sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu am fost una din cele care au asteptat pana la 23 de ani si credinta nu a fost motivul.
am regretat? categoric nu.
imi lipseste experienta...hmmm. sotul meu zice ca nu in sensul ca am invatat ce aveam de invatat pe parcurs.

nu am trait intr-o familie de credinciosi.

tata (nu mama)a fost cel cu care puteam discuta orice(atentie Rufus)
tata mi-a vorbit f. mult de respect,moralitate, de sex, de baieti....de multe

am fost o adolescenta vesela, cu multi prieteni si prietene, cu dans muzica, haine frumoase deci nu o persoana inhibata, inchisa in sine...etc.

frumoasa eram...cel putin asa mi s-a spus si mi se mai spune, inca.

prieteni am tot avut dar de pe la 16 ani. dar eram inocent, un film, cofetarie, petrecere pana la 8-9 seara....cam cum era prin '87-90.

cu totii mergeam pana la un punct, cand stiam sa spun "nu", si "nu" era. dar incercam sa nu ma pun in situatii, ipostaze, circumstante din care nu mai puteam iesi.

deci eu zic ca se poate si asa.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

inainte de sotul meu, am avut o relatie cu un tip mai mare ca mine cu 18 ani. el ma cam presa iar mie nu-mi convenea deloc, mai ales ca avea niste "hibe" peste care nu puteam sa trec si care de fapt m-au facut sa renunt la relatie.



Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Da, abstinenta de la sex este subiectul, dar eu vorbeam de puterea de a spune nu si de a impune vointa proprie.




Hai sa va spuna baba ceva despre respectul de sine. Daca te respecti pe tine (barbat sau femeie) nu te saruti, nu te mangai, nu te atingi, nu te exciti cu o persoana care nu te atrage sexual. Si asa esti scutit de presiuni nedorite. Ca nu o sa-ti propuna nimeni sa faci sex din senin decat daca esti pe centura...







Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh




e parerea ta si-s doar partial de acord cu ea. tipul respectiv nu punea presiune in felul cum ai descris tu.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Adica daca o fata sau un baiat nu vor sex si aleg sa astepte...o fac numai din credinta? Nu pot avea si alte motivatii? Proasta impresie ai despre bietii adolescenti...



Pai daca nu vor nu vor. Nu se mai pune problema de a astepta. Vorbeam de a dori dar a te infrana. Asa cum Spune Michelle ca e important.


Hai sa enumeram motivele pentru care intr-un cuplu partenerii se doresc unul pe altul dar aleg sa astepte. Sa vedem ce gasim acolo.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

inainte de sotul meu, am avut o relatie cu un tip mai mare ca mine cu 18 ani. el ma cam presa iar mie nu-mi convenea deloc, mai ales ca avea niste "hibe" peste care nu puteam sa trec si care de fapt m-au facut sa renunt la relatie.



Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Da, abstinenta de la sex este subiectul, dar eu vorbeam de puterea de a spune nu si de a impune vointa proprie.




Hai sa va spuna baba ceva despre respectul de sine. Daca te respecti pe tine (barbat sau femeie) nu te saruti, nu te mangai, nu te atingi, nu te exciti cu o persoana care nu te atrage sexual. Si asa esti scutit de presiuni nedorite. Ca nu o sa-ti propuna nimeni sa faci sex din senin decat daca esti pe centura...




e parerea ta si-s doar partial de acord cu ea. tipul respectiv nu punea presiune in felul cum ai descris tu.





Dar te sarutai cu el, nu? Pot sa stiu de ce? Si mai ales...ce simteai?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

accept, n-are nici o relevanta daca ma sarutam sau nu. nu asta e tema discutiei de fata.


intrebare ptr tine, de ce numai mamele trebuie sa se implice in educatia sexuala? pe mine tata ma invatat multe. si mama la invatat pe fratele meu. deci?

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

motivele mele:

imi amintesc ca pe vremea aia stiam de prezervative, de boli si de avorturi, copii nascuti de adolescente. deci drept sa spun imi era frica de asa ceva.

nici un baiat nu m-a atras atit de mult incat sa merite sa ma risc si sa ma culc cu el pana sa fiu casatorita.

poate am avut incredere si in cuvintele tatalui meu, el mereu avea dreptate in multe. cand el mi-a spus sa nu o fac ca o sa sufar, l-am ascultat.

parintii cam stateau cu ochii pe mine. nu ma lasau uriunde, cu oricine. imi cunoasteau prietenii.cand nu erau de acord cu ei imi spuneau.

nu am avut relatii de prietenie de durata.

mi-am ales cu grija prietenii incat nu prea am fost pusa de multe ori in situatii penibile

prietenii mei erau mai intii prieteni de "gasca" cum se spunea. deci aveam timp sa-i cunosc.

eram destul de pretentioasa in alegerile mele.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

accept, n-are nici o relevanta daca ma sarutam sau nu. nu asta e tema discutiei de fata.


intrebare ptr tine, de ce numai mamele trebuie sa se implice in educatia sexuala? pe mine tata ma invatat multe. si mama la invatat pe fratele meu. deci?



Ai spus ca erati intr-o relatie. Din punctul meu de vedere daca nu va sarutati nu era o relatie si domnul a fost cam absurd sa puna presiune sa faceti sex.


Vad la acest topic ca barbatii sunt nocivi cand vine vorba de educatie sexuala. Vad ca si tu care ai fost educata de tatal tau te-ai casatorit virgina. Ce pot sa mai zic?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu zic ca tatal iti spune adevarul asa cum este, din pdvd al unui barbat. si de asta ai nevoie ca fata.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nici un baiat nu m-a atras atit de mult incat sa merite sa ma risc si sa ma culc cu el pana sa fiu casatorita.





Punct. Deci n-ai iubit. OK. Sper ca intre timp ai ajuns sa il iubesti pe sotul tau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu zic ca tatal iti spune adevarul asa cum este, din pdvd al unui barbat. si de asta ai nevoie ca fata.

michelle


Nu exista un punct de vedere al unui barbatilor. Barbatii sunt foarte diferiti si au experiente de viata diferite. Unii dintre ei au cunoscut si femei cu dorinta sexuala si iubirea adevarata.




Mergi la inceput