Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

multumesc pentru raspunsuri.
corina , nu am card de debit deoarece eu am fost in postura de angajator si am facut pentru altii carduri. am si eu unul pe pers juridica, dar personal nu am.
referitor la buget l-am alocat asa cum imi sugerezi tu. stiu ca parcarea trebuie platita, benzina o sa bagam de aici iar pentru restul cred ca imi ajung 4.000 ron si 150e (am schimbat si in euro la sugestia ta) tinand cont ca avem all inclusiv si stam 5 nopti si 6 zile.
daca mai sunt sugestii le astept....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

mai am o problema....
va rog sa-mi spuneti daca la vama v-au cerut actele masinii, deoarece masina este a noastra , dar nu este pe numele nostru. iar imputernicire nu putem face deoarece pers de pe acte nu este in tara.
au cerut actele masinii sa le confrunte cu actele soferului?
fac referire strict la bulgaria...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

mai am o problema....
va rog sa-mi spuneti daca la vama v-au cerut actele masinii, deoarece masina este a noastra , dar nu este pe numele nostru. iar imputernicire nu putem face deoarece pers de pe acte nu este in tara.
au cerut actele masinii sa le confrunte cu actele soferului?
fac referire strict la bulgaria...


Noi am fost in Bulgaria cu masina de firma, inscriptionata. Am avut de la firma aprobare pentru iesirea din tara cu masina dar nu ne-au cerut absolut nimic.
Totusi, cred ca asta tine de cat de vigilenti sunt vamesii pe care ii intalnesti asa ca mai intereseaza-te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

noua nu ne-au cerut nici-un act pentru masina cand am trecut vama (desi aveam imputernicirile facute), nici la dus, nici la intors. si se vedea clar ca sunt masini de la firma (inscriptionate pe usi), nu particulare. iar din cele 4 masini ale grupului nostru, 3 erau de la aceeasi firma.
probabil ca vamesii bulgari nici nu-si mai bat capul foarte tare, pentru ca acum problema e cu durata relativ mare de trecere pe podul de la giurgiu-ruse, se lucreaza in partea bulgara si e o adevarata loterie - poti trece in 10-20 minute sau 1-2 ore, de aceea lasa masinile sa treaca "la foc automat", nu mai stau sa verifice cine stie ce, ca si asa se face coada la pod...nu stiu insa sa-ti spun cum ar reactiona un echipaj de politie daca va opreste in trafic (motivat sau nemotivat) sau daca doamne-fereste aveti vreun incident cu masina (nu accident, sa zicem o mica sifonare in parcare sau ceva similar).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

http://www.youtube.com/watch?v=-bAN7Ts0xBo
pentru copiii care au fost in Bulgaria si care au apreciat melodia
Tudor e fan!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

grati.ela,multumesc de melodie!Daca stiam cine-o canta...economiseam 16 leva,cat a costat CD-ul cu melodiile de la minidisco!!!!Si fiica-mea danseaza pe melodia asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

mai am o problema....
va rog sa-mi spuneti daca la vama v-au cerut actele masinii, deoarece masina este a noastra , dar nu este pe numele nostru. iar imputernicire nu putem face deoarece pers de pe acte nu este in tara.
au cerut actele masinii sa le confrunte cu actele soferului?
fac referire strict la bulgaria...


Nu mai e nevoie de imputernicire. Am sunat la politia de frontiera inainte sa plec cu masina care e pe numele mamei. La vama nu mi-au cerut decat talonul.
Trebuie sa ai rca si rovigneta de Ro. Pe aia de Bg o iei dupa vama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Inca o rugaminte o mai am la voi...spuneti-mi va rog la ce ora considerati ca ar fi indicat sa plecam maine dimineata?
suntem din bucuresti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Inca o rugaminte o mai am la voi...spuneti-mi va rog la ce ora considerati ca ar fi indicat sa plecam maine dimineata?
suntem din bucuresti...


uite ce spune un user de pe site-ul acela cu impresii :

"Atentie mare: pleaca dis de dimineata (pe la 6 sa treci vama), altfel risti sa te inbolnavesti de nervi.

Eu am plecat in Grecia pe 16 iulie, la 6 dimineata am trecut vama (am stat 10 minute la semafor si gata), insa, la intoarcere, sambata 30 iulie, am ajuns in Ruse la ora 16,10, mai aveam pana la rondul de la intrare in vama 1,9 km, distanta pe care am parcurs-o in aproape patru ore si jumatate! La ora 21 fara 10 minute eram in Giurgiu.

A fost coada infernala atat la bulgari cat si la noi din cauza lucrarilor pe care le fac bulgarii la pod. Timp de aproape trei sferturi de ora nu circula nimic pe nici un sens (atunci lucrau bulgarii pe pod, apoi, pe rand cate 10 minute se traversa pe cate un sens. A fost teribil!

Deci, daca vrei, treci dimineata devreme vama Giurgiu, iar intoarcere ori vii noaptea sau dimineata devreme. ori incearca si pe la Calarasi, sau, cel mai bine pe la Vama Veche.

Succes si noroc!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna,

Am fost la Miramar, in Obzor intre 18 si 26 iulie.

Cum a fost:

Am stat la podul de la Giurgiu o ora la dus (intre 11 si 12) si 30 minute la intors (pe la ora 17).
Va sfatuiesc sa plecati mai devreme, 2 zile dupa ce ne-am intors din Bulgaria am plecat in Grecia, la ora 9,30 dimi am fost la Giurgiu si am stat doar 10 minute la pod.
La dus catre Obzor am facut, cu tot statul la pod, 6 ore.

La prima vedere nu mi-a placut hotelul, lobby-ul mi s-a parut cam ponosit.
Ajunsi la receptie: surpriza - desi rezervasem 2 camere separate (in fiecare un adult si un copil), tipul de la receptie care vorbeste romaneste ne-a anuntat cu zambetul pe buze ca avem rezervat un apartament. I-am spus ca nu, avem doua camere si le vrem pe acestea, stiam ca apartamentul inseamna un dormitor si living, care e de trecere si noi nu vroiam sa stam asa fiindca fetele au program diferit si se deranjau (Nadia doarme la pranz, pe cand Ioana nu, Nadia se culca mai devreme si se trezeste mai devreme, etc). Si a inceput circul, el tot incerca sa ma convinga ca vreau apartamentul, eu ca nu-l vreau; pana la urma, la insistentele lui am mers sa vedem apartamentul - dezamagire totala, canapeaua din living era un fel de pat pliant, nici vorba sa fi dormit 8 nopti cineva pe el. M-am intors la receptie si i-am spus ferm ca vreau cele doua camere separate rezervate. Tipul s-a cam enervat, nu a zis ca nu are camerele, o tinea una si buna ca apartamentul e dorit de toata lumea si mai-mai sa ma faca nebuna ca nu-l vreau. In fine, am sunat la agentie si s-a dovedit ca facusera over-booking; m-a convins fata de la agentie sa stam o noapte in apartament urmand ca a doua zi sa ne dea camerele.

Apartamentul e clar sub cele 4 stele ale hotelului; are o terasa frumoasa, dormitorul e mare dar cam atat. Cum v-am spus, patul din living nu poate fi folosit fara a-ti rupe oasele, la una din bai (sunt doua) este dus fara cadita (nu am mai vazut decat in pensiuni de 2 stele asta).

Camerele primite a doua zi au fost OK in schimb.

Curatenie se face zilnic.

Plaja e frumoasa, lata, cu nisip.

Piscinele sunt super, de toate adancimile.

Exista cateva locuri de joaca pentru copii.

Animatia e OK, in fiecare seara e disco penrtu copii de la 8,30 (din pacate se tine inauntru, intr-o sala unde e friiiig). Spectacolele de dupa - slabute.

Mancarea e ORIBILA, nu am putut manca aproape nimic, Ioanei i-a fost greata in fiecare zi, iar eu intr-o zi am facut indigestie.
Cafeaua ... nu e cafea, e apa colorata.

Din fericire am avut vreme frumoasa si ne-am distrat.

Per total, a fost binisor dar nu mai mergem acolo, Sol Palace din Nessebar (unde am fost in ultimii ani) e mult, mult peste Miramar.

Ah, in penultima zi, tipul de la receptie a avut tupeul sa-mi spuna direct sa le las si lor ceva fiindca mi-au dat camerele. Cele rezervate si platite.






Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput