Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Anastasia, te inteleg. La fel eram si eu. Abia asteptam sa merg la medic sa-i vad, sa le aud inimutzele, sa-i vad cum se misca etc. Datorita faptului ca am avut medic si in Ungaria si in Romania, mi-am facut un astfel de "program" incat tot la 2 sapt., vinerea, eram la control cand la unul, cand la celalalt, tocmai ptr. a ne "intalni" mai des. Mie la inceput, in sapt. 16, amandoi medicii mi-au spus ca sunt 2 baietei, fara sa stie unul de verdictul celuilalt. Abia dupa 2 sapt, la 18 sapt., la eco 4D, mi-a s-a spus ca, de fapt, sunt fetita si baietel. Am plans de bucurie acolo pe pat. Sotului meu nu-i venea sa creada Si acuma am pe usa frigiderului primele lor poze de la eco 4D, lipite cu magnet
Stiu ca ai parte de sfaturi din toate directiile, eu una iti sugerez un singur lucru: sa ai grija mare de tine, dar in acelasi timp sa duci o viata normala!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-da, nici eu nu sunt de acord sa lasi copilul sa planga.in nestire. dar 10 minute, nu mi se pare o tragedie.eu nu am plecat niciodata din camera cand ei plangeau. am stat pe pat, l-am privit,sa vad ca nu varsa, ca nu se sufoca, ca nu tuseste, ca nu se ineaca.ca o rabdare si un calm nemaiintalnit. ptr ca m-am gandit ca treb sa se obisnuiasca cu patutul lui- baiatul , ptr ca eu asa am considerat ca e mai bine ptr viitor, sa nu adoarma in bratele mele, si nici in patul mare. sa nu uitam ca sunt 2.si atunci mereu unul ar fi fost in dezavantaj..nu vreau asta.poate ca unul treb schimbat, sau ii e foame,sau e bolnav, treb sa-i acorzi atentia cuvenita- dc celuillat ii e somn, ce faci? il iei in brate pe cel caruia ii e somn, si=l lasi pe cel fomist/ bolnav sa urle?
-sa-i iei in brate ep amndoi nu merge- a scris cineva mai demult ca , ba da, treb s-o faci. am facut-o si eu in crize majore- de boala de ex, dar ptr mine este imposibil aproape sa-i duc asa mai mult de 10 minute, am 50kg si 1.58m, nu mananc aproape toata ziua si uneori uit sa beau si apa.si atunci? sa cadem din picioare toti 3?
- mai scria cineva-ca de ce sa nu acorzi timp copiilor si sa te duci sa gatesti? ca exista fast-food, restaurante,etc..si bani? se iau si astia de undeva? si cate zile poti sta nemancat?eu zic ca dc ne facem noua un rau, implicit le facem si lor.asa ca e un cerc viciios.dc esti nemancat, esti lesinat, si chiar nervos. dc esti nervos, nu mai ai rabdare cu copii, poate nici nu mai poti zambi, faci automat niste lucruri, si chiar poti ajunge nervos pe sot sau pe ei.asa ca? unde e beneficiul?cand la 17 seara aveam o gaura in stomac, ma durea spatele -era de fapt stomacul lipit de ei-i-am lasat maraind- ulterior bocind si am facut niste sandwich-uri pe care le-am inghitit, fara sa le mestec
-apoi m-am intors, le-am pus muzica de copii, am cantat si eu,le-am pupat lacrimile dar si talpitele, si mi-am reincarcat bateriile pana la 22 cand luam adevarata masa
-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

si ai ei dorm la ei in patut, in patul mare au dormit sporadic cand erau mici mici, apoi patul mare s a transformat in loc de joaca,asa ca si sa vreau si nu ar fi adormit in patul mare nici daca stateam eu in cap

in scoici mai dorm si ai mei....ii legan usor,mai ales acum ca s cu dintii si s cu fundu n sus....

dorm cu mine in camera,practic dormitorul era al meu si al sotului
ap este semidecomandat, ca sa ajungi la bucatarie treci prin sufra...exclus din start sa i culc acolo, asa ca le am pus patuturile in dormitorul matrimonial
eu dorm cu ei acolo de la inceput
al meu sot,pt ca sforaie foarte tare e exilat in sufra, plus ca el si fumeaza foarte mult, are nopti in care nu doarme......am incercat sa dorm si eu cu el in sufra....poi pana ajung in dormitor, deja, cel care se trezeste urla si il trezeste si pe celalalt...
la care sa sar mai repede...si cu ochii carpiti de somn, nu mai fac nik
asa ca prefer sa dorm cu ei,la primul semn sonor sunt deja cu suzi sau cu laptele in gura lor
amandoi manca noaptea,amandoi dorm cu suzi

pe picioare nu i am leganat niciodata,am gresit destul la primul copil
in brate mai rarut, Razvan oricum se arcuieste de zici ca i pus pe musuroiul cu furnici
ziua au 2 reprize de somn serios,uneori 1
de la 10 jumate 11 si apoi dupa 16, plus ca mai atipesc in carucior, afara sau in scoici, in masina..la drum lung chiar dorm ca lumea

voi spuneti ca nu i normal sa se doarma cu copii in camera..ok. sunt de acord..si eu am uneori impresia caii apuca foiala dupa ce ma pun eu in pat, dar, cei care nu au spatiu ce sa faca?????

