Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Cei care ati mers mai des in Bulgaria, ajutati-ma va rog cu cateva detalii:

- daca mergem cu masina lui tata (ca e mai incapatoare) ce acte speciale avem nevoie pentru la granita ? Imputernicire (legalizata ??!!) din partea proprietarului ?

- rovinieta pentru teritoriul bulgar este obligatorie ? de unde o luam ? cam cat costa pentru 1 saptamana ?

- e mai bun cursul valutar la noi sa cumpar leva de aici ? stiti vreo casa valutara in Bucuresti care vinde leva ?

Multumesc mult !
Vacante frumoase !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

manuela,

la prima intrebare nu stiu sa-ti raspund, ma intereseaza si pe mine, deoarece si noi vom pleca probabil cu masina tatalui meu.

buvigneta este obligatorie, costa pentru 5 euro sau 10 leva pentru 7 zile, 14 euro sau 27 de leva pentru 30 de zile si 34 de euro sau 67 de leva pentru un an, imediat dupa vama e un chiosc dar puteti cumpara vigneta din orice benzinarie de pe raza orasului Ruse. Vigneta este numai pentru drumurile nationale, prin Ruse nu trebuie vigneta. Vigneta e formata din abtipild si bon, una fara alta atrage amenda, abtipildul de sus se desface si se lipeste in geam in dreapta jos, nelipirea lui atrage amenda la un control al politiei. atentie, uneori la ghiseul din vama NU se elibereaza si bonul, asa ca puteti avea probleme cu vreun politist mai zelos, pentru ca nu aveti cum sa dovediti ca ati cumparat vigneta (unii practica obiceul vinderii vignetei, la intoarcerea din tara, pentru turisti care pleaca, deoarece vigneta inca este valabila)
daca aveti sejur de 7 nopti, la intoarcere mai trebuie sa cumparati inca o buvigneta ptr 7 zile; sau poate ai noroc si gasesti sa cumperi una valabila pentru 1 luna; nu te grabi sa cumperi buvigneta imediat ce ai trecut podul prieteniei de la giurgiu-ruse, pretul e mai mare sau spun ca nu au pentru 7 zile si te "obliga" sa cumperi pentru o luna. cat sunteti inca in ruse, puteti circula fara buvigneta si cumparati de la o benzinarie de la iesirea din ruse (noi am luat de la un omv sau lukoil, nu mai stiu exact)

cel mai bine este sa scoti leva direct de la bancomat in bulgaria, de preferat la atm-ul aceleiasi banci care ti-a emis cardul in romania, este cel mai bun curs de schimb valutar. in bucuresti stiu ca numai bcr-ul aduce leva "pe comanda" si sunt doar cateva case de schimb valutar care vand leva in bucuresti. nu te complica sa cumperi euro la noi si sa-i schimbi acolo, deoarece casele lor de schimb valutar accepta si lei. poti efectua schimb valutar si la receptia multor hoteluri, insa cursul e putin mai mic. la sume mici nu se simte diferenta, si ai siguranta schimbului valutar, in comparatie cu riscul de a fi pacalita la unele case de schimb care fie nu afiseaza corect cursul de schimb, fie au comision (scris mic de tot).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Corina, multumesc !

- de masina, mai intreb ...
- am retinut buvigneta cu abtipild si bon, pt 7 zile/ 10 leva, de la benzinarii, se lipeste in dreapta jos, pe parbriz presupun, nu pe luneta .. noi iesim pe la Vama Veche, sper sa gasesc si pe drumul ala benzinarii cu buvigneta ...
- daca sunt ATM-uri BRD sau BCR si imi elibereaza leva, si la curs bun, am scapat de o grija ...

stam cateva zile la Regina Maria in Balcic, a fost cineva ??

... mai revin pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

buna din nou,
noi suntem inca in deliberari in sensul ca mie mi-a mers la suflet kaliakra dar trebuie sa ma multumesc cu ceva mai ieftin...totusi; asa ca, va rog sa-mi spuneti, care stiti, cum e plaja din nisipuri fata de albena? am un pici de 2 ani...am inteles ca in nisipuri intrarea in apa e cam abrupta, in sensul ca se adanceste destul de brusc, ma gandesc si la zgatia de 6 ani care are impresia ca stie sa inoate , nu-i vorba ca i-as lasa singuri dar nici sa avem surprize...eu personal nu stiu sa inot si daca nu am ceva sigur sub picioare intru in panica

mami cu doi strumphi poznasi - Miruna (18.09.2005) si Andrei (13.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

noi ne-am luat o saptamana la Sunny Beach - Hotel Club Evrika in perioada 21-28 august.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

noi ne-am luat o saptamana la Sunny Beach - Hotel Club Evrika in perioada 21-28 august.


ehei, inseamna ca o sa dam nas in nas pe acolo, eu merg in perioada 18-25 august.
later edit : de curiozitate, cat te-a costat sejurul ? cati adulti si cati copii veti merge ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Am fost la Nisipuri in primul sejur in Bulgaria in 2007. In rest Albena. Daca se spune ca la Nisipuri nu e intrarea la fel de lina ca la Albena sa nu va inchipuiti ca mergeti 3 pasi si deja e apa la gat. La Albena mergeti de va plictisiti ca sa ajungeti la apa mai adanca, dar si la Nisipuri este o zona destul de mare cu apa mica (pana la mijloc).
Eu oricum nu i-am lasat pe copii singuri in apa, indiferent cat de mica a fost apa.
Mie la Nisipuri mi-a placut noul Grifid (Vistamar). Si Lagunele din Albena am inteles ca sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

noi ne-am luat o saptamana la Sunny Beach - Hotel Club Evrika in perioada 21-28 august.


ehei, inseamna ca o sa dam nas in nas pe acolo, eu merg in perioada 18-25 august.
later edit : de curiozitate, cat te-a costat sejurul ? cati adulti si cati copii veti merge ?
Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )


daca ne-am cunoaste, probabil ca am da nas in nas.
830 euro (cu discount de early booking) 2 adulti si un copil de 2 ani si 8 luni.
voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

779 eur 2 adulti + 1 copil 5 ani, cu taxa de statiune inclusa si cu o reducere de 22% early-booking, insa am ales camere cu park-view din motive de liniste. aceste camere au cel mai mic tarif, pentru vedere la piscina am fi platit in plus 28 eur/sejur, pentru vedere la mare (corp D) am fi platit in plus 70 euro/sejur.

nu uitati sa va faceti asigurari de sanatate (eventual si storno, nu se stie niciodata).

tinem legatura, daca vrei, si cand se apropie plecarea, stabilim o zi/ora/loc unde putem face cunostinta. noi plecam singuri, fara cele 2 familii cu care mergem de obicei in concediu; sunt convinsa ca vor fi multi romani anul acesta la evrika, imposibil sa nu ne imprietenim cu cineva, mai ales daca si copilasii se vor intelege bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

779 eur 2 adulti + 1 copil 5 ani, cu taxa de statiune inclusa si cu o reducere de 22% early-booking, insa am ales camere cu park-view din motive de liniste.

oho, ati prins bine.
la noi la servici sindicatul deconteaza 50% din valoarea sejurului (de asta mergem, altfel nu ne-am fi permis), insa ne-au obligat sa luam biletul printr-o agentie, altfel nu ne decontau. agentia respectiva are preturi mai mari, insa avand in vedere ca am platit doar jumatate de pret e ok. deci ne-a costat efectiv putin peste 400 euro.
asig. storno am facut, tre sa ne facem cea medicala la inceput de august. am ales si noi vedere la parc, e mai ieftin.

tinem legatura.

Mergi la inceput