sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Eu spun din capu' locului ca n-am rezistat sa ma uit pana la capat nici macar la primul filmulet. Am urmarit numai pana cand tanti a spus "Dumnezeu a inventat sexul" si "dragostea nu inseamna sex", urma sa zica ca singura ratiune a sexului e procrearea in cadrul casatoriei,cred.


...nu,nu urma sa spuna asta...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Rufus nu Dumnezeu e bau bau... eu chiar sunt convinsa ca Dumnezeu a creat sexul ca prea e minunat!
Bau-bau inseamna sa prezinti toate riscurile ca fiind imposibil de inlaturat si ca urmare singura solutie e abstinenta pana la casatorie. Pe de-o parte-i bagi in sperieti pe de alta le zici ca dupa casatorie e ok. Simplifici aiurea si de fapt ii minti.
Cum sa aleaga corect fara sa se cunoasca, cum sa fie ok casatoria daca habar n-au ce-i aia din toate punctele de vedere. Ca si asta se invata si nu peste noapte. Ma rog, poa sa fie mai mult sau ai putin ok...pana nu mai e si divortezi. Da deja e muuult mai complicat decat daca se parcurgeau niste etape firesti, naturale zic eu si apoi fiecare hotara in cunostinta de cauza.
Editez ca ati mai scris intre timp. Maturitatea nu ti-o da doar varsta. Ai nevoie de scoala relatiilor, nu a 10-100 de relatii si nu direct sex la 15 ani, dar ai nevoie sa te cunosti treptat pe tine ca om in raport cu un posibil partener. Nu poti deveni intim cu cineva brusc dupa ce ai trecut pe la primarie. E o loterie asta. Mai castiga cate unii, altii zic ca si 3 numere-s mai bune decat nimic dar cei mai multi raman cu buza umflata. Si o gramada zic "mai trag o data, poate data viitoare..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu de aia apreciez filmuletele, pentru ca transmit teama mai bine ca mine...am spus deja de ce le apreciez, dar nu ma asculti. Si ti-am spus si de ce le-am transmis fetelor mele in felul asta...unde vezi lipsa curajului? Ce, le-am transmis anonim?



Tu vrei sa se casatoreasca virgine? Crezi ca avortul e o crima? Crezi ca in timpul unui avort se poate intampla minunatia descrisa de dna asta? Le-ai dat fetelor si niste explicatii in mail in afara de a pune linkul? De unde sa stie ele cu care idei te identifici tu si cu care nu? Tocmai ca nu le-ai transmis anonim, te-ai gandit ca poate vor crede ca ai pretentia - absurda! - sa se casatoreasca virgine si ca oadata cu asta le-ai indepartat definitiv?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ce e mai rau la un avort decat ca iei viatza unei fiinte?! sa nu mai spun ca nu orice fiinta, copilului tau.

daca Rufus are pretentia-nu absurda- sa se casatoreasca virgine.
dar depinde de ce si cum le invata.
desigur ca poate sa aiba el cate pretentii vrea, depinde de ele bottom line.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu de aia apreciez filmuletele, pentru ca transmit teama mai bine ca mine...am spus deja de ce le apreciez, dar nu ma asculti. Si ti-am spus si de ce le-am transmis fetelor mele in felul asta...unde vezi lipsa curajului? Ce, le-am transmis anonim?



Tu vrei sa se casatoreasca virgine? Crezi ca avortul e o crima? Crezi ca in timpul unui avort se poate intampla minunatia descrisa de dna asta? Le-ai dat fetelor si niste explicatii in mail in afara de a pune linkul? De unde sa stie ele cu care idei te identifici tu si cu care nu? Tocmai ca nu le-ai transmis anonim, te-ai gandit ca poate vor crede ca ai pretentia - absurda! - sa se casatoreasca virgine si ca oadata cu asta le-ai indepartat definitiv?







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




E alegerea lor daca vor asta, eu n-am pretentii. Avortul este, teoretic, o crima; dar ma intereseaza mai mult trauma mamei in urma avortului. N-am destule cunostiinte medicale sa contrazic minunatia cu pricina...asa ca ma abtin.
Fetele mele stiu ca n-am pretentia sa fie virgine la nunta. Am discutat asta...deci nu-i nici un pericol (din directia asta). Cu siguranta.

accept, nu avem aceeasi parere, dar nu-i bai. Poate reusim sa luam ce-i bun din parerile fiecaruia.

