Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Da, MIRELA, stiu ca dureaza mai mult perioada asta cu dintii, din pacate Eu ma refeream ca in toata perioada in care le ies dintii mai exista si saptamani de "liniste", in care nu ii chinuie durerile, care, am inteles ca sunt groaznice...Saracutii de ei!!!

Ai mei, pana la trezirile astea matinale de la ora 6, se trezeau pe la 8.30-9.00, cand beau lapte, apoi pe la 12.00 fructe, pe la 15.30-16.00 legume, pe la 19.00 cereale, iar apoi, in somn, pe la 23.00, inca o masa de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna ziua dragelor! ma bucur sa vad ca sunt din ce in ce mai multe mamici cu gemenasi- sa crestem randurile , sa schimbam impresii :)
Noi suntem bine- am avut un episod destul de urat de enterocolita, cu diaree si tot tacamul dar cu tratament si regim suntem spre bine; din pacate avem in continuare probleme cu somnul de noapte - se trezesc destul de des , adorm in pat la noi iar cand le pun in patut incepe showul - nu mai stiu ce sa fac si cum sa procedez. Le-am lasat si sa planga dar nu pot f mult pt ca sunt 2 si imi e si mila - am incercat sa nu le las sa doarma ziua mai mult de 1 h si 30min- degeaba...dinti nu ne mai ies momentan, asa c anu stiu pe ce sa dau vina.

In rest suntem bine, foarte energice , in fiecare zi facem desoperiri noi si traznai
Sugubina cred ca te-am vazut ieri seara in parc, la locul de joaca pt pitici - nu am fost sigura ca esti tu decat cand ati plecat si te-am auzit chemandu-le pe nume pe fetite. Sunt ff frumoase si vesele


In alta oridine de idei m-am hotarat sa vand caruciorul de la Mother care- este in stare ff buna si are si accesorii- il vand la nici jumatate de pret cat sa iau doua triciclete la fete- daca stiti doritori pls.
Va pup si numai bine,
Lavinia mami de buburuze Maria si Alessia 10.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUTZA

- se trezesc destul de des , adorm in pat la noi iar cand le pun in patut incepe showul - nu mai stiu ce sa fac si cum sa procedez.



Va pup si numai bine,
Lavinia mami de buburuze Maria si Alessia 10.06.2010


Pai e foarte simplu: lasa-le acolo unde au adormit si nu le mai muta in patut.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Merci Laura de sfat - idee era sa le invat sa doarma in patutul lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUTZA

Merci Laura de sfat - idee era sa le invat sa doarma in patutul lor


Pentru asta, nu am sfaturi. Pot sa iti spun cum a fost la noi. In patut au stat /dormit foarte putin. Pe la cateva luni i-am luat cu mine in patul mare, in dormitorul lor. Apoi, dupa ce nu s-au mai trezit f, des noaptea (spre 2 ani asa), am inceput sa ii las singurei dupa ce adormeau si ma mutam in pat cu sotul. De f. multe ori trebuia sa revin langa ei. Patuturile le-am scos de tot din camera ca ocupau spatiul degeaba. Ideea e ca mereu ei au stat in camera lor, in patul lor (unul mare pe care il impart) cu noi mai mult sau mai putin pe langa ei. Acum de ex. seara adorm cu mine intre ei, citindu-le o poveste. Apoi raman siguri peste noapte.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Ai mei nu au dormit niciodata decat in patul lor, cu foarte mici exceptii, cand adorm dupa-amiaza pe unde ii apuca: pe covor, in canapea sau in patul mare. Daca dorm amandoi, ii las acolo unde sunt, daca unul doarme si celalalt e treaz (adica se joaca si face zgomot) il mut pe cel adormit in cealalta camera in patut. Insa noaptea fiecare doarme in patutul lui. Asa s-au obisnuit, cred ca le e incomod cu noi in pat.
Sfatul meu, Lavinuta e sa incerci sa nu mai adoarma in patul vostru, daca vrei sa doarma in patutul lor. Va fi greu pana se obisnuiesc, dar eu zic ca merita, si pentru confortul lor si pentru al vostru. Nu stiu daca e tocmai indicat sa respire 4 persoane, 2 adulti si doi copii in aceeasi camera o noapte intreaga, plus de asta adultii mai stau pana tarziu la tv, la computer, etc. Sotul meu sforaie, de exemplu. Pana la 5 luni eu am dormit cu copiii in aceeasi camera, eu in pat , ei in patuturile lor si dupa ce m-am mutat din camera lor au dormit mai bine somnul de noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- multumesc de pareri- tocmai asta este ideea. Nici eu nu consider ca e bine sa doarma cu noi - plus ca ele se trezesc la cele mai mici zgomote iar daca dorm cu noi nu mai pot face nimic dupa ora 21.30 - adica exact cand teoretic äm timp"pentru spalat vase, dus, strans...etc. Am citit fel si fel de sfaturi dar putine sunt aplicabile in cazul in care ai doi copii - de aceea am apelat la voi in speranta ca ma puteti ajuta din experientele voastre.
Multumim,
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La noi a functionat de minune dormitul impreuna in perioada cand alaptam si se trezeu de nu stiu cate ori pe noapte. Dormeam doar eu cu ei, sotul in camera cealalta. Apoi au continuat sa doarma cel mai bine cu spatele lipit de mine. Asa suntem noi, ni s-a potrivit co-sleepingul si lor si mie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Buna, fetelor! Sunt si eu o gravidutza de gemenasi, in 15 saptamani, inca nu stim sexul la puisori, mai avem de asteptat pana in saptamana 18, la urmatorul control. Eu am obtinut sarcina dupa 6 ani de chin si ruga, tratamente, etc..., dar ne-a dat Doamne Doamne sa traim si minunea aceasta Va rog sa ma primiti si pe mine alaturi de voi, ma va ajuta enorm sa aflu cum se mai descurca mamicile cu bebelsuii deja nascuti si sa impartasesc din experienta celorlalte gravidutze. Sunt atat de multe intrebari care apar de la saptamana la alta, de nu iti vine sa crezi
Va multumesc mult


„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

15+ cu 2

Medicamente: Fragmin 5000 UI- 46 buc.(seringi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara mamici dragi,
Sugubina: cand ma intorc in Bucuresti (cam prin Noiembrie) sigur iti dau mesaj cand ies in parc. Sa stii ca si eu ma gandeam sa aleg alte trasee pt weekend, ca mor daca ma mai duc in asa aglomeratie
LAVINUTA: si ai mei adorm ba leganati pe picioare, ba in brate si apoi ii ducem (cam dupa 10-15 minute) la ei in patuturi. Uneori se mai trezesc si luam de la capat ritualul adormirii.Deobicei ne iese insa mai nou , spre dimineata se trezesc si atunci chiar vor la noi in pat. Nu merge sa le duci in patut si daca se trezesc, sa tii mainile pe ele mai stran asa vreo 2 minute? Sau le iei si le mai legeni in brate un pic?..spun ce mai fac eu, nu stiu daca merge si la tine asa. Sper sa mearga, pt ca si eu cred ca ei dorm cel mai bine in patut (si noi fara ei, ca stau cu un stres sa nu-i lovesc...). Asta nopate, pt ca ziua neam nu dorm in patuturi. Ce sa spun ..ei abia ciupesc cate juma de ora leganati [e picioare ziua. E calvar.A, si mai e ceva. Mai nou, de cand s-a racorit, se trezeau nopatea si cereau la noi in pat. I-am invelit cu paturici mai groase si s-a rezolvat cat de cat trezitul lor. Vezi sa nu fie si la voi la fel. Fa asa incet sa nu le fie racoare cand le pui in patut.
Anastasia: bine ai venit. Aici o sa-ti prinda tare bine ,s a stii. Te asteptam cat de des cu vesti despre minunile tale din burtica.
Noi am inceput sa stam in picioruse putin. Eva se ridica pe maini si gnunchi si apo se batie ca un cetatean turmentat, mor de ras. Lenesul de Fabi nu. Sta pe spate si zbiara sa fie ridicat. Se tine de degetele mele, il ridic, si in loc sa stea in fundulet el se ridica drept in picioare.El incepe sa fie constient de sora-sa, ii zambeste cand o vede, azi chiar a ras la ea in hohote ( eu nu le faceam nimic).
Va pup si noapte buna!

Mergi la inceput