Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mari, sa speram ca am facut cea mai buna alegere.
o varianta buna pentru voi ar fi fost si resortul duni - marina beach hotel. eu am fost in ultimii doi ani, mi-a placut (mici nemultumiri, dar nimic suparator), a treia oara nu ma mai duc acolo pentru ca m-as plictisi si vreau sa incerc si alte variante din bulgaria. voiam turcia anul acesta, insa fetita nu rezista la drum lung si varianta cu avionul dubla costul sejurului. daca suntem sanatosi si punem bani deoparte, la anul poate ajungem in turcia, cu masina sau avionul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

ne pregatim si noi de plecare...trec in revista ce ne mai trebuie, ma ajuta cineva?
deci: actele masinii, CI pt noi si pasapoarte pt copii, asigurari de sanatate (am inteles ca-s obligatorii), voucherele de la hotel...si cardul, bineinteles; vom sta in Albena, la Laguna Garden, poate stiti cumva ce bancomate sunt prin zona sau cu ce banca ar fi mai avantajos schimbul? (nu de alta, dar avem card BT/BCR/BRD, macar sa stim pe care sa punem banuti)
si inca o maaaare dilema...pe unde ar fi drumul cel mai bun (nu scurt ca distanta, ci avantajos ca timp, ca mergem cu doi iepurasi Duracell in masina), venind din Suceava spre Albena...sugestii...? ca noi tot googalim dar ne-ar prinde bine parerea cuiva care a fost pe acolo!

mami cu doi strumphi poznasi - Miruna (18.09.2005) si Andrei (13.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Emushi, in hol la hotelul Flamingo, care e chiar deasupra Lagunelor, e un bancomat de care ne-am folosit noi. Mai sunt si pe la alte hoteluri. Cu card BT am lucrat, mari diferente de curs nu cred sa fie.

Pentru drum aveti cel putin 2 variante: Giurgiu - Ruse - spre Varna sau pe litoralul nostru - Vama veche - Albena. Noi am fost pe a doua varianta.

Vacanta frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

multumesc pentru raspunsul prompt
ma gandeam doar la carduri sa nu fie diferente chiar mari, a patit-o tata in Polonia dar nu mai stiu exact cu ce banca (comision cam prea mare)...acum..om vedea noi!
varianta Giurgiu m-ar avantaja ca am rude acolo, dar imi arata tare mult pe google map (ca timp, 2-3 ore in plus fata de alt traseu prin Cernavoda...Negru Voda, dar se pare ca ar fi cam acelasi lucru si prin Vama Veche), si se pare ca vom face drumul dintr-o singura suflare, din lipsa de timp. zici ca ati fost prin Vama Veche, cum a fost drumul prin Bulgaria? bun/rau, cam in cat timp l-ati parcurs? am inteles ca au multe restrictii de viteza.

mami cu doi strumphi poznasi - Miruna (18.09.2005) si Andrei (13.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

drumul Vama-veche - Albena e piece of cake (fata de recentul bulgaria nord-sud integral pe care tocmai l-am parcurs ). Ceva peste o ora, prima bucatica mai proasta (drum periferic, pe langa sate), apoi prinzi avant pe sosea mai buna si ai ajuns.

discutii despre giurgiu-ruse-albena si variante gasesti multe pe forumuri, se practica la greu dinspre Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui emushi

ne pregatim si noi de plecare...trec in revista ce ne mai trebuie, ma ajuta cineva?
deci: actele masinii, CI pt noi si pasapoarte pt copii, asigurari de sanatate (am inteles ca-s obligatorii), voucherele de la hotel...si cardul, bineinteles; vom sta in Albena, la Laguna Garden, poate stiti cumva ce bancomate sunt prin zona sau cu ce banca ar fi mai avantajos schimbul? (nu de alta, dar avem card BT/BCR/BRD, macar sa stim pe care sa punem banuti)
si inca o maaaare dilema...pe unde ar fi drumul cel mai bun (nu scurt ca distanta, ci avantajos ca timp, ca mergem cu doi iepurasi Duracell in masina), venind din Suceava spre Albena...sugestii...? ca noi tot googalim dar ne-ar prinde bine parerea cuiva care a fost pe acolo!

mami cu doi strumphi poznasi - Miruna (18.09.2005) si Andrei (13.07.2010)


asigurarile de sanatate NU sunt obligatorii, insa e recomandat sa le aveti facute, pentru a nu plati serviciile medicale in cazul in care aveti nevoie.
nu stiu daca pentru masina trebuie sa aveti cartea verde, poate sunt eu mai in urma cu informatiile. sa aveti rovigneta platita la zi, anul trecut stiu ca i-a intors in vama de la giurgiu pe cei care nu puteau face dovada platii rovignetei. acum, de cand rovigneta este electronica, e posibil sa nu va mai intrebe nimeni, nimic, la granita noastra.
eu ti-as mai recomanda sa va activati roamingul, sa nu uitati incarcatoarele de telefon, aparat foto, camera video + incarcatoarele aferente.
sa aveti la indemana numerele de telefon de la agentia de turism, in cazul in care apar probleme cu sejurul.
in cazul folosirii cardului, e bine sa stiti ca se recomanda sa scoateti bani de la atm-ul aceleiasi banci care v-a emis cardul (in lei); daca scoateti de la atm-ul unei alte banci, pe langa comisionul de schimb valutar, veti plati comision ridicare numerar. nu va complicati sa cumparati euro si sa schimbati in leva in bulgaria, se accepta si lei la casele de schimb, totul e sa fiti atenti la cursul afisat si sa intrebati cat primiti la schimb pentru 100 lei sau euro, sa va convingeti ca vi se face schimbul valutar corect, la valoarea celui afisat pe panou.
pentru orice eventualitate, sa aveti si o suma cash la voi, in lei sau euro, in cazul in care bancomatele nu functioneaza sau va captureaza cardul.
parca retinusem ca folosirea detectorului radar nu este permisa in bulgaria. aveti grija si cu fumatul in spatiile publice, recent s-a interzis, se fumeaza doar in anumite spatii.
nu uitati sa va luati vigneta pentru drumurile bulgaresti, pastrati chitanta (bonul) si lipiti vigneta pe parbrizul masinii exact cum este indicat (desenat) pe vigneta. daca aveti sejur de 7 nopti si luati vigneta pentru o saptamana, e bine sa stiti ca aveti nevoie de inca o vigneta la intoarcere, pentru ca va veti intoarce in ziua 8, cand vigneta initiala a expirat. sau va luati din start vigneta pentru o luna; nu va aruncati sa va luati vigneta imediat cum ati trecut in bulgaria, cei de la chioscurile si benzinariile din zona profita de naivitatea unora si umfla artificial pretul sau spun ca nu au pentru 7 zile si va ofera vigneta pentru o luna, care este mai scumpa. in perimetrul orasului ruse NU este obligatorie vigneta, veti gasi vigneta la benzinariile omv sau lukoil intalnite pana iesiti din ruse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

maria_alexia, suna bine o ora prin Bulgaria, eu ma asteptam la mai mult, parca as merge pe acolo la dus si sa ne intoarcem eventual prin Giurgiu...inca nu ne-am hotarat cum, pana duminica avem timp.
corinadani, multumesc pentru sfaturi! ; cat despre asigurare, am inteles ca ESTE obligatorie de prin aprilie, nu stiu sigur trebuie sa mai studiez, prietenii cu care mergem s-au informat si ne-au zis; sincer, daca n-ar fi obligatorie nici n-as face-o, ca ai mei merg cu serviciile medicale la pachet :), doar Doamne-fereste de vreun accident...
si carte verde cica trebuie.
roaming avem, incarcator e mereu in masina, nr de tel de la agentie avem, cica au un om in statiue permanent disponibil
ai inteles la ce ma refeream cu cardurile...tocmai de asta intrebam, ca nu stiu ce bancomate gasesc in Albena, daca sunt variante care colaboreaza cu una din bancile romanesti macar sa pun banii pe cardul ala!
am retinut, buvigneta de la benzinarie...
phiu! incet-incet sa fac si bagajele...
aha! alta intreare copilul mare (aproape 7 ani) poate sta pe "inaltator", nu-i musai scaunel, nu? ca nu cred ca mai incape pe vreun scaun, indata ma ajunge la inaltime!

mami cu doi strumphi poznasi - Miruna (18.09.2005) si Andrei (13.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

nu e doar o ora din vama in albena, sunt totusi vreo 80 de km. dar sub doua, in orice caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Legat de bancomate, comisoanele se aplica de banca care v-a eliberat cardul si nu de banca de la care scoati bani. Deci verificati la banca emitenta a cardului ce comisoane au pentru retragere de numar in strainatate. De exemplu, ING are: 1%+10 lei pentru fiecare retragere (la Visa electron) si 0 lei pentru plata la comerciati (noi chiar am platit cu cardul de vreo doua ori). M-am uitat acum pe site la BRD, ei au pentru majoritatea cardurilor 1.5%+10 lei pentru fiecare suma si la citeva carduri au 1%+10 lei http://www.brd.ro/&files/comis-carduri.pdf Deci trebuie verificat la banca care a emis cardul.

Legat de drum, noi suntem din Iasi, dar plecam din Onesti (de la bunici) de fiecare data. La dus mergem Focsani-Buzau-Urziceni-Slobozia-Harsova-Constanta-Vama Veche-Albena. Plecam seara la 11, pe la 6 dimineata suntem in vama si pe la 7:30 in Albena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

multumesc din sufletel!
legat de asigurarea de sanatate, ca sa nu spun bazaconii, m-am mai interesat si am inteles ca e valabil si cardul european de sanatate....cum s-o fi numind el, am sa trec maine pe la CAS sa vad daca mi-l pot elibera in timp util.

mami cu doi strumphi poznasi - Miruna (18.09.2005) si Andrei (13.07.2010)

Mergi la inceput