America (221)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

dar stie cineva care e echivalentul Prefectului de Judet din Romania, aici in State?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

din tot ce am avut in tara mi-a parut rau ca am lasat cartile (aveam multe volume de Al Dumas frumos copertate).
as fi vrut sa am lucruri de la tara, de la bunica, indiferent ce chiar si un ulcior din ala de lut...

am o cutie cu amintiri din copilarie si adolescenta, jurnal, petale de trandafiri,clasor de timbre... drept sa va spun imi face placere sa o scot din cand in cand si sa ma uit prin ea.

nimic din hainele sau pantofii care le luasem din Rom nu am purtat.
bibeloruile nu se poarta aici. vesela si de bucatarie se gasesc aici destul de ieftin si mult mai bune.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Prefect de judet, poate county chief officer, county chief administrator? Zic si io...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Subscriu si eu la ce s-a spus mai sus...cel mai mult regret ca nu am adus carti multe! si eu mi-am adus in schimb haine care nu s-au potrivit aici deloc, pe care le-am donat sau aruncat, iar pantofi din aceea cu toc cum se poarta prin ro mai bine lasa-i acolo! cind ma intreaba din ro ce sa-mi trimita cer carti ,agocalmine si leustean!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

michelle, eu stiu ca governor of state..este echivalentul prefectului din Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Moaaama, ce de schimbari de cind nu am mai intrat pe-aici. Inteleg ca toata lumea a migrat pe FB. Care este numele grupului?

Si vestea cea mare de care ma bucur nespus: Lai scumpo acum vreo zece minute am aflat ca erai insarcinata, am cautat frenetic arhiva si apoi am mai primit si vestea minunata ca deja ai nascut! Sa-ti traiasca feciorul - ce copil fericiti cu o mama nemaipomenita cum o sa fii tu!

Cine intreba de bagaj din Ro: subscriu si eu la renuntarea la tzoale. Dar si la carti. Daca esti o cititoare avida, ia-ti citeva, dar altfel o sa arate frumos in biblioteca, dar daca nu ai timp sa citesti este spatiu irosit in bagaj. Dupa experienta mea, in primii ani nu o sa vrei si nu o sa ai timp sa citesti cartile din Ro pentru ca vei dori sa te adaptezi aici. Pe urma, poti sa incepi sa-ti mai aduci, dar tot nu o sa le folosesti, poate doar daca profesia ta este in domeniu academic, strict legat de limba si literatura romana.
Tzoale elegante iti trebuie doar daca o sa stai intr-o metropola precum NY, Chicago, SF. In rest, e jale aici cu moda, asa ca poti sa porti orice. Mi-as lua totusi un costum de interviu, daca intentionezi sa-ti cauti de lucru. Atentie, insa, ca aici este inacceptabil sa mergi la interviu cu fusta scurta. Business attire inseamna fusta pina la genunchi sau mai jos, cu sacou cu nasturi inchis peste nasturele de la pantaloni sau betelia de la fusta.

Oale - hmmm aici eu am argumente si pro si contra: eu mi-am adus setul meu de oale - pe vremea cind am venit eu aveai drept la bagaj doua valize imensoidale, cam de vreo patru ori mai mult decit ai dreptul acum. Si pot sa spun ca inca folosesc setul ala de oale. Am mai adaugat si altele la colectie, dar ala a fost de baza. Oalele de buna calitate aici sint ffff scumpe, iar cele ieftine sint de foarte proasta calitate. Depinde de cit e mult gatesti.

Tot ce a spus michelle-usa as lua. Alea sint lucruri cu adevarat importante si de care o sa-ti fie dor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

moaaama, da e jale pe-aici. Chiar nu mai trece nimeni. Cine trece sa plateasca lumina si gazele pe-aici, sa-mi lase si mie o notita cu coordonatele grupului de pe FB.
Noapte buna. Si nu uitati sa stingeti lumina! (a crescut pretul kilowatului )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Bic, eu sunt de servici azi:)ti-am trimis mesaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui arminad

michelle, eu stiu ca governor of state..este echivalentul prefectului din Ro.



eu credeam ca primarul=governor of state

michelle

Mergi la inceput