America (221)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Legat de scoala, nu stiu ce sa-ti spun; cauti pt tine? vrei sa mergi la ceva scoala aici? sau intrebi pt viitor pt copii daca planuiesti sa ai?
Eu am facut un curs de recalificare la o scoala particulara aici si mie mi s-a parut extrem de superficial si doar interesati sa ia banii; colegiu de stat pt mine este f greu de intrat la el pt ca mi-au dat o lista cu o serie de clase care trebuie sa le fac ca sa intru intr-un amarit de program, nu conteaza ca am facut 7 ani de studii dupa liceu in ro care au fost recunoscute/echivalate aici. deci pt mine mi se pare f f dificil; nu stiu daca orele la colegiul de stat sint tot asa de superficiale ca cele de la cea particulara dar nu m-ar mira pt ca superficialitatea in cam caracterizeaza pe aici....
daca intrebi pt copii prea multe nu iti pot spune cea mare de abia acum incepe clasa kindergarden cred ca ar echivala cu clasa 0 in ro sau cea de dinainte de clasa1 nu stiu cum se numeste, deci nu stiu ce sa iti spun; dar ce a facut pina acum la gradi mi s-a parut la fel de cam superficial, sper ca va fi mai bine mai incolo.

Poate alte persoane de aici de pe forum au avut experiente mai bune de scoala aici decit mine si iti pot povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Tilia vezi ca nu prea ai dreptul la opinia ta si mai ales nu ai dreptul sa o zici public mai ales daca "ranesti" unele persoane.
Mult succes in continuare si sper ca urmatorii 5 ani sa treaca cat mai repede pt tine.


Ca si nota, eu mai stau 6 luni in America tot ca sa ii obtin cetatenia. de ce?? pt a avea dreptul la pensie. hahaha shame on me!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Lissa ana, poti primi aici pensie daca nu ai lucrat minim nu stiu citi ani(vreo 15 sau 25 cred)? Sau peste 65 de ani automat toata lumea primeste ceva pensie?
Ca sa stiu sa imi mentin cetatenia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Trebuie sa iti faci minimum de puncte, 40, care se obtine in min 10 ani, cu venit minim pe economie faci cel putin 4 puncte/an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Punctele acestea se fac automat sau trebuie sa ai beneficii de la servici? ca eu nu am nimic nici un fel de beneficiu; este vorba de 401k sau e altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Este vorba despre Social Securty benefits pe care te vei obtine cind impliesti virsta (daca cotizezi suficient pentru a obtine cele 40 de credite necesare).

Ca sa spun, intr-adevar o uriasa si impresionanta performanta sa reusesti cu greu sa te tii pe baricade atita timp pentru un amarit de citeva sute de dolari la pensie (care depinzind de virsta nu sint nici aia garantati...se pare ca se epuizeaza fondurile pentru o anumita categorie de virsta).

Oricum, felicitari maxime pentru asa o reusita...sint convinsa ca cu greu poti ajunge atit de departe!!!!!!!! Colosal!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu stiu daca te-ai adresat lisei sau mie dar nu cred ca era necesar sa fi rautacioasa. De ce trebuie sa fi ironica? Ce ai cistigat cu asta? ai ris 5 minute? sau asa te simti satisfacuta spunind rautati pe forum?
Daca tu ai o viata fericita in america nu inseamna ca toata lumea are si trebuie musai sa ii ridice in slavi pe americani. Unii mai vad si partea goala a paharului si ar trebui sa respecti punctul de vedere a fiecaruia.
Pt mine de ex chiar ar fi un ajutor aceasta pensie, avind in vedere ca la virsta aia as fi divortata fara nici un ajutor cinestie cit de bolnava si nu cred ca un alt venit dupa cum imi da america sansele.Dar sper sa nu ajung de fapt virsta si situatia aia in america. Nici macar nu stiam ca exista aceast ajutor credeam ca nu se da nimic pt ca am colegi in virsta rau de servici care de abia se misca si vin la lucru pt ca nu le ajunge pensia pt care au muncit o viata intreaga si nu cred ca este vorba social benefits asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Msl1, nu la tine m-am referit. Iti stiu situatia si stiu cit de mult te chinui...imi pare rau pentru tine, sincer. Cred ca totusi la un moment dat vei gasi resurse sa te ajuti sa iesi din cosmarul in care traiesti. Cred cu tarie ca tie iti trebuie momentul propice pentru a vedea iesirea. Iti doresc mult noroc.

Uite aici informati despre SS...si da, este adevarat ca aici doar SS benefits nu te ajuta sa traiesti decent.

http://www.ssa.gov/pgm/retirement.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Revenind, e sistemul de invatamant atat de nefericit pe cat se spune? Care sunt sansele de a gasi o scoala in stil est european, cu teme si disciplina?


daca te referi la scoala pt copii , eu il am pe al meu in clasa a 3-a si sunt multumita.
pentru scoala publica conteaza mult zona in care stai si de care scoala apartii. cu cit e zon mai buna cu atit se investeste si in scoli mai mult si sunt mai buna.
eu sunt multumita de sistem,mi se pare mai bun ca cel romanesc ca lasa copii sa gindeasca nu doar sa reptete dupa ce spune profesorul.
copiii sunt mai creativi, mai relaxati, mai... ei insisi...si pt mine e un big +.
si aici se dau teme (desigur nu asa multe ca in Rom.) si au disciplina si respect in scoala.
sunt multe care ti le-as putea spune despre scoala lui fi-meu,dupa zecile de ore de voluntariat facute... dar asta nu insemna ca la scoala din zona ta e la fel.

daca vorbesti despre scoala pt adulti.
am fost la un fel de community college si la fel f. multumita.
in urma cu vreo 14 ani am facut cursuri de computere (microsoft office) si apoi de contabilitate.
pot sa spun ca intr-un an aici am invatat mult mai multa contabilitate decat in 4 ani de liceu din Romania, unde ajunsesem chiar sa urasc contabilitatea.
a fost o experienta super...care apoi m-a ajutat f. mult in cariera.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui arminad

Tilia si cu sotul american ce faci? El ce crede despre mutatul in Ro peste 5 ani?

nu e cinstit mai si mai e si contraproductiv sa te joci cu vietile oamenilor si cu a ta. Du-te in Ro si traieste-ti viata asa cum vrei tu. e prea scurta sa o traiesti doar criticand.


Sotul american spera sa ne putem muta mult mai devreme, a stat in Romania destul de mult timp, ii place si vrea sa ne mutam acolo definitiv, ba chiar am ochit un teren pentru casa. Din pacate, deocamdata nu-i posibil, are afaceri aici care-i necesita prezenta fizica.

Cetatenia nu ma intereseaza decat dintr-un punct de vedere, anume ca mi-ar fi mai usor sa ne aducem copiii sa-si viziteze rudele americane, nu stiu daca mai sunt eligibila pentru o viza turistica.


nu prea cred in chestia asta cu americanul mutat in Romania...dar sa traim sa o vedem si pe asta. e mare minune!!!

america nu iti va place daca nu-i dai sanse...daca esti mereu cu piciorul pe plecare, daca stai in 2 luntre.

daca nu iti iei cetazenia, cu green cardul va trebui sa vii pe fiecare an in America ca sa nu ti-l pierzi.



michelle

Mergi la inceput