Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am fost eu in weekendul asta in Bulgaria, la Balcic. Am iesit pe la Calarasi-Ostrov-Silistra. A fost perfect. Autostrada pana la Drajna, iesi de pe autostrada- repede ajungi in Calarasi. Aici am pus benzina si in 10 km am fost la bacul de la Chiciu. Anul asta bacul circula la 15 minute. La 8 dimineata eram la bac. 35 lei traversarea /masina si oamenii gratis. Primul bac nu l-am prins dar nu ne-a deranjat sa ne luam micul dejun pe malul Dunarii. Am trecut cu bacul al doilea si imediat si granita. In granita erau 2 masini de Ucraina pe care le puricau, dar noua ne-au facut semn sa venim, s-au uitat la pasapoarte si talon (eram cu copiii si mi se pare ok sa verifice bine sa nu furam copii ) si gata. Cum iesiti din vama, undeva pe stanga am luat vigneta (fara probleme de smecherii si suprataxe ca la Ruse). Drumul pana in Balcic bun si foarte liber. Pentru cei care merg in Nisipuri, Albena e un drum ff bun si liber.
La intoarcere, pentru ca am fost la Dalboca si la Cap Caliacra ne-am intors prin Vama Veche si....am regretat. Desi era luni (adica nu weekend) pana in Eforie Nord unde am intrat pe autostrada ne-am blestemat zilele din cauza aglomeratiei si ambuteiajelor.
Ca timp si km am facut mai putin pe varianta Silistra comparativ ci Vama Veche. Iar de nervi nu mai vorbim...am ajuns perfect relaxati in Balcic .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Anya, cat ati facut din Bucuresti pana-n Balcik?

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cam 3 ore si jumatate. Din care o bucatica a fost chiar relaxanta si interesanta (cat am asteptat bacul pe malul Dunarii si traversarea). Sambata dimineata am plecat din Bucuresti pe la 6.30 si la 10 ajungeam la intrarea in Balcic. La 10.30 eram in receptia hotelului, dar ne-am mai invartit inainte pe niste strazi asa ca nu se pune .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Multumesc! Anul asta ne gandim sa nu mai mergem nici noi prin Vama, tocmai pentru ca am auzit ca ar fi foarte aglomerat drumul si nu tocmai bun.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mari9

Laura Ioana,ma bucur ca ati avut o vacanta minunata!(numai de rele aud de la un timpm...)

Despre Hotel Club Evrika,are cineva impresii?Mi s-a spus de la agentie(travel planner), ca au un aqua park.
Noi nu am fost asa harnici sa ne rezervam din timp,nici nu stiam daca o sa avem timp sau cand sau daca avem bani.Deci cautam ceva pana la 1000 euro, la sfarsitul lui august,ceva vesel pentru copii.Aveti idei?
(Turcia iese din calcul-prea scump!!!)


Am fost noi la sf. lui iunie. Au amenajat foarte frumos la piscine, piscina pt copii au refacut-o(inclusiv cu topogane)si alte 3 topogane pt adulti si copilasi mai maricei. In rest, hotelul super ok, curatenie zilnic, plaja aproape, distractie la topogane...animatorii mi s-au parut slabuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui yuppy

Citat:
citat din mesajul lui mari9

Laura Ioana,ma bucur ca ati avut o vacanta minunata!(numai de rele aud de la un timpm...)

Despre Hotel Club Evrika,are cineva impresii?Mi s-a spus de la agentie(travel planner), ca au un aqua park.
Noi nu am fost asa harnici sa ne rezervam din timp,nici nu stiam daca o sa avem timp sau cand sau daca avem bani.Deci cautam ceva pana la 1000 euro, la sfarsitul lui august,ceva vesel pentru copii.Aveti idei?
(Turcia iese din calcul-prea scump!!!)


Am fost noi la sf. lui iunie. Au amenajat foarte frumos la piscine, piscina pt copii au refacut-o(inclusiv cu topogane)si alte 3 topogane pt adulti si copilasi mai maricei. In rest, hotelul super ok, curatenie zilnic, plaja aproape, distractie la topogane...animatorii mi s-au parut slabuti.


yuppy, ce traseu ati ales pentru a ajunge la evrika ? multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Yuppi,multumim pentru impresii.

Si pe mine m-ar interesa sa aflu ce ruta ati ales.
Am inteles ca bulgarii sunt cam zgarciti cu indicatoarele,iar noi nu avem GPS.

O alta intrebare as avea in legatura cu asig de sanatate.Stiu ca s-a mai discutat aici,dar eu sunt...
Ce companie ati ales ,care sa fie compatibila cu acest hotel?Am aflat ca unele hoteluri nu au contract cu anumite firme de asigurari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

evitati cat puteti hotel Sveta Elena din Constantin si Elena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Buna seara,

Ne-am intors si noi ieri din vacanta.
Vacanta obositoare,pentru noi(familia mea).Nu agream ,totusi,acest tip de servicii-all inclusive.
Hotel e dragut,la mare,cu piscine,camere ok (simplist,minimalist),parcarea e cam bizara(pe o miriste in fata hotelului).Pe plaja te simteai ca in Romania(Marea Neagra,multi romani),iar la ora de masa aveam sentimentul ca sunt in tabara.Si mai aveam si bratara aia.
Multa lume e incantata de aceasta varianta,insa eu si familia mea preferam...altceva.
Copii mei,eu si sotul(care e un tip rezistent) am facut enterocolita,si alti compatrioti de ai nostrii la fel.Din pacate chestia asta ne-a stricat cheful de topogane,mare,etc.In ziua plecarii,la prima ora eram pe drumul de intoarcere in Romania,am gonit spre casa ,fara sa mai tinem cont de restrictiile de viteza.E prima oara, cand,in vacanta fiind, abia am asteptat sa ajungem acasa.

Mergi la inceput