Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzi-tzi

buna fetelor!

felicitari pentru noua mamica! sa fie sanantosi si sa creasca mari puii!

eu nu am mai scris pe aici de multicel dar va urmaresc mereu. baietii mei au acum 1an si 8 luni si din ce in ce mai nazdravani, darama tot, trag de sertare, umbla la tv, acum sunt afara, acum intra in casa (stam la curte), ce mai conteaza ca ies afara desculti sau intra in casa incaltati? si-au gasit o fetita pe strada si toata ziua ne iau de manuta sa ne duca la fetita acasa. nu sunt la varsta la care sa se joace impreuna, doar stau unul pe langa altul, nu interactioneaza f mult, dar le place sa mai fie cineva in jurul lor, si cand plecam de acolo e jale.
cand mergem in parc e musai sa fim 2, ca fiecare are directia lui de joaca si nu ii putem urmari altfel; poate doar cand stau la nisip, atunci e aria mai mica si poate unul din noi sa dispara vreo 5 min

daca tot a venit vorba de gradinita, incep si eu sa caut pt la anu. aveti idee dc ii primeste de la 2 ani si 8 luni (adica nu 3 ani impliniti)? stiti gradinite de incredere (si de stat ) in sect 1, eventual zona 1mai-grivita-pajura-bucurestii noi?

pupici la toata lumea!


buna, eu le dau pe fete la cresa de la un an si 3 luni, am rezervat deja locurile, sa fiu sigura. Www.Innababy.ro e cresa particulara, 6 luni - 4 ani, la piata domenii.

Poop, adishor + Porumbitzele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Fetelor, cum e sa inceapa gemenii gradinita? Cred ca se acolodeaza mult mai usor, fiind doi, nu? Noi mai avem drum lung pana atunci, dar eram curioasa... Stau impreuna, adica fac bisericuta, sau se integreaza si cu ceilalti? Eu mi-am dat copiii in aceeasi grupa, adica o cunosteam pe educatoare si mi-a primit fetita in grupa cu fratiorul ei, desi era cu doi ani mai mica si nu implinise doi ani, dar s-a obisnuit rapid, avandu-l pe Darius. Cred ca asa e si cu fratiorii gemeni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicrisro spune:

Buna fetelor,

Baieteii mei o sa aiba luni 3 saptamani... deci inca ne acomodam unii cu altii, cu somnicul, cu mancat din biberon lapte praf din pacate, cu trezitul deodata... :)

De saptamana viitoare o sa raman singura cu baietii acasa pe timpul zilei si as vrea sa imi dati cateva sfaturi cum v-ati descurcat la masa cu gemeni, ai mei se trezesc cam deodata si sunt foarte nervosi pana ajung cu biberonul in gurita.... e un adevarat scandal pana ne schimbam scutecul si ajungem in pozitia de papat chiar si acum ca suntem 2 adulti cu ei ...
Voi ii schimbati inainte de masa? Le da-ti deodata sa pape? Cum ii tineti sa eructeze si cam act timp?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna alicris-eu le-am dat sa manace in scoica de mici, ptr ca a fost pozitia cea mai convenabila. nu ii schimbam inainte de masa, si acum ii schimb inainte de masa de seara , ca uneori adorm dupa biberonul de la 21/21.30.pai cand e focul mai mare, si au foamea in glanda, tu te apuci sa le prelungesti si ami mult nerabdarea?dei, urlau alea 3 minute cat pregateam biberoanele,aopi pus in scoici, babetica la fiecare, si ma asezam pe parchet intre cele 2 scoci, mufam biberoanele.care termin primul pus la ragait, celuilalt ii baagm cate o jucarie sub biberon, sau un prosopel rulat..sau sustineam si cu piciorul biberonul, sau..terminau amandoi, si unul ramanea in scoica-sa nu-i vina inapoi-celalt la ragait, apoi schimbam copilul, ulterior pampersii dupa masa.chiar dc unul ragaia mai tarziu-tot ragaia...treb rabdare, si rabdare, si rabdare.
- ai mei au program si acum simultan- de masa, somn, iar eu sunt tare incantata..ptr ca ne organizam bine in parc, cand plecam in oras cu masina, la 2,5 luni am plecat la tulcea, la 4 luni la olanesti, la 5 -la mare- nicaieri nu ne-am pierdut din program si simultaneitate..sunt rare zilele cand dorm pe rand, dar masa mereu e in acelasi timp.- ai mei isi tin biberoanele acum la 6 luni, dc le intind si nu-i mufez eu, il apuca, cauta gurita si sustin bine, toata masa- doar ca le mai ridic eu din cand in cand..
-eu cand erau mici, si se trezea unul sa manance, ii dadeam aluia, si apoi il sculam eu pe celalt sa manance, pana s-au setat ei amandoi, si la ceas elvetian la 3 ore au mancat o perioada buna, chiar si cand vroiam sa-i las sa doarma mai mult noaptea, ei se trezeau la 3 ore+/- 10 minute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Alicris, eu in prima luna ii alaptam pe amandoi odata la san, dupa aceea cand am inceput sa ma mulg din luna a doua, le dadeam din biberon pe rand, unul dupa altul, sau daca plangeau amandoi de foame le dadeam la amandoi odata. Ii puneam sus pe masa de infasat, stateau ca sardelele in conserva... si mancau asa. De obicei nu mancau tot odata, trebuia facuta o pauza de 2-3 minute pana terminau biberonul, iar atunci ii puneam pe rand sa ragaie. Ca sa nu vomite, cel care ramanea jos, il intorceam pe burtica.
Asta cam pana la 4 luni, ca dupa aceea nu mai incapeau pe masa de infasat si-i puneam intr-un patut cu pernuta sub ei, si papau asa. De cele mai multe ori au papat pe rand in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, exact asa a fost si la noi. Tras la indigo, doar ca eu ii schimbam inainte de masa, indiferent cat de mare era scandalul. Daca alegeam sa-i schimb dupa mancare, vomau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

alicriso: sa va traiasca flacaii! vai, mi-ai amintit de una dintre terorile mele de inceput:).am incercat sio eu diferite variante cu mancatul (biberon amandoi) i cea mai usoara mi s-a parut cea cu un sul facut dintr-o paturica intre ei si spoirjinit bivberoanele de suslul acesta. asta cand cereau amadoi deodata sa manince. apoi luam pe cel care termina primul si-l ragaiam , apoi pe al doilea si iar pe unul si iar pe celalat (niciodarta nu-mi iesea cum trebuie ragaitul). cand cereau pe rand , luam fomistul in brate si-i dadeam biberon. si varianta cu scoica mi s-a parut buna. marturisesc ca nu mi-e dor de zilele alea, prefer pe cele de acum cu toata mozoleala produsa de diversificare cu tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna dragelor!


Monas dc mai bagi IOR sa ma anunti inainte ca sunt in zona si bagam si noi. E aglomerat in wk da, si mai sunt si aia cu bicicletele-de iti e si frica sa mergi, e ca pe sosea tre sa casti okii.
PE cei carliontati ii stiu si eu sunt tare haiosi si grasucini! Si Lumi ii stie.
Io m-am saturat asa de mersu la parc..Caut si altele, si pintre blocuri, si la National am fost, Morarilor, Florilor..ORrceee. Le alternez zilnic. mamaa tuata viata nu am fost atata in parcuri ca acu!!
Camercam felicitari pt bebici! Super super greutati , asa da!

gabitza35 cum e cu prelungirea 3ani? CIC adica sau la ce te referi?

alicrisro
Sa incerci sa pastrezi sincronizarea, dupa mine asta e cheia, ca alfel stai numa de fundu lor! Le fixezi bibi eventual cu pernita;schimba pampersu dupa ce papa (sunt disperati de fuame,sa nu prelungim), dupa ce le faci groh si ii mai lasi ceva timp sa le priasca sa nu borizeze tot. Groh le faci pe rand evident. Pui pe umar si faci miscari circulare cu palma, works mai bine decat batutu-vazut din experienta.

Maruta si Ilincuta sunt bine, tocma terminaram cu inca o tura de muci de data asta doar la Mara; Ilinca a scapat. Merg peste tot tinandu-se, misuna, scarma prize si pungi (cele mai jucarii tari). Vad ca trag mereu sa fie impreuna, unde se duce una vine si aialanta, isi iau jucaria una aleia.
Mai nou afara le tiu de manute si mergem pe la locu de joaca unde se tin de chestii si chiuie si tiipaaa de atata placere. Le place maxim la copii..

Cikas daca aveti nev de o pompa de san manuala Avent sau stiti pe cineva am eu de vanzare ieftin.


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, ce mari iti sunt Puficele deja! Vaaaai, asa de departe mi se pare perioada in care vor merge si ai mei!
Shmekerii au invatat sa se rostogoleasca doar pe burta deocamdata si e jale mare ca nu pot sa se intoarca singuri inapoi pe spate. Ceea ce ma dispera e ca "exerseaza" non stop, parca s-ar pregati de vreun concurs Si eu la fundul lor, sa-i tot intorc
Cred ca le ies dintisorii, cel putin la Luca ptr. ca e tare marait si se trezeste dimineata la 6, ceea ce n-a mai facut de la 1 luna jumate... Sper sa treaca repede perioada asta...
Cu Carla m-am obisnuit sa fie mai rauta, mai cu figuri , dar acuma si el cu mofturi, care era cumintenia intruchipata...

In rest, va pup pe toate si pe toti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

mamarutza cu dintii or s o tina pana la ultima maseluta
la noi Razvi nu are nici un dinte si luni fac 9 luni...si baleste de se uda panala buric, plus maini in gura, enshpe mii de treziri noaptea
Robi are 2 dinti, dar si pe el il chinuie altii, mai nou si el se maraie iarasi
de trezit la 7 sunt la gard...au avut si ei o noapte in care s au trezit la 5, apoi la 8 si vreo 2 zile in care dupa ultima alimentare cu LP de pe la 5 s au trezit si ei la 8, in rest, foieli, treziri si alte baliverne...
ziua dorm de la 10 si ceva pana pe la 12, uneori 13....si din ce ince mai rar pana pe la 14, apoi dupa 4 li se face somn iar

de mancat manca bine, au perioade si perioade
pana 9 au fructele, apoi pe la 2, cel tarziu 3 legume si dupa 6 masa de seara
de culcat se culca cu lapte, altfel ciuciu nani
sapt asta vad ca Razvi refuza laptele la culcare,il bea dupa...recupereaza noaptea

in rest cresc, deja tre sa le cumpar iar haine, am trezut la masuri de 74-80 la unele articole, mai depinde si de firma prducatoare

pupi fetelor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput