sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nici un baiat nu m-a atras atit de mult incat sa merite sa ma risc si sa ma culc cu el pana sa fiu casatorita.





Punct. Deci n-ai iubit. OK. Sper ca intre timp ai ajuns sa il iubesti pe sotul tau.








Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




nu ai inteles.
cand am stiut ca iubesc cu adevarat pe acel cineva m-am casatorit.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nici un baiat nu m-a atras atit de mult incat sa merite sa ma risc si sa ma culc cu el pana sa fiu casatorita.





Punct. Deci n-ai iubit. OK. Sper ca intre timp ai ajuns sa il iubesti pe sotul tau.








nu ai inteles.
cand am vazut, cand am stiut ca iubesc pe cineva m-am casatorit.

michelle



Si daca iubeai la 16 ani ce faceai?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nici un baiat nu m-a atras atit de mult incat sa merite sa ma risc si sa ma culc cu el pana sa fiu casatorita.





Punct. Deci n-ai iubit. OK. Sper ca intre timp ai ajuns sa il iubesti pe sotul tau.








Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




nu ai inteles.
cand am vazut, cand am stiut ca iubesc pe cineva m-am casatorit.

michelle



Si daca iubeai la 16 ani ce faceai?







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh



probabil ma casatoream....dasi as fi frut sa-mi termin scoala, facultate etc...

la aceea virsta eu zic ca parintii au un cuvint de spus. dupa 20 de ani ramane la atitudinea ta....


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

accept, n-are nici o relevanta daca ma sarutam sau nu. nu asta e tema discutiei de fata.


intrebare ptr tine, de ce numai mamele trebuie sa se implice in educatia sexuala? pe mine tata ma invatat multe. si mama la invatat pe fratele meu. deci?



Ai spus ca erati intr-o relatie. Din punctul meu de vedere daca nu va sarutati nu era o relatie si domnul a fost cam absurd sa puna presiune sa faceti sex.


Vad la acest topic ca barbatii sunt nocivi cand vine vorba de educatie sexuala. Vad ca si tu care ai fost educata de tatal tau te-ai casatorit virgina. Ce pot sa mai zic?







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




accept ai asa o logica..de ma da pe spate.
repet, spuneam ca tatal meu ne-a prezenta optiunile iar alegerile ne apartineau. si nu, numai el mi-a facut ne-a facut educatie sexuala in familie. ambii parinti au participat la asta.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Adica daca o fata sau un baiat nu vor sex si aleg sa astepte...o fac numai din credinta? Nu pot avea si alte motivatii? Proasta impresie ai despre bietii adolescenti...



Pai daca nu vor nu vor. Nu se mai pune problema de a astepta. Vorbeam de a dori dar a te infrana. Asa cum Spune Michelle ca e important.


Hai sa enumeram motivele pentru care intr-un cuplu partenerii se doresc unul pe altul dar aleg sa astepte. Sa vedem ce gasim acolo.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Pot doar sa-mi aduc aminte cateva motive, din vremea cand aveam in jur de 18 ani. Fetele imi spuneau ca vor sa astepte pana la 18 ani (fara multe motivatii in plus), ca le este frica de parinti, ca se vor virgine in noaptea nuntii, ca le este frica ca le doare sau ca raman gravide (cu tot cu protectii). Baietilor le era frica de vreo sarcina, sa nu-i prinda tatal fetei.
Motive suficiente de infranare.
Sau crezi cumva ca de cate ori am avut vreo "gagica" in copilarie si ne doream, am trecut si la sex? Exista cineva care a facut asta?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu spun din capu' locului ca n-am rezistat sa ma uit pana la capat nici macar la primul filmulet. Am urmarit numai pana cand tanti a spus "Dumnezeu a inventat sexul" si "dragostea nu inseamna sex", urma sa zica ca singura ratiune a sexului e procrearea in cadrul casatoriei,cred.
Eu cred ca intr-un cuplu nu poate exista cunoastere autentica fara sex, si asta nu inseamna sex intamplat o data, ci o perioada mai lunga. Si nu tehnica sau experienta ar fi motivul ci exact verificarea potrivirii, adaptarea unul la celalalt din toate punctele de vedere.
Fiecare se descopera pe sine intr-o relatie si-l descopera pe celalalt clipa de clipa. Eu nu pot concepe sexul fara dragoste, si dragostea trebuie si ea lasata sa se implineasca, sa se limpezeasca, inainte de ajunge la momentul in care se pune problema unui angajament pe viata si a copiilor.
Adolescentii nu trebuie speriati cu sexul bau-bau, ce aduce doar riscuri si poveri si atunci il elimini pana la casatorie, ci trebuie invatati ce inseamna protectia si grija si respectul, atat pentru sine cat si pentru partener.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Adica daca o fata sau un baiat nu vor sex si aleg sa astepte...o fac numai din credinta? Nu pot avea si alte motivatii? Proasta impresie ai despre bietii adolescenti...



Pai daca nu vor nu vor. Nu se mai pune problema de a astepta. Vorbeam de a dori dar a te infrana. Asa cum Spune Michelle ca e important.


Hai sa enumeram motivele pentru care intr-un cuplu partenerii se doresc unul pe altul dar aleg sa astepte. Sa vedem ce gasim acolo.







