America (221)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Miere si msl, eu ma refeream la faptul ca statul California este singurul unde macar legea garanteaza concediu de materniate platit (6 saptamani). In tot restul tarii, esti la mila angajatorului. Si eu am prietene care au 4+ luni concediu platit in acelast stat ca si mine. Eu nu am deloc - doar zilele de concediu economisite. In rest FMLA, care e federal, neplatit, nu se aplica la toate lumea (companii mici, mai putin de 12 luni la locul de munca). Ce mai, Europa ne face de rusine pe tema asta.

Miere, ce mai faci, cum te simti? Chiar ma gandeam ca, in afara de mine, tu si Lai sunteti singurele gravidute americance de pe aici. Mai stii si de altele? Sarcina usoara!

+19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Lai a nascut un baietel, Martin. Sanatos si frumos!

Eu sunt bine, ma indrept cu pasi repezi spre nastere, nu imi vine sa cred ca mai sunt 11 saptamani;))

Sa stii ca alea 6 saptamani platite de univ. si eu trebuie sa le "dau inapoi", adica in termen de 3 ani trebuie sa "returnez" orele platite probabil din vacanta si sick days acumulate in timpul asta. Dar e bine si asa...noi mai avem vreo 10 sarbatori platite pe an, plus 0 saptamana concediu platit de Craciun.

Tu cum esti?



Tiny baby gator

Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Ce bine, Lai! Sa-ti traiasca baietelul, sa fie sanatos!

Miere, ma simt bine, multam de intrebare. Primul trimestru a fost mai greu, asta si din cauza temerilor mele. Am avut quad test si eco vineri, totul a fost OK. Sportul lui preferat este sa-si exerseze piciorusele in vezica mea - pozitia lui favorita... E un dulce, si mi se pare ca seamana leit cu mine din profil, mai deloc cu taticul.

Suntem coplesiti de ce-i trebuie unui bebelus. Am mers sambata la
Babies R Us, unde n-am invartit vreo trei ore. Am cumparat doar o
pernuta speciala pt gravide. Si-au facut niste partinti veterani mila
de noi si ne-au recomandat cartea Baby Bargains: de Denise Fields. O cunoasteti? Aveti alte recomandari de liste cu lucrusoare esentiale?

Noi am supravietuit cu bine trecerea uraganului. Nici macar n-am avut pana de curent. Multi copaci rupti, dar cam astea au fost singurele daune pe care le-am vazut aseara, cand am iesit la promenada. Sa speram ca asta e ultimul dezastru natural pe anul curent.

+19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Nu stiu ce sa-ti recomand:))) la Aidan am luat toate prostiile posibile, acum nu am cumparat decat un bazinet (pt ca intre timp am dat toate lucrurile si trebuie sa o luam de la inceput).

As zice sa te orientezi spre walmart sau target, babies r us sunt scumpi.
Scaun de masina+ carucior, patut, pompa electrica daca te intorci repede la servici, un leagan, hainute... nu iti organizeaza nimeni baby shower? la target au o lista completa cu minimum necesar.





Tiny baby gator

Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Fetelor, am nevoie urgenta de o informatie.

Vreau sa imi aduc parintii in vizita in jur de 1 Decembrie pentru 4 luni.

Ambii au fost la noi si la inceputul anului pentru 3 luni, mai pot intra in USA o data in anul calendaristic 2011? Eu nu sunt sigura ce regula se aplica pentru viza de turist: sa nu stai mai mult de 6 luni intr-un an sau sa nu intri de mai multe ori in acelasi an plus stat mai mult de 6 luni?

Scuze pentru ignoranta dar nu am gasit informatia asta niciaieri, desi am rascolit internetul, poate stiti voi.

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Multumesc, Miere. Deocamdata ne informam din cartea recomandata - este foarte utila. Noi ne-am mutat in curand in acest stat, nu avem prieteni aici. Daca voi avea baby shower, va fi unul foarte restrans, doar cu familia lui.


+19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

raly- se pot intoarce in dec fara probleme. regula e- sa nu depaseasca 6 luni in state.
lai - felicitari pt baietel !
miere- ce mai trece timpul! sarcina usoara in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Pumba, merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Lai, felicitari si sa te bucuri de minunea de baietel!

Vecinicilor, vin sa ma indrumati si pe mine daca puteti. La sfarsitul lui octombrie vom avea o competitie de cheerleading in Ohio, Sandusky. Inceram sa planuim cat de cat o mini-vacanta doar de cateva zile, desi cred ca vremea nu va fi chiar favorabila. Am vazut ca e un parc de distractii marisor acolo Cedar Point. O sa fac si un research mai amanuntit, ce altceva se merita sa nu fie ratat? Multumesc anticipat, orice informatie e utila!

Cristina

Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

E misto parcul de distractii :)
Daca aveti timp, sunt doar 4 ore de mers cu masina pana in Chicago. Acolo ati avea multe de vazut.


Mergi la inceput