America (221)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am lucrat citiva ani in birou (human resources), respectiv cu interviuri etc.

la haine ai grija mare la culori. asa cum spunea cineva e neccesar un costum clasic fusta pana la genunchi si sacou preferat negru, bej, maron ...fara nasturi auriti sau perlati...nimic strigator, stralucitor.
pantofi cat mai simpli, fara catarame aurii, ori funtulitze mari sau de alta culoare .

sa nu uit,ia multe poze vechi cu familia ta: bunici, strabunici...
eu am chiar niste scrisori care le trimisese bunicul meu lui bunica mea pana sa moara( s-au iubit f mult si sunt ca niste scrisori de dragoste).







michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Primarul=mayor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

apropo de carti...
nu lua decat daca sunt frumos copertate si pe cele care ti-au placut mult.
ai mei mi-au adus niste carti cand au venit dar sunt cam jerpelite, imi plac dar nu le pun in bibloteca...e chestie de aspect.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Subscriu si eu la carti.
Referitor la imbracaminte, am avut o haina de piele imblanita cu un guler mare pe care cand il ridicam tinea loc de caciula. A fost singura chestie pe care mi-a parut rau ca nu am luat-o. Aici pielea de calitate si sa fie si un model fain, e scumpa.
Daca te duci intr-un stat unde nu ninge atunci se poate ignora al doilea paragraf..
edit: uitasem sa pun pe "nu" inainte de ninge:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Da, subcriu si eu la chestiile de calitate. Calitate costa aici. MULT! Tot ce nu e facut in China sau e din material natural e scump. Deci daca ai ceva de calitate, ia-l! Piele, lina etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Citat:
Citat:
citat din mesajul lui arminad

michelle, eu stiu ca governor of state..este echivalentul prefectului din Ro.



eu credeam ca primarul=governor of state

michelle


Michelle, primarul e mayor cum zice OanaB si prefectul din Ro e governor.O explicatie mai detaliata

"There are three branches of govt (executive, judicial, and legislative) and three levels (federal, state, and local). A governor is the head of the executive branch for state level government, and the mayor is basically the head of the executive branch at the local level."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui arminad

Citat:
Citat:
citat din mesajul lui arminad

michelle, eu stiu ca governor of state..este echivalentul prefectului din Ro.



eu credeam ca primarul=governor of state

michelle



va multumesc mult pt explicatii.

Michelle, primarul e mayor cum zice OanaB si prefectul din Ro e governor.O explicatie mai detaliata

"There are three branches of govt (executive, judicial, and legislative) and three levels (federal, state, and local). A governor is the head of the executive branch for state level government, and the mayor is basically the head of the executive branch at the local level."





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadiutapm spune:

ML, Michelle-Usa, Msl1,Bic va multumesc vedeti de ce va iubesc eu pe voi, mai las acasa din toale ca oricum nu sunt eu una moarta dupa moda si haine de fitze, o sa iau cateva carti si pe urma o sa ne hotaram daca luam toate cartile ca am reusit sa strangem ceva colectii, de leustean stiam mi-am cautat seminte si inca nu au aparut pe piata iar de la mama de la tara am uitat sa le iau cu toate ca le pregatisem. deci renunt si la pantofi, vedeti cum tai de pe lista

Bic, eu nici aici nu am oale scumpe ca suntem de vreo 3 ani pe picior de plecare.

Michelle, mi-am adus de la mama toate pozele vechi si imi voi lua si pozele de prin facultate ca pe alea chiar nu as avea de unde sa le mai iau, multu, cartile cartonate ale mele sunt toate frumoase si bine legate imi pare rau ca nu am reusit sa le citesc pe toate.
va multumesc

edit: am un pardesiu croiala clasica dar e rosu voi ce ziceti il voi purta sau il car degeaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nadiutapm,
il cari degeaba! eu nu prea am vazut sa se poarte haine rosii cel putin nu rosu acela tipator; si eu am avut o jacheta faina rosie si am donat-o, nu am purtat-o nici macar o data aici!Nici in magazinul unde lucrez nu prea am vazut haine rosii sa stii.
Despre oale: oale emailate nu se preteaza aici la masina de spalat vase si la tipul de aragaz de aici, si eu mi-am adus pt ca nu gaseam oale emailate si toate s-au stricat f repede; oale din celalate stainless steel sau cu teflon se gasesc si aici si sint reduceri faine de multe ori, asa ca nu are sens sa cari; pina si oala de tuci asezonata am vazut ca este.
Si la haine se fac reduceri f f faine nu are rost sa cari de acolo tot felul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadiutapm

ML, Michelle-Usa, Msl1,Bic va multumesc vedeti de ce va iubesc eu pe voi, mai las acasa din toale ca oricum nu sunt eu una moarta dupa moda si haine de fitze, o sa iau cateva carti si pe urma o sa ne hotaram daca luam toate cartile ca am reusit sa strangem ceva colectii, de leustean stiam mi-am cautat seminte si inca nu au aparut pe piata iar de la mama de la tara am uitat sa le iau cu toate ca le pregatisem. deci renunt si la pantofi, vedeti cum tai de pe lista

Bic, eu nici aici nu am oale scumpe ca suntem de vreo 3 ani pe picior de plecare.

Michelle, mi-am adus de la mama toate pozele vechi si imi voi lua si pozele de prin facultate ca pe alea chiar nu as avea de unde sa le mai iau, multu, cartile cartonate ale mele sunt toate frumoase si bine legate imi pare rau ca nu am reusit sa le citesc pe toate.
va multumesc

edit: am un pardesiu croiala clasica dar e rosu voi ce ziceti il voi purta sau il car degeaba?

pupam bebicii
Nadiutapm mamica fericita de printese Lidiuta 08.02.2007 si
Laura Elena 22.09.2010


nu uita de acte sa le ai cu tine. eventual sa le ai in geamantanul de mana in caz ca se pierd celelalte geamnatane.
eu de fapt, care sunt un pic mai mult...romantica, chiar si pozele pretioase le purtam cu mine in gemantanul de mana.

nu uita in avion drumul e lung, si daca nu ai mai calatorit poate nu stii ca e aer conditionat si e rece, sa ai ceva cu mineca lunga si sa fi imbracata comod.

incearca sa faci rost de seminte de leustean ca o sa-i duci dorul. si nu uita ia si pliculete de bors, daca iti place.
apropo cu ce iti trimiti lucrurile cu un container sau doar geamantanele din avion-cala?

depinde in ce zona o sa stai, nu mai stiu daca ai precizat asta. daca e de oras si gen NY mai de fitze un pic, poate , poate o sa porti pardesiul(dar depinde de nuantza).
daca e material frumos si iti place mult, poate merita...daca nu, mai bine lasa-l.
dar vezi ca vii toamna aici si e rece, o sa trebuiasca sa-ti cumperi ceva, depinde cum stati cu banii.
daca nu aveti bani de masina si mergi cu bus-ul e bine sa nu atragi atentia, prin culori tipatoare.










michelle

Mergi la inceput