Pot doar sa-mi aduc aminte cateva motive, din vremea cand aveam in jur de 18 ani. Fetele imi spuneau ca vor sa astepte pana la 18 ani (fara multe motivatii in plus), ca le este frica de parinti, ca se vor virgine in noaptea nuntii, ca le este frica ca le doare sau ca raman gravide (cu tot cu protectii). Baietilor le era frica de vreo sarcina, sa nu-i prinda tatal fetei.
Motive suficiente de infranare.





Aha...Si sunt OK motivele astea? Pana la urma toate au in comun teama.


Si cred ca exact asta apreciezi la filmuletele alea. Le vezi capabile sa transmita teama mai bine decat ai putea-o tu face. De-aia nici nu ai putut prelua mesajul sa-l transmiti tu. Ti-ar fi lipsit nebunia de pe fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Eu spun din capu' locului ca n-am rezistat sa ma uit pana la capat nici macar la primul filmulet.



Pacat. Daca ai fi mers mai departe, ai fi vazut ca multe din ceea ce spui se regaseau si pe filmele alea.
Si, de asemenea, iti dadeai cu parerea in cunostiinta de cauza. Treci peste partea cu Dumnezeu (daca e bau-bau pentru tine) si spune ce parare ai de restul.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Adica daca o fata sau un baiat nu vor sex si aleg sa astepte...o fac numai din credinta? Nu pot avea si alte motivatii? Proasta impresie ai despre bietii adolescenti...



Pai daca nu vor nu vor. Nu se mai pune problema de a astepta. Vorbeam de a dori dar a te infrana. Asa cum Spune Michelle ca e important.


Hai sa enumeram motivele pentru care intr-un cuplu partenerii se doresc unul pe altul dar aleg sa astepte. Sa vedem ce gasim acolo.







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Pot doar sa-mi aduc aminte cateva motive, din vremea cand aveam in jur de 18 ani. Fetele imi spuneau ca vor sa astepte pana la 18 ani (fara multe motivatii in plus), ca le este frica de parinti, ca se vor virgine in noaptea nuntii, ca le este frica ca le doare sau ca raman gravide (cu tot cu protectii). Baietilor le era frica de vreo sarcina, sa nu-i prinda tatal fetei.
Motive suficiente de infranare.





Aha...Si sunt OK motivele astea? Pana la urma toate au in comun teama.


Si cred ca exact asta apreciezi la filmuletele alea. Le vezi capabile sa transmita teama mai bine decat ai putea-o tu face. De-aia nici nu ai putut prelua mesajul sa-l transmiti tu. Ti-ar fi lipsit nebunia de pe fata.




Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




Nu, accept, te pripesti iar. Nu toate au in comun frica. Mai citeste-le o data. Si chiar daca ar fi asa...tot motive de abstinenta sunt. Poate le era jena, frica, pur si simplu nu voiau...e asa o crima daca nu te tavalesti de la 15 ani???
Nu de aia apreciez filmuletele, pentru ca transmit teama mai bine ca mine...am spus deja de ce le apreciez, dar nu ma asculti. Si ti-am spus si de ce le-am transmis fetelor mele in felul asta...unde vezi lipsa curajului? Ce, le-am transmis anonim?
Nu vrei deloc sa asculti (si sa accepti!) alte puncte de vedere...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Eu spun din capu' locului ca n-am rezistat sa ma uit pana la capat nici macar la primul filmulet. Am urmarit numai pana cand tanti a spus "Dumnezeu a inventat sexul" si "dragostea nu inseamna sex", urma sa zica ca singura ratiune a sexului e procrearea in cadrul casatoriei,cred.
Eu cred ca intr-un cuplu nu poate exista cunoastere autentica fara sex, si asta nu inseamna sex intamplat o data, ci o perioada mai lunga. Si nu tehnica sau experienta ar fi motivul ci exact verificarea potrivirii, adaptarea unul la celalalt din toate punctele de vedere.
Fiecare se descopera pe sine intr-o relatie si-l descopera pe celalalt clipa de clipa. Eu nu pot concepe sexul fara dragoste, si dragostea trebuie si ea lasata sa se implineasca, sa se limpezeasca, inainte de ajunge la momentul in care se pune problema unui angajament pe viata si a copiilor.
Adolescentii nu trebuie speriati cu sexul bau-bau, ce aduce doar riscuri si poveri si atunci il elimini pana la casatorie, ci trebuie invatati ce inseamna protectia si grija si respectul, atat pentru sine cat si pentru partener.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


eu cred ca intr-o casatorie cea mai importanta e dragostea. daca dragoste nu e, nimic nu e.
daca e dragoste , e respect, e potriveala...este totul.

dar adolescentii ca se pot insela daca iubesc cu adevarat sau nu. sau poate azi iubesc pe cineva, maine pe altcineva, nu sunt stabili.

e nevoie de maturitate sa te intelegi pe tine insuti si apoi sa intelegi pe celalalt daca exista iubire adevarata sau nu.

asta ca sa nu aduc in discutie si credinta...carora unora nu le pica bine....si ziceti ca ar trebui sa fie la alt subforum.



michelle

Mergi la inceput