 2 ori.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Liana, dupa ce am mai stat de vorba cu cei de la directie, cu mama si cu prieteni mi-am dat seama ca am putine sanse de a lua un bebelus, vreau totusi un copilas pana in 3 anisori

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Simo 73 , la aceeasi concluzie am ajuns si noi , n-as vrea sa mai avem si alte renuntari . Asteptare usoara !

Mergi la inceput