Se mai poate face ceva???

Se mai poate face ceva??? | Autor: RAMONELLA

Link direct la acest mesaj

M-am tot gandit daca sa scriu sau nu...nu stiu daca ma puteti intelege...
La primul copil,n-am avut lapte,si la sfatul "binevoitor" al medicului de familie,i-am dat lapte praf.Apoi am zis ca la bebe 2.voi face tot posibilul sa-l alaptez,ca nu se poate sa nu am lapte.
In 13 iunie am nascut normal un baietel.In spital ii daedeam sa suga,dar dupa vreo ora de supt,el urla de foame,si manca 70 ml completare.Apoi am ajuns acasa,am crezut ca va fi mai bine.Dar tot la fel...il puneam la san,statea o ora,2...deja am facut rani,dar dupa aceea tot urla de foame.M-am si muls,sa vad de curiozitate cat scot,si scoteam maxim 30-40 ml din ambii sani,si asta foarte foarte greu,mai mult picura decat sa tasneasca.Vreau sa va spun ca mancam foarte bine,beam mult ceai pt lactatie,compoturi,luam 9 pastile de Galafor si Urtica urens,pastile homeopate,dar degeaba.Acum bebe s-a obisnuit cu biberonul,nu mai am ce-i face,cred,mai suge f rar,cand are chef,de cateva ori si dupa aceea se inerveaza de numa.Il pun la san la fiecare masa,dar degeaba,gata cu suptul.Si se pare ca gata si cu lapticul,am inceput acum sa ma mulg cu mana,ca parca mai bine iese,dar scot 40 ml in 24 de ore...
Oare se mai poate face ceva???Eu nu stiu cum nele au lapte,iar altele nu...nu stiu ce nu am facut bine,pentru ca la inceput am incercat sa nu-i dau biberonul,dar degeaba,ca tot rla de foame...Sau cum unele,care totusi se mulg,si apoi dau laptele cu sticluta,scot in 10 minute 200 ml,si eu de abia 40 ml in 24 de ore???Toata lumea imi spne sa renunt,ca pt aia 40 ml nu mai are rost sa ma chinui...dar totusi,acolo mai este laptic,sa-l las acolo sa se iroseasca...
Astept sfaturile voastre.Mersi mult!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 38+Raul


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Buna.

Cat are bebele tau? Din cate stiu eu, cererea determina productia. Stiu ce inseamna ca bebele sa treaca pe biberon, ca am patit-o si eu, dar cu muuulta incapatanare intr-o saptamana a revenit la tzitzi (asta a insemnat si alaptat la 45 de minute cate juma de ora...). Poate nu e timpul pierdut daca nu a trecut mult timp de cand te refuza bebitzu. De asemenea, dar nu stiu sigur, sanii stau in stand by si se poate relua productia de lapte cam maxim 2 luni dupa ce te-ai oprit de tot.

Cat scoti la pompa poate sa nu fie relevant. Cand fi-mea avea 1 luna si trecuse pe bibe, scoteam cam 80 ml/ muls, in vreme ce ea manca doar 30 ml/ masa. In luna 4, cand a trebuit sa ma mulg pentru ca am fost plecata de acasa cateva zile, scoteam tot cam 80 ml si ea manca la o masa si 120ml! Asta se intampla pentru ca atunci cand bebele e mic, forta de suctiune a pompei e mai mare si cand bebele creste forta lui de suctiune e mai mare.

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daca ai nervii tari, pune-l la san f mult. Nu e relevant cat scoti tu. Eu reuseam tot atata sa scot, maximum a fost o data 60 de ml pe care i-am lasat ca trebuia sa merg la facultate. De obicei lasam 30, 40....
Din pacate in maternitate i-au largit aiurea stomacul. Un nou nascut nu are unde sa bage 70 de ml. Are stomacelul atat de mic, e cat o aluna in primele zile.
Imi vine sa le iau la bataie pe imbecilele alea :(((



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

PS Cica pompa electrica ar fi muult mai eficienta. Nu ma pricep, n-am incercat.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Cat poti sa scoti la pompa nu este relevant dc ai sau nu lapte. Eu am o pompa (electrica, dar nu scumpa) si nu am reusit sa mulg nici macar 5 ml. Imi era o ciuda, de ma apuca plansul. Si totusi d-soara mea sugea a.i. in prima luna a luat un kil si ceva, a doua luna aproape un kil. Pana la 6 luni fara o sapt ea nu a pus altceva in gura. Eu cred ca cel mai bine e sa-l pui pe bb des la san. Uita de LP. Poate bb nu prinde corect sanul ( are toata areola in gura?; barbia lui e lipita de sanul tau?; se aude cd inghite?).
Curaj, lapte ai!


