America (221)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Punctele acestea se fac automat sau trebuie sa ai beneficii de la servici? ca eu nu am nimic nici un fel de beneficiu; este vorba de 401k sau e altceva?


pt pensie ti-a pus linkul de la SS...nu are legatura cu 401 k
Daca cumva nu stiai, cand aveti incame mic, poti sa te califici pt multe ajutoare si acum.
poti sa ai health care pt tine si copii, free lunch pt copii la scoala, reducere la curent, mancare etc.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Fetele, intru si eu aici la voi sa va spun cum a fost la nunta la Boston.
A iesit bine cu nasitul, a fost o cheltuiala dar am facut-o. Nu a fost o nunta mare, dar a fost frumos. Miresica a ales ea o culoare anume (guava) iar cei din familie a trebuit sa purtam culoarea respectiva. Ce mai, nu a trebuit sa ma decid intre rochiile pe care le aveam (doua la cumparasem pt.ocazie, cu vreun an, 6 luni inainte, cu perioada lor de fiancé, am avut timp, mai gaseam una care imi place, o cumparam...) Asa ca a trebuit sa umblu pe ultima suta de metri ca nu gaseam culoarea exacta, dar pana la urma am gasit ceva fain la le chateau.
Acuma avem alta nunta. Prietenii din NY ne-au intrebat daca vrem sa le fim nasi si cum sunt niste draguti si prieteni (el) de la liceu, din copilarie, ne-am hotarat sa zicem da, asa ca hop iar la nunta in state.
Acuma nunta ca nunta, dar daca ne apucam sa botezam si copiii, o sa trebuiasca sa ne vedem mai des asa ca poate venim si nu mai plecam.
Multumesc pt. sugestiile pt. nunta.
Carmençita
Cristian 5 ani si Alex 16 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Incerc sa-i dau o sansa Americii, sunt si lucruri care imi plac aici (ca doar nu putea dracu' sa fie chiar atat de negru), cred ca e foarte important serviciul, practic asta e punctul vital, daca reusesc sa-mi gasesc ceva care sa-mi placa aici atunci asta va inclina balanta, daca nu ... daca nu, o sa innebunesc si gata.

Pe de alta parte, nu-mi doresc altceva decat sa fiu acasa cu mamaia care la ora asta. Oricum, la anu' vreau sa produc un mostenitor si o sa stau in Romania pe toata durata sarcinii, asa ma simt eu mai linistita.

ps. Am gasit o paine ok, aia italieneasca.

pps. Rochii faine pe unde gasesc, am vazut multe care-mi plac, dar sunt fie prea casual, prea office pentru nunta (eu-s mireasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Incerc sa-i dau o sansa Americii, sunt si lucruri care imi plac aici (ca doar nu putea dracu' sa fie chiar atat de negru), cred ca e foarte important serviciul, practic asta e punctul vital, daca reusesc sa-mi gasesc ceva care sa-mi placa aici atunci asta va inclina balanta, daca nu ... daca nu, o sa innebunesc si gata.

Pe de alta parte, nu-mi doresc altceva decat sa fiu acasa cu mamaia care la ora asta. Oricum, la anu' vreau sa produc un mostenitor si o sa stau in Romania pe toata durata sarcinii, asa ma simt eu mai linistita.

ps. Am gasit o paine ok, aia italieneasca.

pps. Rochii faine pe unde gasesc, am vazut multe care-mi plac, dar sunt fie prea casual, prea office pentru nunta (eu-s mireasa).


rochii gsesti la mall(macy's, nordstrom), la boutiq-uri, la outlets sutn mai ieftine...

sa te duci in romania sa nasti? nu am citit eu bine?
de ce, nu ai asigurare?
altfel nici nu-mi pot imagina...desi sunt multe asigurari gratis ori la pret redus pt femei gravide si pt nou nascuti.

e incomparabila calitatea sistemului medical din America cu cel al Rom...am nascut aici si stiu si in Rom ce e...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Buna seara fetelor

Acum ceva timp cautam informatii pentru Canada- ne-am hotarat dar intre timp sotul a primit o oferta pentru Boston
Este cineva care locuieste in zona ? M-ar interesa cateva informatii
Va multumesc anticipat -orice inf este binevenita!
O seara buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Da, Michelle, vreau sa fiu acasa in timpul sarcinii si al nasterii, m-as simti mult mai bine si mai in siguranta (stiu, paradoxal). Iti dai seama ca n-am de gand sa nasc la stat , deci nu cred ca o sa fie niste conditii foarte diferite de SUA (am avut numai experiente f. bune la regina maria pana acum), in plus, nicio asigurare medicala n-o sa-mi acopere toate testele pe care vreau sa le fac in paranoia mea.

Anne, nu stiu cum e la Boston, dar mi se pare un oras f. fain, foarte european.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu stiu ca social security income (pensie) se da tuturor cetatenilor in varsta de peste 65 de ani, indiferent dc au contribuit sau nu. Diferenta sta in suma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Nu se da pensie daca nu ai cotizat la social security. Cotizezi daca lucrezi sau esti self employed si iti platesti singur. Trebuie sa ai cel putin 40 de credite care se fac in 10 ani (se acorda 4 credite pe an). Suma difera in functie de cat castigi, e adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Ruxij are dreptate...daca ai implinit anul acesta 65 de ani, indiferent daca ai lucrat sau nu, primest SSI (Supplemental Security Income). Normal, trebuie sa dovedesti ca nu ai nici un fel de alt venit si suma e destul de mica (nu suficient incit sa poti trai din ea - ma refer ca unica sursa de venit - ceva pe care te poti baza la pensie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, si eu stiu la fel. Am locuit in aceeasi casa cu doua persoane, emigrante, care nu au lucrat nici o zi in USA si aveau SSI si Medicare. Dar intr-adevar nu aveau voie sa aiba nici un alt venit. Dc. se dovedea ca au bani in banca, li se sista SSI-ul. Suma era de sub 1000$/luna, aproape de 1000, dar nu chiar, intre 800 si 1000. Asta in 1999-2003. Una era Romanca, a venit in USA tarziu de tot, pe la 60 de ani si nu stia limba, nimic si nu a lucrat. A doua era din Irak si a venit ca refugiat, avea Lupus si avea SSI si medicare. Li se dadea si housing, dar au preferat sa stea in alta parte, am impresia ca totusi era mai scump housingul oferit de stat, stateau la comun intr-o casa cu studenti si plateau cam 300$/luna chirie cu tot inclus, inclusiv telefon, cablu, curent, apa etc si era mai avantajos decat 4-500 cat le oferea statul.

Mergi la inceput