de plans, evit sa i las sa planga prea mult,ii iau in brate,uneori plang in acelsi timp si tre sa i iau pe ambii in brate, noroc ca nu am 50 de kile ca viss ma doare mijlocul, raman teapana uneori, dar nu i las, mi mila de ei,mai ales acum cand ii chinuie dintii....ai au aproape 18 kile impreuna
asa ii urc si de jos de la masina...noroc ca de and cu caruciorul de vara, ii urca sotul in scoici, asa nu i as putea urca in casa

crestem noi mari...

anastasia bun venit si aici



mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Pt mine cele cateva zeci de minute dinainte de somnul copiilor, seara, sunt cele mai frumoase si relaxante din intreaga zi. Citim povesti, povestim ce s-a intamplat peste zi, aflu de la ei tot felul de detalii si intamplari de peste zi pe care in alt moment poate nu mi le-ar spune (atunci sunt si ei relaxati si linistiti, nedistrasi de altele). Ne tinem in brate, ne dragalim, facem planuri pt a doua zi.





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




laura exact asa e si la noi. dar ale mele pleaca in camera lor dupa ce stingem lumina si nu mai vorbim. stau ce stau, si cand simt ele ca le ia somnul, o tulesc la ele in paturi. si eu ma duc sa le invelesc si sa le dau kiss, hug, kiss-hug la fiecare si apa bineinteles

ale mele pana pe la 6 luni au dormit cu mine in camera, apoi, dupa ce ne-am mutat le-am pus paturile in camera lor, si am reusit si eu sa dorm mai linistita ca nu le mai auzeam cand isi buseau picioarele de marginea patului de cate ori se intorceau. de trezit noaptea s-au tot trezit pana pe la aproape 2 ani (parca)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

mamaana, ma bucur mult sa te 'revad'. Mai zi de voi, cum sunteti, ce mai faceti?

Legat de adormit, de mai mult timp, dupa ce ei adorm eu ma mut in cealalta camera. Si eu nu cred ca metoda asta de adormit plangand e ceva ce merge la toti copiii. unii pur si simplu nu se linistesc decat in bratele parintelui. Ai mei, alaptati fiind, s-au trezit pana spre 2 ani de multe (f. multe as zice) ori pe noapte. As fi fost super-varza de obosita daca in loc sa fiu langa ei ar fi trebuit sa vin din cealalta camera de fiecare data. Sanatos, nesanatos dupa parere unora, dormitul langa pui e totusi cel mai natural mod, asa fac toate mamiferele din cate stiu eu, nu au dormitor separat pe pui. Mi se pare firesc sa fie asa, mogaldetzele astea au venit brusc intr-o lume total straina si rece, de ce le-ar fi mai bine cu o maimutza fr plus si o suzeta in locul sanului mamei?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

O, dar ce mama si-ar lasa puiul sa urle in nestire si in timpul asta sa spele vasele sau sa calce? Probabil ca exista, dar nu si-a facut cont pe forumul acesta dedicat copiilor. Eu am tinut cont de confortul copiilor mei, daca au fost bolnaviori au stat mai mult in brate chiar daca asta a insemnat pentru mine doar o ora de somn pe noapte, important era sa treaca usor ei peste durerea cresterii dintilor sau peste raceli, probleme de respiratie noaptea, muci, vomitat.
Insa am niste copii care nu suporta sa doarma in pat cu mine, ce sa fac, sa-i oblig? mi-ar fi fost mai comod sa dorm cu ei si sa nu ma mai ridic din pat de fiecare data cand ii aud in interfon, caci mai viseaza urat noaptea, se mai trezesc din varii motive si fug imediat sa il iau in brate pe cel care plange, Dragos de exemplu mai are un patut montat in camera noastra si noaptea uneori plange si il aduc cu noi in camera, dar tot in patutul lui vrea sa doarma. Emi la fel. Poate au un spatiu personal mai larg, cine stie? Ei stiu ca eu sunt alaturi si niciodata nu i-am lasat sa planga neconsolat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Adriadna, daca ei se simt mai bine singuri in pat si nu plang si nu cer sa stea lipiti de tine, atunci normal ca cel mai bine e sa faci cum se simt ei bine. Eu ma refeream la acei copii care cer sa fie langa mama lor, dar li se refuza acest lucru, sunt lasati sa planga singuri in patut ca sa se invete ca acolo e locul lor si nimeni nu vine sa ii consoleze.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, ma bucur ca dezbatem acest subiect, ma preocupa si pe mine, trebuie sa fac si eu niste schimbari.

pe scurt: eu le-am obisnuit pe fetite sa doarma impreuna, am cumparat patut de gemeni este tare dragut si cochet (nu are niciun fel de obstacol intre gemeni, este un patut mai mare conceput special pt 2 copii gemeni).

eu dorm in camera cu fetele, in patul mare.

asadar, fetele mele nu se simt bine decat impreuna, nu cu mami/tati noaptea. nu plang dupa noi, ci una dupa cealalta!

in ultima luna, din motive de dinti si viroza, a trebuit sa am mai multa grija de Mara care este in suferinta, am luat-o in pat cu mine, sa o pot linisti noaptea mai usor. Dar Ioana a vociferat si ea : unde este surioara mea??? asa ca dormim toate trei in patul mare de vreo 10 zile. dar zilele acestea le trimit in patutul lor, sa nu ne invatam asa, tocmai acum, la 8 luni. dimineata la ~5:30 vor biberonul cu lapte, masa de foarte de dimineata, apoi vin branzica si fructele la 10.

cand fetele fac un an, ma intorc la job, deci exclus sa mai dormim impreuna. in primavara le amenajez si camera lor, zugravesc etc.

ce fac pana atunci?
- sa le las singure in dormitor? e complicat, din motive 'imobiliare'. camera unde doarme acum tati este ultima, cea mai indepartata, intre se afla livingul care este de trecere, nu as auzi nimic, inca se mai trezesc noaptea, se mai sperie Ioana uneori, iar Marei i se face sete si-i dau putin ceai.

daca ar dormi duse pana dimineata la 6.. as putea sa le las in camera lor.

in fine, din 26 ianuarie cand ma reintorc la birou voi avea cu siguranta o camera cu tati, iar ele in camera lor, dar cum sa fac tranzitia? treptat acum sau brusc atunci?

sunt mamici care s-au intors dupa un an? cum a fost?

cu drag, Adishor si Porumbitzele Ioana & Mara [26 ianuarie 2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Adisor, de ce intoarcera la job exclude dormitul in camera cu copiii? Crezi ca vei fi mai odhnita patruland intre camere decat avandu-le langa tine? Din proprie experienta iti spun ca atunci cand vei fi plecata ziua ele iti vor simti lipsa, le va fi dor de tine si atunci vor incerca sa compenseze timpul departe de tine inclusiv trezindu-se mai des si cautandu=te noaptea. Poate nu va fi asa la voi, dar la multi copii am auzit de schimbari de comportament de genul treziri mai dese, adormit mai tarziu in momentul cand mama s-a intors la servici si a inceput sa lipseasca pt mai multe ore.

Eu nu incerc sa te conving sa dormi in pat cu ele. Dar vreau sa iti sugerez sa nu fie mutatul in camera singure simultan cu plecatul tau la job. Vor fi doua traume pt ele si nu ar fi prea placut sa se intample simultan.

Plus ca , dupa cum spuneam la inceputul mesajului, posibil sa fie si mai greu si mai obositor pt tine.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu sunt convinsa ca mesajele mele nu vor schimba ideile si parerile unor mame cum ar fi viss sau mmammarutza. Nici nu incerc sa fac asta pt ca ar fi pierdere de timp si energie. Dar ma gandesc ca poate ajuta o mama cum eram eu acu 6 ani, fara experienta, in 'bataia vanturilor' ideilor si parerile bunicilor, a lui Capraru, a medicului de familie care cred ca e de-o seama cu Capraru, a vecinei, a sotului la fel de paralel ca mine, dar plin de idei si sugestii. Atunci simteam ca trebuie sa fac unele lucruri legate de copii intr-un anumit fel. Ce simteam eu era contrar sfaturilor primite. Incercam sa aplic unele sfaturi, pt ca mi se parea ca experienta altora trebuie sa fie mai buna decat instinctul meu. Sfaturile altora se bateau cap in cap cu sentimentele mele si dorintele copiilor. Rezultatul era un dezastru: copii plangatori si nefericiti, eu frustrata si epuizata. Atunci am avut norocul sa citesc aici pe forum parerile, povestile, sfaturile catorva mame care m-au ajutat sa realizez ca nu sunt chiar dusa cu capul, ca ceea ce simteam eu din instinct ca trebuie sa fac cu copii mei era bine, am gasit argumente logice care sa imi sustina sentimentele, am gasit povesti de succes care m-au ajutat. Am inceput sa relationez cu copiii asa cum simteam, asa cum imi cereau ei de fapt. Rezultatul a fost 2 copii veseli, mai linistiti, mai fericiti, o mama mai relaxata, mai odihnita si mai stapana pe sine. Am alaptat la cerere, fara program, am tinut copii in pat cu mine atat cat au vrut ei si mi-a fost ok si mie, i-am luat in brate si i-am alintat atat cat au cerut si poate ceva in plus. Rezultatul, privit acum, dupa 6 ani eu zic ca e unul super.
De asta tot tocesc tastatura pe aici, ca poate, la un moment dat, mesajele mele vor fi vazute de o mamica asa cum eram eu acu ceva timp si ii vor fi de folos, macar putin, putin, putin.

Celorlalte, care simt si cred cu totul altfel, imi cer scuze daca le plictisesc sau le enervez. Puteti sari din principiu peste mesajele mele.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput