America (221)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadiutapm spune:

buna fetele va multumesc frumos pt sfaturi, l-am pus in cutie pt expediere la sora-mea, mai am unul bej si pe ala il voi lua ca nu sare in ochi cum e ala rosu, deocamdata eu voi sta acasa cu pitica care are 1 an, vom sta in King of Prussia, Pennsylvania.Inca mai caut seminte de leustean, ce voiam sa va intreb din medicamente pt pici care ar fi asa necesare la o prima nevoie, eu mi-am luat Nurofen si supozitoare de paracetamol antitermice, eurespal pt tuse, sinupret pt muci, nu stiu ce alceva ar trebui sa mai iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Nadiutapm, gasesti si aici medicamentele respective si le poti lua de la farmacie fara reteta, (exceptind supozitoarele de paracetamol) dar daca tu vrei sa iei, ia-le. Stiu si eu cum e sa vii cu copii dupa tine si sa iei cam tot ce te face sa te simti confortabil mental :). Cu semintele ai grija unde le dosesti, ca nu ai voie sa introduci seminte de nici un fel in US.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadiutapm

buna fetele va multumesc frumos pt sfaturi, l-am pus in cutie pt expediere la sora-mea, mai am unul bej si pe ala il voi lua ca nu sare in ochi cum e ala rosu, deocamdata eu voi sta acasa cu pitica care are 1 an, vom sta in King of Prussia, Pennsylvania.Inca mai caut seminte de leustean, ce voiam sa va intreb din medicamente pt pici care ar fi asa necesare la o prima nevoie, eu mi-am luat Nurofen si supozitoare de paracetamol antitermice, eurespal pt tuse, sinupret pt muci, nu stiu ce alceva ar trebui sa mai iau.

pupam bebicii
Nadiutapm mamica fericita de printese Lidiuta 08.02.2007 si
Laura Elena 22.09.2010

daca ai probleme de sanantate si sa iti iei medicamentele si ceva in pluc.
antibiotice pt voi: Ampicilina, Ospen...
ceva unguenturi de piele.
supozit de paracetamol sunt f bune.
sa te uiti la data de expirare sa fie cat mai lunga.

ai grija mare cu semintele, puse bine, bine si nu in geanta de mana.
eventual in buzunarul unei haine ori nu stiu...
e bine sa fie in plic sigilat.
cimbru daca iti place in mancare sa ai la fel pliculete.
ceai de tei...poate gasesti la plafar in punga sigilata. cel de la pliculete nu e asa de bun.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

supozitoare de paracetamol se gasesc la farmacia spitalelor dar sint 120 demg nu 125 ca in ro (este totusi o diferenta chiar daca e mica) algocalmin nu se gaseste aici, daca ai folosit supozitoare pt copii cu agocalmin pt febra ia cu tine, chestii de diaree nu se gasesc aici, ca smecta, biotics baby furazolidon,saprosan etc.(nu stiu daca se mai foloseste in ro furazolidon si saprosan pt diaree?)ceva antibiotice de urgenta, (unguente cu antibiotice se gasesc fara reteta cite vrei), unguente ca bepanten nu este aici; unguent cu antifungic nu am vazut fara reteta; (la fel nici tablete ca nistatin de fapt nu se prea da aici)chestii de tuse, siropuri de tuse in afara de chestal(stodal se num in ro?) care se gaseste si aici(unguente/picaturi cu antibiotic pt ochi nu se dau fara reteta); seminte de leustean se gasesc si aici eu am luat de pe net nu mai stiu adresa dar daca te intereseaza o caut( nu am reusit sa cresc leustean aici din nici un fel de seminte), mai degraba leustean uscat; nu mai stiu ce sa zic dar daca mai imi vine vreo idee revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuz spune:

