sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Bau-bau inseamna sa prezinti toate riscurile ca fiind imposibil de inlaturat si ca urmare singura solutie e abstinenta pana la casatorie.



Nu. Tanti aia spune ca abstinenta pana la casatorie este singura solutie sigura. Cam radicala, e drept...dar nu-i dai dreptate?
Asta pentru ca orice alta protectie sau preventie este discutabila, plus ca la varsta celor cararora se adresa nici nu se cunosc toate metodele, riscurile si nici mintea lor nu e calculator ca sa tina cont de absolut orice.
Eu asta am desprins ca fiind folositor, in primul rand, fara sa ma impiedic de factorul "credinta", vocea tipei sau modul de exprimare (care nici nu m-au deranjat, dupa cum am mai spus)

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde




Pai tocmai ca nu e solutie sigura! Nu exista solutie sigura! Fara educatie in domeniu poti avea exact aceleasi probleme si casatorita si necasatorita si la 16 ani si la 20! Informarea si experienta sunt necesare si se dobandesc treptat. Actul de casatorie singur nu ofera nicio garantie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

accept, ma faci sa zambesc. cand iti vor mai creste fetele sa vedem daca mai spui la fel. la 12 ani o fetita abia se descopera pe sine. si sigur ca daca vine un gagiu si-o incanta cu vorbe, e foarte posibil sa pice la asternut. aia nu e iubire, e doar sex cu un gagiu.

adolescentii azi iubesc, maine urasc, poimaine intra in alta gasca si tot asa. si desigur, pot sa aiba sex cu cine vor, ca nu-i problema doar invata mititeii.

va las, ma cheama sotul.
da maine sunt iara cu ochii pe voi!

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

E alegerea lor daca vor asta, eu n-am pretentii. Avortul este, teoretic, o crima; dar ma intereseaza mai mult trauma mamei in urma avortului.




Sa stii ca pentru o femeie nici nasterea nu e chiar floare la ureche. Mult mai multe mor nascand decat avortand. Si cu traume dupa nastere, fizice si psihice, raman o gramada de femei. Asta daca vrei sa gandesti un pic mai departe de bau bau.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




hai sa nu exageram!!!

michelle



Nu exageram deloc, este purul adevar.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh






cum adica vrei sa spui ca mai multe femei mor nascand decat avortind...
deci care e rata natalitatii vs mortalitatii? cum de mai suntem pe pamant?!

ok...eu nu mai inteleg ce se spune...ca incerc de 3 ore sa fac sarmale...si vai de mama lor cum or iesi.
m-ati facut varza!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

spuneti sincer asa, care aveti copii, va incanta ideea sa-si inceapa viata sexuala la 14, 15 ani, poate 16?




Chiar nu e treaba mea sa ma incant de viata sexuala a copiilor mei. Tot ce pot sa imi doresc este sa inceapa frumos, din iubire si protejandu-se de riscuri. Varsta chiar nu ma intereseaza, poate fi 12 sau 20, important e sa fie o experienta frumoasa si sa nu asocieze in nicun caz primul barbat/femeie cu ideea de singurul/singura! Mi se pare o idee nociva care ar putea tine doi oameni nefericiti sau cel putin unul intr-o relatie.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



ok deci invatza tu un copil de 12 ani...sa isi puna prezervativ corect sau sa nu uite de contraceptionale...
ori spune-i ca by the way anul viitor tu vei avea grija material educatioanl de un bebe.
sunt ei pregatiti pt acesti pasi....doar ca sunt indragostiti(pe moment) si altceva nu stiu?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

accept, ma faci sa zambesc. cand iti vor mai creste fetele sa vedem daca mai spui la fel. la 12 ani o fetita abia se descopera pe sine. si sigur ca daca vine un gagiu si-o incanta cu vorbe, e foarte posibil sa pice la asternut. aia nu e iubire, e doar sex cu un gagiu.





Am spus pur si simplu ca nu varsta conteaza, am dat niste exemple extreme. Eu eram pe la mijloc ca varsta si nu m-a pacalit nimeni, nici regrete nu am avut, nici nu a fost doar sex, a fost o relatie de 4 ani continuata de o prietenie care dureaza si azi, sunt casnicii care au durat mai putin si s-au terminat mai rau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

In cursul lor firesc lucrurile se desfasoara treptat, constrangerile exagerate pot grabi insa momentul. Mi-amintesc perfect ca prima colega care mi s-a confesat ca a "facut pasul" la 15 ani era cea mai tinuta din scurt din clasa. Si tot a gasit o ocazie, pana la 9 seara, el era mult mai mare si s-a-ntamplat o singura data, nu era o relatie intre ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Si tot a gasit o ocazie, pana la 9 seara, el era mult mai mare si s-a-ntamplat o singura data,nu era o relatie intre ei.




Asta e intr-adevar trist, la orice varsta s-ar intampla.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Cred ca a fost o razvratire a ei, o declaratie de independenta, tinuta oricum secreta fata de parintii care nu acceptau nici un mers la film cu un baiat ca nu cumva sa se pupe in intuneric.
Si uite-asa sexul poate deveni arma, instrument, cale de a obtine sau demonstra ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

la 12 ani o fetita abia se descopera pe sine. si sigur ca daca vine un gagiu si-o incanta cu vorbe, e foarte posibil sa pice la asternut. aia nu e iubire, e doar sex cu un gagiu.





Ai o parere foarte proasta si nerealista despre fetite. Am avut si eu 12 ani si am avut si 16. Nu m-ar fi convins nimeni la 12 ani sa fac sex, in timp ce la 16 nu m-a putut opri nimeni. Nu subestima vointa unui copil. Totul e sa stie sa si-o exercite.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Si uite-asa sexul poate deveni arma, instrument, cale de a obtine sau demonstra ceva.




Tocmai de-aia sunt socata de lipsa de tact a lui Rufus care in contextul in care are deja un copil rebel isi taie craca de sub picioare cu texte la care va spun sincer ca nici bunica mea nu adera!!! Bunica mea, femeie simpla casatorita virgina la 16 ani se bucura ca vremurile s-au schimbat, se bucura ca acum exista metode contraceptive si de protectie, se bucura ca acum femeile sunt (si ele!!!) libere sa faca sex fara sa le mai judece nimeni, se bucura ca femeia are de ales cand vine vorba de maternitate. Chiar daca ea a trait alte vremuri.




Mergi la inceput