www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca


www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

nici baietelul meu n-a mai vrut san dupa cateva zile de biberon (maternitate). pe mine m-a ajutat o consultanta in alaptare, a gasit o pozitie in care pur si simplu a vrut sa suga desi si eu incercasem in fel si chip. am descoperit atunci ca bebe nici nu se mufa corect. eu cred ca 40ml mulsi cu mana e f bine, ai sanse mari sa ai mult laptic cand vei stimula sanul.

primul sfat pe care l-am primti de la ea inca de cand am sunat a fost sa arunc biberonul si sa ii dau lapte praf cu lingurita sau seringa pana il conving sa suga.

ps completare de 70ml in spital este imens!!

mami de strengarel dulce Rares Mihai si surpriza 31+
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Nici eu n-am avut laptic si chiar si acum dupa opt luni de la nastere imi mai vine sa ma dau cu capul de pereti. Incearca sistemul SNS de la Medela: http://www.superfood.ro/Medela/Hranireabebelusului/Biberoane.html (eu n-am stiut de el la timpul potrivit). Si apeleaza si al un consultant in lactatie (ex. de la Pronatalita)



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Vin si eu sa te incurajez sustinind afirmatia ca e irelevant cit mulgi. Cu pompa nu am scos decit citiva stropi, la mina scoteam 20-40 ml, iar copila a fost alaptata exclusiv pina la 6 luni si a crescut f bine in perioada asta.

Asta nu inseamna neaparat ca tu ai lapte sau ca vei reusi sa alaptezi, si nici nu cred ca trebuie sa dai in depresie pe tema asta.

Eu sint de parere ca moderatia e buna in toate, si decit o mama depresiva din cauza imposibilitatii de a alapta, mai bine o mama ok si un copil hranit cu lapte praf.
Vorba Sabinei, daca ai cum, insista cu bebe la sin. Daca nu e sa fie...asta este




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.Din pacate asta e problema mea cea mare,ca degeaba il mai pun la san ca nu mai vrea sa suga.Deja cum simte sanul se apuca de plans.De urlat chiar.Am tot insistat,dar degeaba.Si inainte,cand inca mai sugea,il puneam foarte des la san,dar degeaba...
Da,in spital dupa ce sugea de la mine si 2 ore odata,incepea sa planga si nu se linistea numai dupa ce bea 70 ml de lapte praf.La o luna,mana si 160 ml odata.
Sugea corect,ca simteam si in acelasi timp incepea sa curga lapte si din celalalt san.


Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 38+Raul


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ramo, stii ca nici eu n-am fost mai breaza la primul copil cu alaptatul, dar el a fost asa de cuminte ca a acceptat si LM si Lp la fiecare masa.

la Mihai- a fost el mai destept decat mine :)..ii mai dadeam cd era mic mic si suzi, sa suga ceva, sa se mai linisteasca si sa mai pot face si altceva. acum nu mai vrea. nu pot spune ca ii dadeam exagerat de des sa suga (de genu la juma de ora). dar la varsta asta, sa stii ca nu plang neaparat de foame.
ooff..ca numa ei bietii stiu de ce plang.poate are colici puternici.
eu zic ca incet-incet, cu multa liniste si calm poate reusesti sa il faci sa suga din nou.

bine, la noi bb a fost mai istet- a refuzat constant bibe pana la 10 luni.la 11 luni l-am intarcat,caci laptele era ffff putin si nu am mai facut eforturi sa mai produc.
sugea atat cat era- si nu era f mult. crestea in limite sa zic, mai spre minim asa, dar crestea.
nici eu n-am reusit sa mulg mai nimic. am luat galafor si ceaiuri.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xeo spune:

Copii difera unul de celalalt.Eu sunt la al treilea.Toti prin cezariana.La spital , ca si la tine ...suplimentLP."ca nu am lapte destul"...muls cu mana sau pompa manuala...chinu' naibii.La 6 saptamani erau deja pe LP exclusiv.

Eh, acu' n-a mai tinut vrajeala.Mi-am luat pompa electica.
Bebe la san din prima...si sa nu aaud de supliment!
Dupa ce sugea, scoteam restul cu pompa.(care-si merita fiecare banut!!)Ce nu papa bebe,congelam pt zile negre.
Uneori nu voia sa suga deloc, si facea ca toate visele...
Compromisul - sanatos ori nu- a fost sa-l hranesc cu biberonul, dar lapte matern.
Are 4luni,7,5kg si 65cm.
Scot cu pompa de trei ori pe zi cam cate 250ml.El haleste 4 biberoane de 150ml(mai mult in puseele de crestere),plus o masa piure de fructe sau legume.

Am scris asta ca sa prezint si alta perspectiva.Nu spun ca am facut bine, dar la momentul acela pt mine a fost solutia cea mai eficienta.

Sanatate!

Mergi la inceput