sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

In cursul lor firesc lucrurile se desfasoara treptat, constrangerile exagerate pot grabi insa momentul. Mi-amintesc perfect ca prima colega care mi s-a confesat ca a "facut pasul" la 15 ani era cea mai tinuta din scurt din clasa. Si tot a gasit o ocazie, pana la 9 seara, el era mult mai mare si s-a-ntamplat o singura data, nu era o relatie intre ei.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

nu cred ca, constringererile au dus la asta...si chiar daca ar fi asa a ales o arma cu 2 taisuri.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa


casatoria nu e pentru copii.





Vorbeam despre sex. Daca nu poti purta discutii in afara ariei religioase exista un subforum dedicat unde puteti vorbi intre voi aceeasi limba, unde sex=casatorie. In general nu e asa.








Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




ok ma corectez ca sa nu mai fiu trimisa la plimbare.

sex-ul nu este pentru copii!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

la 12 ani o fetita abia se descopera pe sine. si sigur ca daca vine un gagiu si-o incanta cu vorbe, e foarte posibil sa pice la asternut. aia nu e iubire, e doar sex cu un gagiu.





Ai o parere foarte proasta si nerealista despre fetite. Am avut si eu 12 ani si am avut si 16. Nu m-ar fi convins nimeni la 12 ani sa fac sex, in timp ce la 16 nu m-a putut opri nimeni. Nu subestima vointa unui copil. Totul e sa stie sa si-o exercite.





Interesant punct de vedere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Vreau sa incep prin a spune ca tanti aia din filumlete m-a speriat si nu cred ca mesajul ala as vrea sa-l transmit fetelor mele.

Eu mi-am inceput viata sexuala in adolescenta cu prietenul meu pe care il iubeam la nebunie. A fost o perioada nebuna pe care nu o regret nici un pic, cred ca dragoste ca in adolescenta nu exista. Dupa 2 ani de relatie, la 19 ani am ramas gravida, a fost un accident, ne descurcasem foarte bine pana atunci fara incidente. Atunci ne-am casatorit si 'accidentul' ala are acum 16 ani si e o minune de copil, frumoasa, inteligenta, cu capul pe umeri. Mai avem un copil care a fost programat. Deci, in atatia ani de 'activitate' am ramas o singura data gravida din greseala, din cauza ca am lasat garda jos, dupa 2 ani in care nimic nu s-a intamplat. Din punctul meu de vedere, daca ai cunostinte temeinice despre contraceptie si boli venerice, riscul este foarte mic. Cred ca parintii ar trebui sa-si indrepte atentia spre educarea copiilor in aceste aspecte.

Fiica mea de 16 ani nu si-a inceput viata sexuala, pentru ca nu a gasit inca un baiat pe care sa-l iubeasca si pe care sa-l doreasca. Noi vorbim despre orice, e un copil foarte echilibrat care stie ce vrea si care stie cine este. Nu imi fac griji in privinta ei, am educat-o cat de bine am putut, i-am oferit toate informatiile despre contraceptie, despre boli venerice, stie cum sa le evite. Stie ce inseamna o relatie bazata pe dragoste si respect pentru ca o vede in casa la noi.

Desi nu sunt religioasa, chiar deloc, avortul mi se pare cumplit. Nu as putea sa fac avort sub nici o forma si daca una din fetele mele ar face avort as suferi enorm. Eu sunt ok cu instinctele mele si le las sa iasa la suprafata, iar instinctul meu urla in mine sa protejez viata aia din interior, sa protejez copilasul ala care creste acolo. Cred si simt ca avortul este o crima, nu din punct de vedere religios ci din punct de vedere moral si uman. Pentru mine a omori propriul copil e cea mai mare crima pe care o poti face.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

In cursul lor firesc lucrurile se desfasoara treptat, constrangerile exagerate pot grabi insa momentul.



Esti de parere ca un discurs de genul celui prezentat (pentru cei din sala) sau faptul ca un parinte le recomanda copiilor acel discurs (pe net) este o constrangere?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Vreau sa incep prin a spune ca tanti aia din filumlete m-a speriat si nu cred ca mesajul ala as vrea sa-l transmit fetelor mele.

Eu mi-am inceput viata sexuala in adolescenta cu prietenul meu pe care il iubeam la nebunie. A fost o perioada nebuna pe care nu o regret nici un pic, cred ca dragoste ca in adolescenta nu exista. Dupa 2 ani de relatie, la 19 ani am ramas gravida, a fost un accident, ne descurcasem foarte bine pana atunci fara incidente. Atunci ne-am casatorit si 'accidentul' ala are acum 16 ani si e o minune de copil, frumoasa, inteligenta, cu capul pe umeri. Mai avem un copil care a fost programat. Deci, in atatia ani de 'activitate' am ramas o singura data gravida din greseala, din cauza ca am lasat garda jos, dupa 2 ani in care nimic nu s-a intamplat. Din punctul meu de vedere, daca ai cunostinte temeinice despre contraceptie si boli venerice, riscul este foarte mic. Cred ca parintii ar trebui sa-si indrepte atentia spre educarea copiilor in aceste aspecte.

