America (221)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Da stiu si eu o multime de romani in varsta care au SSI dar noi vorbim de pensie aici or SSI nu e pensie ci e ajutor social pentru persoane cu disability sau persoane peste 65 de ani care nu au venit sau venit foarte mic.
Ca sa ai SSI trebuie sa stai in USA ca sa il primesti. Conditia este "is not absent from the country for a full calendar month or for 30 consecutive days or more;"

Pensia e alta poveste si cred ca de aia zice Lissa. Lucrezi 10 ani, faci 40 de puncte si cand ai 65 de ani aplici la pensie si o primesti in Ro sau unde stai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ah, ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Deci daca eu de la servici nu am nici un fel de "benefits" nici asigurare nici acel 401k atunci tot fac acele 4 credite pe an? imi trage automat din taxe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Da, iti retine si tie si firmei la care lucrezi contributia pentru pensie. Ar trebui sa primesti acasa, in posta, un formular din asta la sfarsitul anului http://www.ssa.gov/mystatement/SSA-7005-OL.pdf in care zice cate puncte ai.

Poti sa iti faci cont online la ei (Social Security Administration) sa urmaresti cate puncte ai si daca firma la care lucrezi a raportat corect la ei. http://www.ssa.gov/mystatement/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Deci daca eu de la servici nu am nici un fel de "benefits" nici asigurare nici acel 401k atunci tot fac acele 4 credite pe an? imi trage automat din taxe?


pensia nu are legatura cu beneficiile care le ai sau nu, de la serviciu(401k, health insurance...etc).
uita-te pe check stub-ul tau si vezi ce taxe iti ia....e acea SS tax un procent(nu mai stiu cat) din salariu brut.
sunt taxe federale si taxe de stat obligatorii....in functie de cat e taxe iti ia, la income-ul care il ai, faci creditele sau acumulezi bani pt disability, unemployment...

anual trebuie sa primesti un statment de la SS in care iti spune cite credite ai acumulat...etc...etc. nu stiu daca la voi se mai trimit aceste statmente acasa, la noi nu..probabil sa faca economie, dar poti sa verifici online.

creditele se acumuleaza in functie de castig...daca ai salariu mic anual castigi mai putine credite fatza de alta persoana care are salariu mai mare.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Am gasit unde putem sa ne vedem social security benefits online:

https://secure.ssa.gov/RIL/SiView.do

Iti faci cont si vezi formularul acela pe care il primim si prin posta. Eu mi-am facut cont si vad ca am 36 de credite si dc. as deveni disabled cica as primi 1700$/luna la ora asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Bravo mai! Inca un an si iesi la pensie

Si eu am cont online dar n-am decat 16 credite, fir-ar sa fie... in schimb eu pot sa ies la pensie din Ro.

Mi-am facut cont online cand am observat ca nu mai trimiteau aia scrisoarea la sfarsit de an... m-am mutat cam de multe ori si nu m-au mai gasit sau poate doar fac economie de hartie cum zise michelle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Hai ca eu sunt mai baba, arminad, aproape eligibila pt a fi pensionara Faci creditele inainte sa iti dai seama, babenia e o boala care se ia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Trag concluzia ca sint cea mai baba dintre toate...am creditele facute de 3 ani...am voie sa ies la pensie???? Ca io as fi pregatita! La 67 de ani pot colecta $2,481! Daca intru in Disability chiar acum, ma calific pentru $2,238 pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Babo!

Mergi la inceput