Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Noi am fost acum 3 ani la Sol Nessebar Mare, chiar prin Jeka si a fost ok. Mancarea bunicica, gaseai tot timpul ceva sa-ti placa, piscinele curate (noi am folosit si piscinele de la Palace si Bay si nu ne-a zis nimeni nimic), intr-adevar sucurile de dozator, parcul de pini minunat, animatia pt copii foarte ok. Plaja in schimb este ingusta si accesul era anevoios (coborai pe scari), dar am inteles ca au mai modificat/renovat. Noi avem niste prieteni care de 4 ani se duc mereu la Nessebar Palace (camerele sunt un pic mai cochete, dar mancarea e aproximativ la fel - anul acela asa a fost). Una peste alta, fiicei mari i s-a parut cea mai frumoasa vacanta, mai frumoasa decat cea de anul trecut din Antalya la 5 stele ultra all inclusive

Vacanta frumoasa !

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Ma lamuriti si pe mine? E prima data cand mergem in Bulgaria. Cu ce bani merg? lei, euro? Unde e bine sa schimb si unde e bine sa nu schimb bani In Bulgaria? Am inteles ca pot fi ceva pacaleli, unde, la casele de schimb?

Ce asigurari sunt necesare?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Gata, multumesc, pentru schimbul valutar nu mai am nevoie de informatii, am citit din urma si am vazut ca a explicat Corinadani foarte bine. Multumesc mult.

Asigurarea storno, e diferita fata de asigurarea de sanatatea in sensul ca ai si posibilitatea sa recuperezi banii daca nu pleci in sejur?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissteo

Gata, multumesc, pentru schimbul valutar nu mai am nevoie de informatii, am citit din urma si am vazut ca a explicat Corinadani foarte bine. Multumesc mult.

Asigurarea storno, e diferita fata de asigurarea de sanatatea in sensul ca ai si posibilitatea sa recuperezi banii daca nu pleci in sejur?

Berti (august 2010) si Teo (aprilie 2007)


da, exact. sunt anumite situatii, bine intemeiate, care iti permit sa recuperezi banii pe sejur, daca nu mai poti pleca in calatorie. daca citesti contractul de servicii turistice, vei vedea ce inseamna sa anulezi rezervarile, in ce constau penalizarile daca nu mai pleci sau anulezi sejurul. cu cat o faci mai aproape de data calatoriei, cu atat risti sa pierzi integral suma achitata. daca ai asigurare storno si motivele care te impiedica sa pleci in sejur sunt acoperite de polita de asigurare, iti recuperezi banii, fara penalizari.

asigurarile de calatorie mixte includ si asigurarea de sanatate, si storno, si plata despagubirilor in caz de pierdere/intarziere bagaje, anulare zbor, etc. (pentru bulgaria, aceste optiuni evident nu sunt necesare, sunt incluse in asigurarea mixta - cel putin asa am eu in polita de la generali asigurari, presupun ca e la fel sau asemanator si la alte firme de asigurari)
e bine de stiut ca iti poti cumpara asigurare si on-line, nu e nevoie sa iei neaparat de la agentia de turism sau de la un agent de asigurari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

CorinaDani, multumesc mult pentru informatii. Ca de obicei, documentata bine si la obiect. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Cum se poate suna din BG in Romania in Cosmote? Trebuie activat roamingul? Se pot trimite Sms? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissteo

Cum se poate suna din BG in Romania in Cosmote? Trebuie activat roamingul? Se pot trimite Sms? Multumesc.

Berti (august 2010) si Teo (aprilie 2007)


da, trebuie sa ceri activarea serviciului de roaming. tarifele privind convorbirile efectuate, cele primite si trimitere sms-uri, numerele de urgenta, le primesti intr-un sms in momentul in care treci granita.
s-ar putea sa fie nevoie sa adaugi +40 la numerele de telefon salvate in memoria telefonului tau, ca sa poti suna "acasa".
de asemenea, sa verifici daca telefonul are activata optiunea de cautare automata a retelei.
din anii anteriori, stiu ca la vodafone era mai ieftin sa fii sunat de cei de acasa decat sa dai telefon acasa. nu stiu care este situatia la cosmote, insa poti intreba la relatii cu clientii sau poate gasesti toate informatiile pe site-ul cosmote.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

pana la urma am rezervat in albena la ralitsa ultra all inclusive...o fi asa sau nu,o sa vedem noi a fost cineva aici? ma ajutati cu ceva impresii?ca pe net am gasit pareri contradictorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Am fost la Ralitsa de Paste,anul trecut!Singurul minus ar fi ca-i cam departe de plaja!Piscinele exterioare erau foarte mari(dar bineinteles ca erau goale).Are si piscina interioara dar poate nu-i cazul s-o folositi!!!Stiu ca sunt mai multe Ralitse..adica mai multe corpuri...noi am stat in K.Restaurantul este destul de spatios,mancarea variata,hotelul curat!Concediu placut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sellenna_us spune:

Buna ziua , poate ma ajutati si pe mine cu pareri legate de hotelul Iberostar Tiara Beach sau sa-mi recomandati un alt hotel din Sunny Beach .Anul trecut noi am fost la Riu Dolce Vita unde a fost foarte frumos , dar anul acesta am vrea in Sunny Beach si nu prea stiu ce hotel sa aleg . Va multumesc

Mergi la inceput