Buna,
Am si eu cateva nelamuriri legate de inscrierea casatoriei din SUA in Romania. M-am casatorit cu un cetatean american in SUA, dar mi-am pastrat numele. Din cate am citit, Romania nu recunoaste automat casatoria, si ar fi nevoie o multime de traduceri, apostile, acte, declaratii, si o vizita personala la consulat pentru a inscrie casatoria. As prefera sa nu-mi bat capul cu asta, mai ales ca nu mi-am schimbat numele. Dar trebuie sa imi schimb pasaportul peste un an pentru ca expira si nu stiu daca as avea probleme in cazul in care casatoria nu este inregistrata in Romania. Voi cum ati procedat? Va multumesc pentru orice sfaturi sau informatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Analuz,
eu m-am maritat in ro, deci la mine e problema inversa trebuie sa mi-l transcriu aici, dar de fapt nici nu vreau si nici nu stiu daca se poate; in schimb am transcris certificatul de nastere a copilului nascut aici in ro, si pot sa iti spun ca a durat 3 luni, cu 2 vizite la primarie de unde primesti o lista cu tot ce au nevoie acte dupa care le duci inapoi si le depui si astepti 3 luni( cred ca daca esti din bucuresti nu dureaza atita); ai nevoie de apostila de la secretarul de stat; dar ca sa scapi de "corvoada" cind iti schimbi pasaportul in ro daca nu ti-ai schimbat numele pur si simplu "uita" de certificatul de casatorie; eu asa am facut chit ca aveam unu valabil ...dar le trebuia nu-s tiu ce legat de el asa ca l-am "uitat" n-am pomenit nimic de el; in fond si la urma urmei le trebuie doar pt a demonstra ca ti-ai schimbat numele prin casatorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuz spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Analuz,
eu m-am maritat in ro, deci la mine e problema inversa trebuie sa mi-l transcriu aici, dar de fapt nici nu vreau si nici nu stiu daca se poate; in schimb am transcris certificatul de nastere a copilului nascut aici in ro, si pot sa iti spun ca a durat 3 luni, cu 2 vizite la primarie de unde primesti o lista cu tot ce au nevoie acte dupa care le duci inapoi si le depui si astepti 3 luni( cred ca daca esti din bucuresti nu dureaza atita); ai nevoie de apostila de la secretarul de stat; dar ca sa scapi de "corvoada" cind iti schimbi pasaportul in ro daca nu ti-ai schimbat numele pur si simplu "uita" de certificatul de casatorie; eu asa am facut chit ca aveam unu valabil ...dar le trebuia nu-s tiu ce legat de el asa ca l-am "uitat" n-am pomenit nimic de el; in fond si la urma urmei le trebuie doar pt a demonstra ca ti-ai schimbat numele prin casatorie


Multumesc pentru ajutor! Credeam ca trebuie declarata oricum starea civila, desi nu este trecuta in pasaport. As fi vrut sa o inregistrez, dar sunt atatea formulare si traduceri si apostile... imi bat capul destul acum cu aplicatia de green card. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadiutapm spune:

buna, va multumesc mult pt sfaturi au fost bine venite toate, noi `am ajuns sambata noapte zborurile au fost ok, fetele s-au comportat exemplar Laura se baga in seama cu toata lumea tinand cont ca are doar un an este de iertat. Acum trebuie sa mai cumparam cele necesare pe aici, avem nevoie de aspirator bun pt ca in toata casa avem mocheta pe jos si trebuie sa aspire bine noi am vrea sa luam unul in genul astuia http://www.dyson.com/store/product.asp?product=DC24-ALLFLOORS voi ce recomandati, si la oale vrem sa luam un set care sa merite o investitie sa fie practice si bune.

Hmmm, cu semintele de leustean am avut eu ceva emotii erau in baggajele mari insa eu tot am avut un morcov, nu stiu ce se va prinde din ele eu o sa incerc insa mi-am luat si leustean uscat la pliculete.

edit: acum eu ca nu stiu produsele pe aici o sa va tot stresez, care sunt detergentii pt masina de spalat vase si supermarketuri unde gasesc legume fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Eu n-as da 400 de$ pe un aspirator nici sa stiu ca e ultima bucata din lume....(dar no, eu cistig 9$/hr)eu am un panasonic luat on line de la walmart cind era la sales si e super bun, dar no, daca ai bani...de ce nu unu de 400....
fructe si legume gasesti la orice supermarket te duci, nu stiu ce supermarketuri sint in zona aceea ca eu stau in ca, de asemenea la piata duminica (farmers market) adresele le gasesti pe net si pt supermarketuri si pt piata
Detergent de vase eu folosesc cascade dar citeodata merge si palmolive de spalat cu mina cind nu am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuz spune:

Eu mereu ma uit pe amazon la ceva in buget cu reviews foarte bune, asa il ca avem ca aspirator pe acesta: http://www.amazon.com/Hoover-Widepath-Upright-Vacuum-U5140-900/dp/B0009ONZ8G/ref=sr_1_9?s=home-garden&ie=UTF8&qid=1317768165&sr=1-9

si ca set de oale:
http://www.amazon.com/Cuisinart-77-10-Stainless-Steel-10-Piece-Cookware/dp/B00008CM68/ref=sr_1_1?s=home-garden&ie=UTF8&qid=1317768235&sr=1-1

cu inca vreo doua tigai care nu se lipesc luate de la Marshall's. :)

Mergi la inceput