America (221)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Pastreaza cineva legatura cu Andreea (Philip)?

As vrea sa dau de ea si i-am pierdut adresa de gmail. Daca o aveti, mi-o puteti trimite, va rog, pe PM?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Pe-aici se gaseste telina ca acasa, adica radacina, nu frunzele? Dar pastarnac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Intreaba de celeriac sau cellery root pt. telina (gasesti dar mai greu, cel putin pe aici...) si parsnip pt. pastarnac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Da se gaseste; e celery root; la magazinul unde obisnuiesti sa faci cumparaturi cauta la raionul de "radacinoase" daca nu au vorbeste cu persoana care se ocupa de raion si intreaba daca pot aduce de undeva; asa au adus pt mine hrean cind mi-a trebuit. Daca nu, cauta la magazinele etnice care au si legume proaspete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Multumesc frumos. Stiu cum le zice, dar, pana acum, n-am gasit nici la Walmart, nici la SuperOne; o sa mai caut, daca ziceti voi ca se gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

safeway, savemart...supermarketuri mai mari....nu stiu ce ai putea sa ai in zona ta. vezi ca primesti ad-urile lor in posta, acasa.

eu telina radacina nu prea cumpar ca e scumpa...si nici pastrinac. m-am obisnuit fara. cumpar de fapt lujere de telina care sunt mai ieftine $1/legatura...

walmart-ul are o gama f. restrinsa de leg/fructe...

magazinele astea mici asiatice, mexicane...au leg/fructe mai ieftine decat supermarketu-rile...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Multumesc. Sper ca in sud o sa fie mai ieftine legumele/fructele, ma gandesc ca aici costa mai mult pentru ca e si transportul la mijloc.

Lucreaza cineva de aici ca profesor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

ML ti-am trimis mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
cred ca este cineva aici care lucreaza ca profesor, nu mai stiu cine e si daca mai intra pe aici; eu cunosc pe cineva aici care lucreaza profesoara cred ca la gimnaziu e, daca ai nevoie de ceva informatii pot sa o intreb;in orice caz stiu ca e destul de greu sa ajungi profesoara ai de trecut destul de multe examene ca sa poti profesa; nu e de pe DC; am si o colega americanca care e profesoara cu vreo 20 de ani de experienta in spate si lucreaza la magazin cu mine pt ca i-au redus postul(de la stat) si nu si-a mai putut gasi inca altul( e de vreo 1 an jumate deja)poate ca e mai in virsta are la vreo 55 sau mai mult; vrei sa lucrezi ca si profesoara aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Miere, multumesc mult, din nou...

Tilia, eu am lucrat in Ro. ca prof., aici insa ca teacher aide la gradinita si cls. I-a (la public school, in FL). Dar nici nu m-a interesat sa devin invatatoare/profesoara.

Mergi la inceput