Se mai poate face ceva???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Am intrat din curiozitate,sa vad daca a mai rspuns cineva la acest subiect.Din pacate gata,s-a terminat cu laptele.Regret enorm,dar asta a fost.Am incercat tot posibilul,dar nu am avut.Treptat a secat de tot.
Desi risc sa fiu criticata,nu cred ca toate femeile pot alapta,nu cred ca toate au lapte.Am patit-o de 2 ori.Desi mi-am dorit f mult nu am reusit...Ori ai,ori n-ai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Ori dai, ori n-ai.
Ca sa ai, tre sa dai.
Paradoxal, dar in cazul alaptatului asa functioneaza.

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulush

Ori dai, ori n-ai.
Ca sa ai, tre sa dai.
Paradoxal, dar in cazul alaptatului asa functioneaza.

asa a fost

blog



Stii,e simplu sa vorbesti atunci cand ai avut lapte.Cine a zis vreun moment ca N-AM DAT???I-am tinut si 2 ore,ii puneam la 30 de minute,luam toate ceaiurile si medicamentele posibile.Ce mai era de facut???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Macar noaptea sa nu-i fi dat bibe. Sa suga cat vrea, langa tine in pat . Si lactatia se mentinea. In starea aia de semi adormeala bebeii sug foarte bine, iar sug, iar adorm si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Ramonella, am mai scris pe alte subiecte, eu primele 3 saptamani nu stiu daca am avut sa-i dau 20 ml la o masa, era exact ca la tine: tinut la san, enervat, plans si dupa aia biberon la greu. Pana la urma, m-a ajutat o doamna, consultanta in lactatie, ca altfel pateam ca tine probabil. Dar m-am incapatanat nebuneste sa ii dau eu, eram convinsa ca o sa vina laptele. Pentru informare, doamna mi-a spus ca laptele se poate sa nu vina chiar in primele doua luni de la nastere, acestea sunt critice.

Am incercat sa ma mulg, la fel, nu iesea nimic sau cativa stropi. Cu toate astea, fetita a luat in greutate, deci...ea e pompa.

De curiozitate, ti s-a intamplat sa ti se umfle / intareasca sanii ?

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

"In spital ii daedeam sa suga,dar dupa vreo ora de supt,el urla de foame,si manca 70 ml completare"

La asta ma refeream.
In primele saptamani de viata, orice biberon "de ajutor", "completare" si alte calificative false e o palma pentru alaptat.

Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cand spui ca esti din cele care nu au avut lapte.

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miguelle

Macar noaptea sa nu-i fi dat bibe. Sa suga cat vrea, langa tine in pat . Si lactatia se mentinea. In starea aia de semi adormeala bebeii sug foarte bine, iar sug, iar adorm si tot asa.



I-am dat si noaptea,cum sa nu-i dau???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

ramona, draga mea, imi pare rau ca s-a incheiat alaptarea...cred totusi ca ai gresit in momentul in care i-ai dat biberonul...exact asa am patit cu Eric,ii dadeam sa suga, apoi el urla la san desi eu aveam lapte, credeam ca plange ca nu se satura, i-am dat si bibe cu lapte praf si uite asa, la 4 luni juma a refuzat complet sanul...

ei, la Filip m-am invatat minte si m-am jurat ca nu o sa renunt usor la alaptat si ca nu va vedea biberon sau lapte praf...am fost si mai relaxata, ii dadeam sa suga cand vroia, dormea cu mine (si inca doarme) si uite-ne ajunsi la 1 an si 4 luni si noi sugem la greu...si nu cred ca va renunta curand...

poate te-ar fi ajutat mult un consultant in alaptare, cineva care sa te ajute si sa te sustina in lupta asta...

acu ce sa zic, n-are sens sa-ti mai faci mustrari de constiinta...
sa fiti sanatosi!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP

ALBUM NOU

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniQQ spune:

Ramo, esti o mamica grozava indiferent daca alaptezi sau nu :). Felicitari pentru bebe sanatos, si nu lasa pe nimeni sa te faca sa te simti vinovata. Succes cu biberoanele mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ramoniciule sa-ti traiasca minunile! Felicitari pentru bebe 2, cred ca e minunat!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput