America (221)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liris spune:

si eu tot in san jose (north), infine.
dc vrei scrie-mi p.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Mai fetelor, a-ti plecat toate...mare pacat !!!!
Se pare, din pacate ( ptr mine )ca ne vom lua zborul si noi spre zone si mai calde...Miami !!! Depinde de al meu daca accepta oferta de la compania mama,care e in Miami !!! Probabil o v-a face !!! Asa ca eu m-am apucat de cautat case prin jur...pe internet !! Acum la inceput..deja avem o problema....eu as vrea apartament, el casa !!! Pai sa vin eu la Miami si sa ma ingrop intr-o casa acolo,intr-o comunity, cum i-ar place lui...ptr liniste si siguranta....in loc sa ne luam un apartam frumos ( ca suntem doar trei )dar cu privelisti de-ti taie rasuflarea....si va spun din proprie experienta ca asta conteaza enorm de mult ptr spirit si buna dispozitie ( si stie si el asta,dar na...) !!
Daca aveti niste pareri....va rog eu mult !!! Binenteles ca ma uit si la scoli, apropo de scoli daca aveti un link ceva care sa arate scolile bune !!!
Si o sa mai vin eu....:)

Mersic !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Buna seara ,
Stiu ca nu prea am scris pe aici , dar va citesc mereu. Insa am nevoie si eu de ajutorul vostru. Iata ca au trecut aproape doi ani de cand suntem aisi si vrem sa ne mutam si noi la casuta noastra .Si cum casuta nu e dotata cu doate electrocasnicele trebuie sa ne cumparam noi. Asa ca va intreb pe voi ce masina de spalat si uscator folositi.
Am vazut pe net ca sunt bine cotate Electrolux , LG si Maytag.
Voi ce folositi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_ka

Buna seara ,
Stiu ca nu prea am scris pe aici , dar va citesc mereu. Insa am nevoie si eu de ajutorul vostru. Iata ca au trecut aproape doi ani de cand suntem aisi si vrem sa ne mutam si noi la casuta noastra .Si cum casuta nu e dotata cu doate electrocasnicele trebuie sa ne cumparam noi. Asa ca va intreb pe voi ce masina de spalat si uscator folositi.
Am vazut pe net ca sunt bine cotate Electrolux , LG si Maytag.
Voi ce folositi?


lili_ka


Eu folosesc de multi ani Frigidaire. Sunt f. multumita.Am din cele care sunt etajate (cu uscatorul in top) ...sau cum se zice.
Dar nu uita cand cumperi sa te uiti la cele energy efficient daca vrei ceva economie de curent/apa.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Eu am crezut ca Electrolux e marca romaneasca, sau exporta? Scuzati necunostinta, bafta si spor la mobilat.

Carmen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmençita

Eu am crezut ca Electrolux e marca romaneasca, sau exporta? Scuzati necunostinta, bafta si spor la mobilat.

Carmen.


si eu am crezut la fel.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

electrolux e marca suedeza din cite stu eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Daca mai trece cineva pe-aici... Dupa ce ce altceva te uiti pe langa scoli, predatori si alte info "clasice" atunci cand intentionezi sa te muti?

Caci am verificat pe Google la crime, police si safety pana am ametit si nu am gasit decat date generale din intreg countyul, da' cand mi-a spus intamplator o prietena ca in zona X e un nene care obisnuia sa vanda droguri imediat a aparut methlabul inchis cu tot cu adresa si detalii (nu stiu cat este de incredere siteul respectiv - http://www.homefacts.com/?q=1327636858 -, dar mai bine decat nimic...).
Si-am mai dat peste unul cu harta pt. cell towers si antene, tot asa in functie de adresa: http://www.antennasearch.com/

Caut ceva asemanator pentru centrale electrice, substations, aveti idee?

Dupa ce sa ma mai uit ca sa nu-mi trag palme dupa? Eu stiam de ex. ca trebuie sa eviti casele situate la baza colinelor cultivate cu brazi (sunt mii de brazi in zona, in urma cu cativa ani cel pt. Casa Alba de aici a plecat :) ); ii stropesc si-ti polueaza apa (de well, put sau cum i-o spune in romana).
Real estate agentul ne-a spus sa fugim de trailere, eh, chestii din astea mai putin vizibile caut, daca vi s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Ml, te muti in Ca?

cred ca depinde de zona in care te muti! de exemplu daca eu m-as muta aici unde stau acuma cam nici una din chestiile alea care le-ai scris nu prea se aplica...nu exista coline cu brazi...dealurile sint golase!
in traile-uri sau mobile homes nu vrei sa stai din prima ( cind am venit in usa intr-o chestie din aia am nimerit in din aia statea el(sotul) si eu am facut urit urit si o aceptat sa se mute rapid, dar era nasoala rau o chestie din aia, m-am simtit ca tiganii cu cortu si nu aveam nici o siguranta nimic,parca era o casa din carton)
de antene fiind oras cred ca sint peste tot nu prea ai cum sa le eviti, iar drogati( in ca marijuana e legala pe reteta) si pedofili mai la tot pasul ii gasesti daca ii cauti pe net nu ai cum sa ii eviti, eu am dat un search unde stau eu acum si mi-au aparut 48 de sexual offenders pe o raza destul de mica deci...
cind m-am mutat m-am dus in zona respectiva la diferite ore din zi si din noapte inainte sa vad cum sta treaba adica galagie, miros de marijuana, etc etc si am eliminat din prima locul care se parea suspect de ceva, dar si asa prima data am nimerit intr-un bloc si la parter aveam un vecin care trintea usile zi si noapte...a trebuit sa ma mut din nou dupa 2 saptamini, si am avut o alta aventura cu compania de locuinte, dar e alta poveste..
unde stau acum tot asa ne-am orientat sa fie familii cu copii sa nu miroase a marijuana, (nu miroase a marijuana aici da pute mincarea vietnameza fratilor....a voma fiarta!) si sa fie liniste in general, dar...cred ca unde te muti tu tot prin zona aceea dupa alte criterii trebuie sa te uiti...
sa nu fie linii de inalta tensiune in apropiere poate? alte criterii habar-nam sa zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

Buna, fetelor!
Anul acesta am hotarat s-o las pe fiica mea de 16 ani sa vina singura in Romania. Ea are dubla cetatenie, s-a nascut in Romania, dar va calatori cu pasaport american. Eu sunt divortata de tatal ei din Romania si am custodia ei. Stie cineva cumva ce acte sunt necesare pentru calatorie, in afara de pasaport? Trebuie sa prezinte vreun document la iesirea din Romania? Multumesc mult.

mamica de gemene

Mergi la inceput