Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui emushi

multumesc din sufletel!
legat de asigurarea de sanatate, ca sa nu spun bazaconii, m-am mai interesat si am inteles ca e valabil si cardul european de sanatate....cum s-o fi numind el, am sa trec maine pe la CAS sa vad daca mi-l pot elibera in timp util.

mami cu doi strumphi poznasi - Miruna (18.09.2005) si Andrei (13.07.2010)


cardul european e fix 0 barat daca folosesti serviciile medicale de la hotel. el poate fi folosit DOAR in sistemul sanitar de stat al tarii respective.
deci daca te imbolnavesti si vine medicul hotelului, cu cardul european platesti, cu asigurare de sanatate plateste asiguratorul, cu conditia sa anunti imediat centrul de asistenta, pentru decontare directa. daca anunti dupa, platesti tu si-ti recuperezi banii in tara, cu dosar de dauna, la care trebuie sa atasezi toate documentele medicale si chitantele cu care dovedesti suma cheltuita. plus ca documentele trebuie traduse, si mai astepti si o luna pana iti recuperezi banii, DACA ti se aproba dosarul de dauna...

amironeanu, eu ma refeream la comisionul suplimentar perceput cand retragi leva in bulgaria, de la un atm care apartine altei banci decat cea care ti-a emis cardul in lei in romania. practic esti taxat pentru ca banca din bulgaria efectueaza o tranzactie suplimentara cu banca emitenta a cardului.
incearca sa scoti, la noi, lei de la atm brd cu card raiffeisen, de ex. vei vedea ca platesti un comision suplimentar, fix sau procentual, pentru ca "obligi" brd sa "comunice" cu raiff pentru efectuarea tranzactiei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

amironeanu, eu ma refeream la comisionul suplimentar perceput cand retragi leva in bulgaria, de la un atm care apartine altei banci decat cea care ti-a emis cardul in lei in romania. practic esti taxat pentru ca banca din bulgaria efectueaza o tranzactie suplimentara cu banca emitenta a cardului.
incearca sa scoti, la noi, lei de la atm brd cu card raiffeisen, de ex. vei vedea ca platesti un comision suplimentar, fix sau procentual, pentru ca "obligi" bcr sa "comunice" cu raiff pentru efectuarea tranzactiei.


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


La cele doua banci verificate de mine (ING si BRD) orice retragere din strainate este considerata retragere de la o alta banca. Trebuie verificate comisoanele de la fiecare banca in parte. Acum m-am uitat pe site la BCR, ei au comisioane diferite daca retragi de la alte banci sau de la Earst Group (dar doar in tarile * Austria, Croatia, Cehia, Ungaria, Serbia, Slovacia si Ucraina) si sunt si mai mici decat ING sau BRD, dar au un comision de 2% de conversie valutara. Vedeti ca se gasesc pe net toate comisioanele bancare. Oricum, nu sunt diferente majore, pe noi nu cred ca ne-au costat mai mult de 25-30 lei comisoanele bancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

concret, caci era si banca asta pe lista voastra si de ea ne-am folosit si noi: pentru mastercard de la BT, comisionul de retragere de la orice banca din strainatate e de 1% + 2.5 lei. De altfel, ei nici nu au afiliere in vreo retea internationala de banci, deci nu conteaza ATM-ul. Comisionul mi se pare minimal si de bun simt.

plata cu cardul nu se comisioneaza, si am preferat asta de cate ori a fost posibil (intotdeauna la benzina, de ex., dar si prin supermarketuri).

important: ca sa ne protejam de fraude, avem un card de debit pe care il incarcam minimal, nu expunem niciodata nici carduri de salariu, nici card de credit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Pe unde recomandati sa intram/iesim in/din Bulgaria, in perioada asta ??? Am inteles ca pe la Vama Veche este o problema cu un pod ???!!!


Multumiri !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Pe unde recomandati sa intram/iesim in/din Bulgaria, in perioada asta ??? Am inteles ca pe la Vama Veche este o problema cu un pod ???!!!


Multumiri !!


dar de ce ai vrea sa iesi din tara pe acolo ? nu-i mai simplu pe la giurgiu-ruse ? mai ales ca esti din bucuresti...in ce statiune mergi, in bulgaria ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Mi s-a spus ca daca merg spre Nisipuri (noi mergem la Riviera, e lipita de Nisipuri)ar fi mai indicat pe la Vama Veche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

iti pun cu copy-paste doua-trei mesaje de pe un alt forum.

"Prin Giurgiu-Ruse spre Varna e mai scurt cu aproximativ 100 km, iar viteza medie e de 90-100 km/h."

"Pe A2 ocolesti la greu!
Mergi fara griji pe Giurgiu, drumul este linistit si fara probleme. "

adaug sa spun ca din varna pana la nisipuri sunt maxim 20 km.

"Am revenit din Bulgaria.
Bucuresti - Balchik: plecare din Bucuresti de la benzinaria Mol la 6:45 pe traseul Bucuresti - Cernavoda - Vama Veche - Balchik aproximativ 4 ore cu tot cu blocajele din trafic incepand de la Cernavoda si pana la intrarea pe segmentul de autostrada de la Murfatlar. In Bulgaria drumuri destul de bubuite incepand cu primul sat de la granita. Pe portiuni mari soseaua este decupata, semn ca se vor apuca de lucru la un moment dat. Deocamdata se lucra la niste poduri."

parerea mea este sa mergeti tot prin giurgiu-ruse-varna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pentru SUnny Beach cum e mai bine sa mergi pe autostrada Ruse-Varna si apoi sud pe malul marii, sau sa iesim de pe autostrada si sa trecem pe la Provadia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Definitely prin Ruse- Varna si apoi pe mal. Noi am fost la inceputul lui iulie prin Provadia si ne-am intors prin Varna. Muuult mai rapid si mai bun drumul prin Ruse- Varna si apoi pe coasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc.
sper sa ne descurcam prin orasele Ruse si Varna. sper sa fie indicatoare.

Mergi la inceput