Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Noi am avut noroc ca unul din copii a adormit mereu singur in patutul lui neleganat, el a fost mereu dependent de patutul lui, de magarusul lui de plus dintre zabrele, de pernuta lui, de camera lui. Daca incercam sa schimb ceva iesea cu scandal. A avut mereu o lumina de veghe aprinsa. Celalalt a fost mai dificil, ca nici in brate nu adormea leganat, se indoia ca un arc... noroc cu un balansoar in care a dormit pana pe la 8 luni, nu mai retin exact, il legana si ii canta o muzica linistitoare pana adormea, dupa care il duceam in patut. In patul nostru era un dezastru daca-l puneam, se zvarcolea non-stop. Noroc ca o data adormit, dormea neintors toata noaptea, a avut intotdeauna somnul foarte profund. Ce sa zic, cand citesc de gemeni leganati pe picioare imi dau seama cat de norocoasa sunt. Dar raman la parerea ca depinde mult cum ii obisnuim, tinand cont si de temperamentul copilului si de preferintele lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna seara!


LAVINUTZA aha deci voi erati ieri in Vacaresti cu fetitele in rosu!! hehe ce coincidenta.Noi nu stam aproape - a fost o intamplare sa fim acolo. Ce tare!

Cu dormitu - si ale mele de mici mici de la maternitate doar in patut. Primele doua luni pt ca eram si noi lainceput era scandal la somn, nici noi nu stingeam tv si lumina..si se sculau. Am invatat sa stingem tot, pus bebe in patucin, plecat din camera. Primele seri scanceau si maraiau..da s-au invatat ca nu vine nimenea si au adormit singure, Asa e si acu pana in ziua de azi.

In cazu tau mai special-ca au acu peste un an..nu stu dc neaparat merge sa le lasi sa planga, ca acu fac si special, obiceiu odata creat..Poate asa incet incet, azi le lasi 5min, maine 7 sa planga si cresti cate putin oti reusi. Ca mai e riscu sa se si rostogole si sa cada si decat sa se intample vro nenorocire mai bine in patucinu lor. Tre sa vezi si tu ce merge mai bine la voi pan la urma.

ariadna33 si eu m-am mutat de lg ele din dormitor de pe la 8 luni ca au primit al doilea patucin si nu mai incapea patu mare..si dorm cu sotu. Mi se scoala mult mai tarziu frate..pe la 8-9 dimi ca boeroaicele. Culcate de la 21-21.30. Aud dc latra dimi,si merg sa prepar laptele glontz:)

Anastasia bine ai venit! sa dea Dumnezeu sa ai sarcina usoara si sa duci bebeii la termen, sa fie sanatosi si neurlaciosi! te asteptam cu vesti de la eco, si sa ne zici ce ai! Ai facut fiv sau ai ramas natural cu gemenasi pan la urma?

Monas te astept cu drag, sa ne vedem! felicitari pt statu in picioare, uau la 6 luni!

Azi Maruta Pofticiuta a reusit sa imi fure o piersica din farfuria mea cu fructe (dupa ce papasera ele piure+suc).Pac a pus mana pe ea si s-a apucat sa o mozole in mana si sa muste cate putin din ea! A spart juma de persica de zici ce-i asta! Musca frumos ca are doi sus si doi jos evident s-a purcificat tuata toataaa! Ilinca pe langa ea incerca sa ii ia piersica din mana, da ea nu si nu, o tinea straaans! Asa s-a bestializat juma de ora si eu ma uitam la ea.




Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor.mda-si eu sunt de parere ca e bine de mici sa fie invatati cu cate cevaprivind in urma nu-mi vine sa cred cat am perseverat cu anumite lucruri, mai ales cu somnul.baiatul s-a obisnuit sa adoarma in scoica-uneori dormea si o 1h-2h.il duceam in patutul lui-cum atingea salteau urla ca din gura de sarpe-am folosit si foehnul,si sa-l amgai pe spate, pe sprancene,sa imi tin mana pe el..nu frate, o perioada nu a mers,il duceam iar in scoica, in patul mare..dar nu am incetat sa incerc, iar si iar, pana cand am reusit.ma refer la somnul din timpul zilei, ca seara au dormit amandoi in patul lor de la nastere-exceptand cateva seri in care fata a avut ghipsul si plangea cand dadea din picioruse..
- fata- am observat-o de la nastere ca indiferent cum o puneam eu, se cuibarea in coltul patului,ulterior in brate cand ii venea sa adoarma isi baga mana in regiunea cotului, la intuneric si caldura.asa ca, aveam o pernuta plata, pe care i-o puneam langa fata cand era de somn..si adormea mult mai repedeacum are o pernuta de 10cm/10cm, pe care o asez langa..are si niste urechi de iepuras, pe care le trage, invarte pernuta,si la final adoarme si singura, cu suzetica si pernuta.ai mei doresc suzeta doar cand le e somn.asa ca unuia ii aduc pernuta, pe unul il pun in scoicaapoi cand ii transfer in patul lor, nu se mai intampla nimic, dorm super. fata chiar uneori seara nu am reusit s-o adorm in patul mare, am leganat-o cu mana pe fundulet, vibratii-ea doarme pe burta,masaj pe spate..nimic.ei bine, am dus-o in patul ei, dupa 5 minute a adormit singura, s-a foit, a invartit pernuta..si s-a cuibarit acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-fata doarme toata noaptea.la 4 luni-la olanesti-intr-o noapte nu s-a mai trezit.si de atunci o tine tot asadoarme 11-12h..baiatul in schimb se trezeste 1 data, mai rar de 2 ori pe noapte.am incercat sa-l legan, sa-i dau apa,nu frate-dc nu mananca, nu adoarme,urla..se foieste..nu am reusit nimic.m-am gandit ca intr-o noapte poate nici el nu se va mai trezi, asa ca il las in ritmul lui..sa manance mai mult seara la culcare nu vrea- nu poate, are portia lui ma bucur insa ca dupa ce mananca se culca instant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, si eu cred ca la faza cu dormitul, ii ai asa cum ii obisnuiesti. Dar odata obisnuiti cu dormitul in patul mare sau leganati sau in brate, cred ca cel mai bun e sfatul SUGUBINEI cu lasatul singurei azi 5 min., maine 10 min. si pana la urma cred ca vor "invata" sa adoarma fara a fi cineva langa ei.

Eu am o alta problema: shmekerii mei nu mai vor sa doarma ziua. Adica, pana acum aveau 3 somnuri pe zi. Dupa prima masa de lapte(10.00-11.30), apoi dupa masa de fructe (13.00-14.00) si apoi dupa masa de legume (16.00-17.30). Dintr-o data, odata cu aparitia maraielilor zilnice de care va vorbeam intr-un mesaj anterior si care, cred eu, ca sunt datorate aparitiei dintilor, shmekerii dorm dupa prima masa de lapte, adica de la 09.00, 09.30-11.00, 11.30. Mai au apoi un somn de aproximativ 1 ora pe la 15.30. Nu ma deranjeaza ca nu dorm, ca am inteles ca de pe la 6 luni incep sa-si reduca perioadele de somn, ci ma deranjeaza ca ei sunt obositi, maraiti, urlaciosi si la ora 13.00, de exemplu, dar nu vor sa doarma si basta! Oare in cateva saptamani se vor obisnui si nu vor mai fi maraiti? Voi ce credeti? Nici nu pot sa-i pun in pat si sa-i las, in ideea ca vor adormi, ca urla ca din gura de sarpe
Nu va spun apoi pe la ora 20.00 ce rupti de oboseala sunt!!! Acum de 2 zile au revenit la trezitul la 08.30-09.00 .

Bun venit, ANASTASIA! Sarcina usoara, cu sanatate!

MONAS, nu vreau sa te sperii in vreun fel! Eu stiu de la sora-mea, care e kinetoterapeut la Spit. de Recuperare Copii in Baile 1 Mai, Felix, ca nu e bine sa incurajezi copilul sa se ridice si sa umble de la varsta frageda, adica inainte ca min. 2 luni sa fi exersat mersul de-a busilea. Eu stiu mai multi copii care au umblat de foarte timpuriu si acum, la 1 an si jumatate-2 ani, parintii au constatat ca nu au un mers corect. Explicatia medicilor a fost clara: la varsta frageda, copilul nu e capabil sa-si sustina in picioare foarte bine greutatea si nu-si intinde la maxim genunchii, iar de aici apare mersul incorect. Dar exista si copii care fac exceptie, chiar eu stiu unul care a umblat de la 11 luni si acum, la 3 ani, merge ca un manechin . Eu am vrut doar sa te previn, sper sa nu te superi pe mine!

In rest, va doresc un weekend linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu nu sunt de acod cu lasatul sa planga. Poti sta langa ei tinandu-i de mana, mangaindu-i pana adorm. Voua v-ar place sa adormiti plangand? Pt puiutii astia mici mama e centrul universului. Cum credeti ca se simt cand plang si striga dupa mama si ea sta in saptele usii inchise si ii lasa sa planga? Cum sa lasi un copil atat de mic sa planga 10 minute?!?! E cumplit de mult. Cum va lasa inima sa faceti asa ceva copiilor vostri? Si pt ce? Cu ce au gresit de sa merite asa tratament?

Poate pt parinte o fi util sa faca altceva in cele 10-15-30 de minute cat ar trebui sa stea langa copil pana adoarme, dar ma intreb, ce poate fi mai important de facut si care nu poaet fi amanat? Pt mine cele cateva zeci de minute dinainte de somnul copiilor, seara, sunt cele mai frumoase si relaxante din intreaga zi. Citim povesti, povestim ce s-a intamplat peste zi, aflu de la ei tot felul de detalii si intamplari de peste zi pe care in alt moment poate nu mi le-ar spune (atunci sunt si ei relaxati si linistiti, nedistrasi de altele). Ne tinem in brate, ne dragalim, facem planuri pt a doua zi. Apoi, sa ii simt linistindu-se si fosaind adormiti langa mine e minunat. Cu ce m-ar face mai fericita daca ar adormi singuri si eu as face curat sau m-as uita la tv in alea cateva minute? Cu ce ar fi ei mai castigati adormind singuri?

E parera mea, desigur. Dar poate e util cuiva sa vada ca nu e singura 'nebuna' care nu isi lasa copilul sa planga singur si neconsolat.





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Buna fetelor, ce activitate mare este...Nu am mai scris de mult din lipsa de timp...Vroiam sa spun ca si eu sunt de acord cu Laura, fetitele mele au dormit cu mine pana la 2 ani, se trezeau des noaptea si plangeau din diverse motive, am incercat sa le las si singure, fiecare in patutul ei tot asa ca sa le "educ" dar nu le-am auzit cand au nceput sa planga si cred ca am ajuns cam dupa 10 min iar cea mica a vomitat de atata plans.Asa ca mi-am promis ca asa ceva nu o sa se mai intample si nu s-a mai intamplat, de la 2 ani le-am mutat in dormitorul lor si au dormit din prima zi singure si la pranz si noaptea.Asta e cazul meu dar fiecare stie cum e mai bine pentru copii sai.
Va pup, va urez multa sanatate voua si copilasilor si cam o tona de rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Eu, una, nu cred ca e sanatos nici ptr. parinti, dar nici ptr. copii sa doarma in aceeasi camera, cu atat mai putin in acelasi pat. Eu va marturisesc ca nu am dormit nicio noapte in aceeasi camera sau pat cu copiii mei. Dar nici ei niciodata nu au plans dupa mine cand i-am pus la culcare. Cand se intampla sa mai planga, o fac de oboseala, iar in acele momente prezenta mea nu face decat sa le prelungeasca starea de oboseala ptr. ca nefiind obisnuiti sa adoarma "asistati", pur si simplu nu pot sa se linisteasca. Si afirm asta pe verificate. Asadar, daca plang de somn, inchid usa, cobor la parter, deschid baby-phone-ul si ascult. Niciodata nu s-a intamplat sa planga mai mult de 5 minute dupa momentul in care i-am lasat singuri. Mai mult decat atat, plansul s-a transformat incet in maraiala, semn clar de oboseala.

Asa functioneaza la noi. Eu nu spun ca e reteta perfecta, dar eu vazand "pe viu" ambele variante, am ales-o pe aceasta (cu copiii care dorm si adorm singuri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Laura,!

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu nu sunt de acod cu lasatul sa planga. Poti sta langa ei tinandu-i de mana, mangaindu-i pana adorm. Voua v-ar place sa adormiti plangand? Pt puiutii astia mici mama e centrul universului. Cum credeti ca se simt cand plang si striga dupa mama si ea sta in saptele usii inchise si ii lasa sa planga? Cum sa lasi un copil atat de mic sa planga 10 minute?!?! E cumplit de mult. Cum va lasa inima sa faceti asa ceva copiilor vostri? Si pt ce? Cu ce au gresit de sa merite asa tratament?

Poate pt parinte o fi util sa faca altceva in cele 10-15-30 de minute cat ar trebui sa stea langa copil pana adoarme, dar ma intreb, ce poate fi mai important de facut si care nu poaet fi amanat? Pt mine cele cateva zeci de minute dinainte de somnul copiilor, seara, sunt cele mai frumoase si relaxante din intreaga zi. Citim povesti, povestim ce s-a intamplat peste zi, aflu de la ei tot felul de detalii si intamplari de peste zi pe care in alt moment poate nu mi le-ar spune (atunci sunt si ei relaxati si linistiti, nedistrasi de altele). Ne tinem in brate, ne dragalim, facem planuri pt a doua zi. Apoi, sa ii simt linistindu-se si fosaind adormiti langa mine e minunat. Cu ce m-ar face mai fericita daca ar adormi singuri si eu as face curat sau m-as uita la tv in alea cateva minute? Cu ce ar fi ei mai castigati adormind singuri?

E parera mea, desigur. Dar poate e util cuiva sa vada ca nu e singura 'nebuna' care nu isi lasa copilul sa planga singur si neconsolat.





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

Fetelor, si eu cred ca la faza cu dormitul, ii ai asa cum ii obisnuiesti. Dar odata obisnuiti cu dormitul in patul mare sau leganati sau in brate, cred ca cel mai bun e sfatul SUGUBINEI cu lasatul singurei azi 5 min., maine 10 min. si pana la urma cred ca vor "invata" sa adoarma fara a fi cineva langa ei.

Eu am o alta problema: shmekerii mei nu mai vor sa doarma ziua. Adica, pana acum aveau 3 somnuri pe zi. Dupa prima masa de lapte(10.00-11.30), apoi dupa masa de fructe (13.00-14.00) si apoi dupa masa de legume (16.00-17.30). Dintr-o data, odata cu aparitia maraielilor zilnice de care va vorbeam intr-un mesaj anterior si care, cred eu, ca sunt datorate aparitiei dintilor, shmekerii dorm dupa prima masa de lapte, adica de la 09.00, 09.30-11.00, 11.30. Mai au apoi un somn de aproximativ 1 ora pe la 15.30. Nu ma deranjeaza ca nu dorm, ca am inteles ca de pe la 6 luni incep sa-si reduca perioadele de somn, ci ma deranjeaza ca ei sunt obositi, maraiti, urlaciosi si la ora 13.00, de exemplu, dar nu vor sa doarma si basta! Oare in cateva saptamani se vor obisnui si nu vor mai fi maraiti? Voi ce credeti? Nici nu pot sa-i pun in pat si sa-i las, in ideea ca vor adormi, ca urla ca din gura de sarpe
Nu va spun apoi pe la ora 20.00 ce rupti de oboseala sunt!!! Acum de 2 zile au revenit la trezitul la 08.30-09.00 .

Bun venit, ANASTASIA! Sarcina usoara, cu sanatate!

MONAS, nu vreau sa te sperii in vreun fel! Eu stiu de la sora-mea, care e kinetoterapeut la Spit. de Recuperare Copii in Baile 1 Mai, Felix, ca nu e bine sa incurajezi copilul sa se ridice si sa umble de la varsta frageda, adica inainte ca min. 2 luni sa fi exersat mersul de-a busilea. Eu stiu mai multi copii care au umblat de foarte timpuriu si acum, la 1 an si jumatate-2 ani, parintii au constatat ca nu au un mers corect. Explicatia medicilor a fost clara: la varsta frageda, copilul nu e capabil sa-si sustina in picioare foarte bine greutatea si nu-si intinde la maxim genunchii, iar de aici apare mersul incorect. Dar exista si copii care fac exceptie, chiar eu stiu unul care a umblat de la 11 luni si acum, la 3 ani, merge ca un manechin . Eu am vrut doar sa te previn, sper sa nu te superi pe mine!

In rest, va doresc un weekend linistit!

mami din 17.04.2011


Sugubina, Mmammarutza, sarut mana de primire!!!!
Sugubina, nu, mamica, am ramas prin FIV gravidutza, ca altfel nu se putea, erau problemutze cam mari cu spermograma sotului si alta varianta nu prea exista decat FIV cu ICSI.
Citeam cu sufletul la gura ce povestesc fetele aici si incerc sa-mi imaginez si eu cam ce va urma. Acum mi s-a facut dor tare de ei, sa ii vad iar la eco, poate la eco urmator aflam si ce sunt, fetite, baietei sau si-si, sanatosi sa fie, orice vor fi, dar sunt si eu nerabdatoare ca cei mici, sa stiu cum sa le vorbesc pe toata perioada sarcinii
pt toate fetele!

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

15+ cu 2

Medicamente: Fragmin 5000 UI- 46 buc.(seringi)

Mergi la inceput