Fiica mea de 16 ani nu si-a inceput viata sexuala, pentru ca nu a gasit inca un baiat pe care sa-l iubeasca si pe care sa-l doreasca. Noi vorbim despre orice, e un copil foarte echilibrat care stie ce vrea si care stie cine este. Nu imi fac griji in privinta ei, am educat-o cat de bine am putut, i-am oferit toate informatiile despre contraceptie, despre boli venerice, stie cum sa le evite. Stie ce inseamna o relatie bazata pe dragoste si respect pentru ca o vede in casa la noi.

Desi nu sunt religioasa, chiar deloc, avortul mi se pare cumplit. Nu as putea sa fac avort sub nici o forma si daca una din fetele mele ar face avort as suferi enorm. Eu sunt ok cu instinctele mele si le las sa iasa la suprafata, iar instinctul meu urla in mine sa protejez viata aia din interior, sa protejez copilasul ala care creste acolo. Cred si simt ca avortul este o crima, nu din punct de vedere religios ci din punct de vedere moral si uman. Pentru mine a omori propriul copil e cea mai mare crima pe care o poti face.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




bird, mie mi se pare ca viata ta, precum si conceptiile tale, seamana foarte bine cu ce povestea tanti aia (cu unele "retusuri" care se refera la scop, religie, etc). Daca te uiti la ce zice in discurs, te vei regasi: n-ai schimbat parteneri, deci n-ai fost in pericol de boli, te-ai protejat impotriva sarcinii, dar cand ai gresit n-ai facut un avort doar ca aveai 19 ani...care-i mesajul pe care n-ai vrea sa-l transmiti copiilor? Ok, tu nu esti credincioasa, dar daca simti ca avortul este o crima, ce importanta are care "divinitate" iti transmite mesajul asta? Si ce importanta are calea prin care ajunge la copiii tai?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

E alegerea lor daca vor asta, eu n-am pretentii. Avortul este, teoretic, o crima; dar ma intereseaza mai mult trauma mamei in urma avortului.




Sa stii ca pentru o femeie nici nasterea nu e chiar floare la ureche. Mult mai multe mor nascand decat avortand. Si cu traume dupa nastere, fizice si psihice, raman o gramada de femei. Asta daca vrei sa gandesti un pic mai departe de bau bau.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




hai sa nu exageram!!!

michelle



Nu exageram deloc, este purul adevar.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh






cum adica vrei sa spui ca mai multe femei mor nascand decat avortind...
deci care e rata natalitatii vs mortalitatii? cum de mai suntem pe pamant?!

ok...eu nu mai inteleg ce se spune...ca incerc de 3 ore sa fac sarmale...si vai de mama lor cum or iesi.
m-ati facut varza!

michelle


michelle, daca nu esti capabila sa procesezi o informatie simplissima - o propozitie de 7 cuvinte: "Mult mai multe mor nascand decat avortand" - fraza care nu are nicio legatura nici cu rata natalitatii si nici cu sarmalele, este foarte de inteles de ce nu ai priceput nimic nici din discutia de pana acum, nici din speech-ul citat. sa stii ca 1 + 1 nu fac 43 de elefanti crem. NICIODATA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap
"Mult mai multe mor nascand decat avortand"



Doar o intrebare tehnica (desi stiu ca nu-s cuvintele tale, dar daca ai aderat la ele, poate ma lamuresti): exista undeva niste date despre acest lucru, sau este folclor? Si, daca este adevarat ca numar, ca procente (moarte din avort/femei care avorteaza si moarte la nastere/femei care nasc) cum sta treaba? Ca, in fond, numarul trebuie raportat la ceva, nu?
Na...ca au fost doua intrebari.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Rufus, esti ingrozitor de ipocrit in naivitatea ta. Faci pe prostul asa de frumos ca esti aproape credibil...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

habar n-am.
in anii mei de voluntariat nu am auzit de cazuri in care vreo femeie sa fi murit din pricina avortului (vorbesc de avortul facut legal, intr-o unitate spitaliceasca, in bucuresti) - si era "perioada nebuna a avorturilor" (95-98). am auzit de femei moarte la nastere.
dar nu am date sa fac o statistica. sunt numai informatiile pe care eu le detin nemijlocit.

deci, nu pot nici confirma, nici infirma la modul absolut ceea ce a spus accept. dar e valabil din experienta mea. valabila, desigur, pentru bucuresti, romania.

presupun ca sunt statistici, totusi.

pot doar sa afirm ca am vazut foarte multe femei, intre 16 si 25 de ani, care au facut avort din urmatoarele pricini:
"ma omoara tata daca afla / nu ma mai primeste tata acasa daca afla"
"nu ma pot casatori in biserica / nu-mi pot pune rochia alba cu burta mare si am programata casatoria peste 4 luni".

desigur, ca sa nu las adevarul spus pe jumatate, am intalnit si "asta-i al treilea anu' asta"; "e mai ieftin ca prezervativele " (*in acea perioada era), "nu iau pastile (femeie casatorita la 40 de ani) ca nu mi se intampla des, cam o data la 3 ani)".

si intre astea doua variante, extrem de putine (2 la aproximativ 200) in care metodele contraceptive dadusera gres. pentru ca nu fusesera aplicate cum trebuie.


Mergi la inceput