Edit: daca vor alege sa fie virgine pana la casatorie, indiferent de motiv, nu le voi descuraja. Nici nu le voi spune ca-s ciudate ca si-au dorit-o si si-au pus pofta-n cui.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Michelle, adolescentii se pot inseala intr-adevar in privinta alegerilor lor si in trecut exact aia era si varsta la care se casatoreau si apoi aveau copii, deci nu asteptau prea mult oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Bau-bau inseamna sa prezinti toate riscurile ca fiind imposibil de inlaturat si ca urmare singura solutie e abstinenta pana la casatorie.



Nu. Tanti aia spune ca abstinenta pana la casatorie este singura solutie sigura. Cam radicala, e drept...dar nu-i dai dreptate?
Asta pentru ca orice alta protectie sau preventie este discutabila, plus ca la varsta celor cararora se adresa nici nu se cunosc toate metodele, riscurile si nici mintea lor nu e calculator ca sa tina cont de absolut orice.
Eu asta am desprins ca fiind folositor, in primul rand, fara sa ma impiedic de factorul "credinta", vocea tipei sau modul de exprimare (care nici nu m-au deranjat, dupa cum am mai spus)

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

E alegerea lor daca vor asta, eu n-am pretentii. Avortul este, teoretic, o crima; dar ma intereseaza mai mult trauma mamei in urma avortului.




Sa stii ca pentru o femeie nici nasterea nu e chiar floare la ureche. Mult mai multe mor nascand decat avortand. Si cu traume dupa nastere, fizice si psihice, raman o gramada de femei. Asta daca vrei sa gandesti un pic mai departe de bau bau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu de aia apreciez filmuletele, pentru ca transmit teama mai bine ca mine...am spus deja de ce le apreciez, dar nu ma asculti. Si ti-am spus si de ce le-am transmis fetelor mele in felul asta...unde vezi lipsa curajului? Ce, le-am transmis anonim?



Tu vrei sa se casatoreasca virgine? Crezi ca avortul e o crima? Crezi ca in timpul unui avort se poate intampla minunatia descrisa de dna asta? Le-ai dat fetelor si niste explicatii in mail in afara de a pune linkul? De unde sa stie ele cu care idei te identifici tu si cu care nu? Tocmai ca nu le-ai transmis anonim, te-ai gandit ca poate vor crede ca ai pretentia - absurda! - sa se casatoreasca virgine si ca oadata cu asta le-ai indepartat definitiv?







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




E alegerea lor daca vor asta, eu n-am pretentii. Avortul este, teoretic, o crima; dar ma intereseaza mai mult trauma mamei in urma avortului. N-am destule cunostiinte medicale sa contrazic minunatia cu pricina...asa ca ma abtin.
Fetele mele stiu ca n-am pretentia sa fie virgine la nunta. Am discutat asta...deci nu-i nici un pericol (din directia asta). Cu siguranta.

accept, nu avem aceeasi parere, dar nu-i bai. Poate reusim sa luam ce-i bun din parerile fiecaruia.

Edit: daca vor alege sa fie virgine pana la casatorie, indiferent de motiv, nu le voi descuraja. Nici nu le voi spune ca-s ciudate ca si-au dorit-o si si-au pus pofta-n cui.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


nu sunt medic dar iti daca vrei sa iti dau exemple de traume din ce stiu eu.
mama are 74 de ani, nici pana acum nu poate sa uite de aceste traume. isi aminteste de proceduri si traieste cu regretul imens pentru greselile facute. nimic din ce ii spun eu nu o mai poate consola. e o durere imensa si fara leac...care dureaza de ani si ani de zile.
regreta si asa ceva nu ar mai face si ea o considera crima.

o alta trauma este a unei prietene bune.dupa un avort facutcand era adolescenta, ia luat 15 ani sa mai poata sa aiba un copi si asta doar cu tratamente costistoare, proceduri dureroase si cateva avorturi spontane.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

oameni buni, vb de relatii sexuale intre adolescenti. nu de persoane adulte trecute de douazeci de ani.

spuneti sincer asa, care aveti copii, va incanta ideea sa-si inceapa viata sexuala la 14, 15 ani, poate 16?

accept, exemplul meu nu are nici o relevanta. aveam 24 de ani cand eram in relatie cu acel barbat mai mare ca mine. discutam de adolescenti, repet iarasi.



*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput