sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


accept, corap...faceti afirmatii generale pe care le "dovediti" cu pareri si experiente personale, sau cu vorba rastita.




Aha, deci faptul ca nasterea e ceva mai grea decat un avort tine de experienta mea personala. Tu personal nu crezi asta. Adica, ce motive ai avea? Zau...Ce mare lucru sa scoti un copil prin vagin si ce s-ar putea intampla rau in timpul acestui proces? Mare scoafala!...







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




De data asta, ai deviat-o serios.
De la numarul mai mare de moarte la nastere decat la avort (despre care nu stii nimic concret, desi aduci in discutie problema), treci la parerea mea despre cat de grea/usoara este nasterea fata de avort.

Eu cred ca cineva a sutit nikul lui accept si se da in stamba pe forum. Asta nu este accept pe care o stiu eu. Oricine ai fi, sa vezi ce patesti cand te-o prinde titulara!

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Multumesc, Laura! N-am putut sa caut eu informatii pentru ca mi se pare incredibil ca am ajuns sa justific asa ceva. Nu zice nimeni ca trebuie sa se priceapa barbatii la chestii femeiesti dar daca esti chiar tuta du-te nene la pescuit si lasa-ne cu educatia ta sexuala!...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

rufus, dat fiind ca accept si eu suntem pe pozitii diametral opuse in problema avortului si nu de azi, de ieri, ci din totdeauna, si totusi ajungem, din experientele nemijlocite pe care le-am avut, la aceeasi concluzie in privinta unor date asupra carora nu exista statistica, nu inseamna decat ca afirmatia are mari sanse de veridicitate.

eu nu ti-am spus ca sustinerea ta ca dumnezeu exista (fara sa o poti dovedi) te discrediteaza, asa ca mai usor cu catalogarile.
edit: scuze, descalifica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

De la numarul mai mare de moarte la nastere decat la avort (despre care nu stii nimic concret, desi aduci in discutie problema), treci la parerea mea despre cat de grea/usoara este nasterea fata de avort.





Exista statistici despre mortalitatea la nastere in tarile civilizate dar nu exista statistici despre mortalitatea in urma avortului pentru simplul fapt ca este ca si cum ai face o statistica despre mortalitatea in urma caderii unei caramizi in cap!


Iar in tarile necivilizate in care nu exista asistenta medicala nici la nastere nici la avort femeile mor pe capete la nastere! Avorturi nu stiu daca fac, ca sunt ilegale. Intelegi?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92




Multumesc, Laura! N-am putut sa caut eu informatii pentru ca mi se pare incredibil ca am ajuns sa justific asa ceva. Nu zice nimeni ca trebuie sa se priceapa barbatii la chestii femeiesti dar daca esti chiar tuta du-te nene la pescuit si lasa-ne cu educatia ta sexuala!...







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




accept, nu trebuie sa justifici nimic.
Mie, cel putin, nu mai trebuie. Ti-ai etalat toate "competentele".

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


accept, nu trebuie sa justifici nimic.
Mie, cel putin, nu mai trebuie. Ti-ai etalat toate "competentele".




Ti-am spus foarte clar ca ceri statistici pe ceva ce nu se intampla acolo unde avortul este legal. Nu ai de ce sa mori in urma unui avort facut in spital.


Nu stiu ce compentente mi-am etalat eu dar nici cu competentele tale de parinte 'nu mi-e rusine'.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

la 12 ani o fetita abia se descopera pe sine. si sigur ca daca vine un gagiu si-o incanta cu vorbe, e foarte posibil sa pice la asternut. aia nu e iubire, e doar sex cu un gagiu.





Ai o parere foarte proasta si nerealista despre fetite. Am avut si eu 12 ani si am avut si 16. Nu m-ar fi convins nimeni la 12 ani sa fac sex, in timp ce la 16 nu m-a putut opri nimeni. Nu subestima vointa unui copil. Totul e sa stie sa si-o exercite.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




total gresit ai inteles, mai citeste inca o data.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

rufus, dat fiind ca accept si eu suntem pe pozitii diametral opuse in problema avortului si nu de azi, de ieri, ci din totdeauna, si totusi ajungem, din experientele nemijlocite pe care le-am avut, la aceeasi concluzie in privinta unor date asupra carora nu exista statistica, nu inseamna decat ca afirmatia are mari sanse de veridicitate.

eu nu ti-am spus ca sustinerea ta ca dumnezeu exista (fara sa o poti dovedi) te discrediteaza, asa ca mai usor cu catalogarile.


Corap, afirmatia in cauza a fost folosita pentru a dovedi ceva. Si care poate dovedi doar daca e adevarata.
Eu n-am incercat (si nici nu o voi face) sa dovedesc ceva pe baza afirmatiei "Dumnezeu exista". Este optiunea mea sa cred, asa cum voi puteti crede, fara date, ca este cum spuneti voi. Mi s-ar parea normal, asa cum eu nu va cataloghez dupa credinta mea fara dovada, sa nu o faceti nici voi dupa parerea voastra nedovedita.
Cred ca discutia ia o tenta sterila.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Rufus, filmuletul atat cat am vizionat eu, pune problema gresit si mincinos, am mai spus-o si da urmareste constrangeri aiurea. Adica "stati pana la casatorie si gata, asta rezolva tot" Dimpotriva!
Inceperea vietii sexuale implica doua aspecte zic eu, unul tehnic-medical si unul emotional. Primul urmareste protejarea de boli si prevenirea unei sarcini nedorite, al doilea merge odata cu dezvoltarea si maturizarea fiecaruia, e alegerea fiecaruia cand si cum, dar nu te descoperi inchis intr-o cutie, separat de potentialul partener pana la nunta ci alaturi de el. Face parte din viata. Poate fi primul, al doilea sau al treilea, nu stiu, nu-i regula, e ceva personal, intim, al fiecaruia. Trebuie sa stii cine esti si ce astepti de la celalalt ca sa alegi sa faci apoi restul drumului impreuna.
Si daca facem apel la experienta personala , stiu si oameni care au asteptat si au asteptat si au asteptat pana pe la 30 de ani si... de vreo 10 ani incoace tot recupereaza! Nu s-au casatorit inca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

bird70 foarte frumoasa viata ta... pentru tine. Eu sunt foarte fericita ca nu am avut copii la 19 ani. Pentru mine ar fi insemnat sa stau cu parintii sau socrii, nu-mi puteam permite o casa proprie, nu aveam bani sa platesc o cresa ca sa merg la facultate, nici bani sa stau acasa macar cateva luni cu copilul si ... multe alte lucruri pe care sunt bucuroasa ca nu a trebuit sa le infrunt.

Plus ca ai avut noroc de un partener dispus sa-si asume o familie. Statistic vorbind fetei i se propune un avort sau i se plateste pensie alimentara dupa un proces de paternitate. Majoritatea relatiilor adolescentine nu dureaza, tocmai asta a fost un argument pe aici, ca nu te poti casatori cu primul cu care te culci, ca trebuie sa incerci mai multi ca sa te definesti.


Exista riscul BTS-urilor, al sexului neprotejat, al posibilei schimbari de parteneri... care mie mi se pare ca e trist, ca-ti zdruncina increderea aceea ca dragostea poate tot si te face mai devreme circumspect si matur.... dar acestea e adevarat ca-n cazul unei alegeri proaste nu te ocolesc mai tarziu.

Totusi relatiile adolescentine mai au ceva periculos. Ce inveti despre viata cu un om culcandu-te cu el? O mica si placuta parte din posibila existenta in doi. Eu as incuraja pe oricine care vrea sex la 16 ani sa stea cu aceea persoana si sa-si imparta responsabilitatea curateniei unei garsoniere si facutului de mic dejun si cina. Eu as plati garsoniera functie de rezultatele scolare, ca la job. Daca se descurca in armonie, why not?

Nu ma incurc de notiunea casatoriei ci a esentei casatoriei ... aceea ca viata in doi nu-i doar sex ci si un numar de responsabilitati si o impartire a timpului si disciplina si a avea grija de celalt... asta presupune in esenta casatoria.

Cat timp au doi adolescenti care merg la scoala si stau cu parintii sa steie impreuna? Nu mult! Daca le petrec in pat apai nu prea au timp si sa vada cum reactioneaza impreuna cu altii sau cautand pasiuni comune si vazand daca pot macar monta un cort si deschide o conserva. Asta ma doare pe mine... ca parinte... ca evalueza un posibil partener functie de calitatile in pat si atat. Daca se vor casatori cu acest criteriu in prim plan ... apai nu prea cred in fericirea lor. E doar unul dintre criteriile importante.

Mergi la inceput