America (221)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Nadiuta welcome pe plaiurile americane

Pentru aspiratoare ti-as recomanda sa mergeti la Lowe's sau Home Depot si sa incercati citeva apoi sa hotariti ce ati vrea si in ce buget. Daca va permiteti de la inceput unul bun e si mai bine ca va tine mult timp. Noi avem Electrolux de exemplu si suntem multumiti dar fiecare alege dupa preferinte si buget.
La oale as zice sa fie din inox si cele recomandate de fete sunt bune si pretul de pe Amazon e bun.
Det de vase ptr masina folosesc Cascade pastile sau lichid depinde ce e in sale :)
De spala manual Dawn.
Produse fresh gasesti in magazinele mari dar chiar nu mai retin in ce stat vii si ce magazine or fi ca mai difera de la stat la stat. Noi avem Meijer, D&D fresh Market, Whole food market, Walmart, Target (in unele, ca nu au toate produse fresh) Costco (unde poti cumpara vrac, un gen de Metro asa ) Sam's Club
Cam atit imi amintesc ...

Adaptare cit mai usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bine ai venit Nadiuta! Am fost la King of Prussia, mi-a placut mult zona.
Pentru alimente mai bune cauta Whole Foods si Trader Joe's (desi la fructe/legume nu stateau prea grozav in general, dar sint multe alte bunatati). Altfel orice grocery store are fructe si legume.
http://www.uppermerionfarmersmarket.org/ Uite aici o piata, ar trebui sa fie buna in zona aia.
Eu am aspirator Dyson de vreo sase ani si sint multumita de el.
Nu prea sint fan oale de inox, eu am cumparat din cele de tuci. Varianta fancy e Le Creuset, dar gasesti si unele mai ieftine, cum ar fi asta http://www.walmart.com/ip/Lodge-Color-Enamel-and-Cast-Iron-6-qt.-Dutch-Oven-Red/5716695
Detergenti folosesc Cascade pentru masina sau Dawn penru spalat cu mina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Bine ati venit! cum iti place?
daca ai in zona Ross gasesti oale de calitate,haine...ieftine.
aspirator poti lua de la Walmart...la fel si produse casnice(detergenti etc).
Recomand Trader Joe's pt produse alimentare naturale iaurturi, lapte, oua, brinza, cereale...(dar carnea si leg si fructele sunt mai scumpe)

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadiutapm spune:

Buna, va multumesc pt primire!
eu ce sa zic imi place, inca nu am simtul orientarii, am impresia ca sunt pe alta planeta si de fiecare data merg pe un drum diferit cu toate ca merg pe acelasi, e totul nou pt mine. Lidia fetita mea mai mare dupa doua nopti ne intreba daca asta e ultima noapte si pe urma plecam in Romania. Speram sa ne adaptam, eu am mai plecat prin tineretile mele din Ucraina in Romania si m-am adaptat repede si usor, acum eu stiu ca nu e acelasi lucru dar sa speram ca va fi bine. Se vede o alta civilizatie, alta cultura. Sfaturile voastre m-au ajutat mult,ne-am cumparat cele necesare pt bucatarie asa cat de cat, cu timpul ma voi aproviziona mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

buna seara,imi cer scuze ca dau buzna,la voi,dar vin cu o rugaminte,Mario,este un pui de om,care are nevoie de ajutorul nostru,daca puteti,daca vreti,orice ajutor cat de mic conteaza!

detalii,gasiti aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167347&nm=Mario-un-baietel-de-4-ani-are-nevoie-de-inimi

va multumesc si-mi cer scuze daca am deranjat!


MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadiutapm

Buna, va multumesc pt primire!
eu ce sa zic imi place, inca nu am simtul orientarii, am impresia ca sunt pe alta planeta si de fiecare data merg pe un drum diferit cu toate ca merg pe acelasi, e totul nou pt mine. Lidia fetita mea mai mare dupa doua nopti ne intreba daca asta e ultima noapte si pe urma plecam in Romania. Speram sa ne adaptam, eu am mai plecat prin tineretile mele din Ucraina in Romania si m-am adaptat repede si usor, acum eu stiu ca nu e acelasi lucru dar sa speram ca va fi bine. Se vede o alta civilizatie, alta cultura. Sfaturile voastre m-au ajutat mult,ne-am cumparat cele necesare pt bucatarie asa cat de cat, cu timpul ma voi aproviziona mai bine.

pupam bebicii
Nadiutapm mamica fericita de printese Lidiuta 08.02.2007 si
Laura Elena 22.09.2010


sfatul meu e ca orice cumperi, sa nu te grabesti. ca sa faci ceva economii trebuie sa cumperi numai cand e in sale (excludem urgentzele). pt cumparaturi mai mari trebuie sa citesti review-uri online ca sa iei decizii bune.
pentru mancare vezi ca primesti ad-uri acasa...compari preturile de la magazine si cumperi unde vezi ca e mai mic. ai grija ca pe etichetele de la raft iti da si pretul pe 1 oz (sau cum era in ROm. pe gram), pungile cantaresc diferit.
diferentele de preturi de la magazine pot sa fie destul de mari si asta nu inseamna ca intotdeauna sunt mai bune calitativ.

alt plus in America e ca orice cumperi, daca nu-ti place poti sa-l duci inapoi. chiar fara bon de casa si chiar daca e folosit.aici nu e ca in Romania...nimeni nu te ia la rost ca nu ai cascat ochii sau ca te-ai razgindit.
nu conteaza ca vorbesti cu accent, sau mai de loc, ca te vede de cum deschizi gura ca esti emigrant...nimeni nu te ia la misto pt asta...te ajuta si te respecta si asa.
sa-ti ia un timp sa te acomodezi, e normal. te asteptam cu noi impresii.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns infine spune:

Buna tuturor,

Suntem noi veniti pe taram Californian, in San Jose mai exact. Aveti idee de existenta vreunei comunitati romanesti aici sau in imediata apropiere?

Va multumesc,
Emi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Infine,
eu stau in san jose; poti sa imi scrii pe privat; activeaza-ti pm-ul;
sint 2 comunitati: una in hayward vezi www.casaromana si alta biserica din san jose nu ii stiu linkul acuma daca te intereseaza il caut si ti-l trimit;eu nu am reusit sa ma imprietenesc cu nimeni la nici una din biserici, dar nah, poate nu ma "incadrez" standardului..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns infine spune:

Msl,

Iti multumesc de raspuns. Singura pe care o gasisem e in Sacramento si cu doi baietoi, unul de trei ani si celalalt de-un an, in drum de doua ore devine o adevarata aventura.

Activez si pmul ;)

P.s. am incercat sa-ti trimit pm si mi-a spus ca nu accepti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Infine
ti-am trimis pm

Mergi la inceput