America (221)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Ma irita generalizarile, in rest, liber la voie buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Revenind, e sistemul de invatamant atat de nefericit pe cat se spune? Care sunt sansele de a gasi o scoala in stil est european, cu teme si disciplina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Poate poti defini stilul est-european cu teme si disciplina. Eu am alte date despre sistemul romanesc de invatamint (ceva cu meditatii multe acasa, lipsa de interes a cadrelor didactice, o brambureala de manuale, etc)...

Un bun inceput il gasesti aici: http://www.greatschools.org/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Citat:
Care sunt sansele de a gasi o scoala in stil est european, cu teme si disciplina?

Foarte mari ma refer la scoala cu disciplina si teme. Citeodata trebuie doar sa te muti sa le gasesti de aia e bine sa stii de la inceput ce vrei.

Tu de ce intrebi? ai copii sau doar vrei un motiv sa critici sistemul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Stiu de greatschoools, m-am tot uitat pe el, dar nu sunt lamurita.

Mie uneia imi place sistemul nostru de invatamant, nu mi s-a parut niciodata ca ar fi manualele prea incarcate sau profesorii neinteresati de scoala. Si nici nu cred in cocolosirea copiilor , mi se pare o defavoare.

N-am intrat inca intr-o clasa de aici, sa stiu care este nivelul, dar tot citesc chestiii care ma ingrozesc, de genul ,,si-a dar profa in judecata ca i-a dat o nota prea mica".

Oricum, sper ca o sa fiu acasa peste 5 ani . SUA e mai mult decat ok, dar nu ma vad imbatranind aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Am inteles...venit, stat pentru luat cetatenia unei tari pe care o dispretuiesti, plecat acasa!

5 ani ti se vor parea lungi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Tilia si cu sotul american ce faci? El ce crede despre mutatul in Ro peste 5 ani?

nu e cinstit mai si mai e si contraproductiv sa te joci cu vietile oamenilor si cu a ta. Du-te in Ro si traieste-ti viata asa cum vrei tu. e prea scurta sa o traiesti doar criticand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui arminad

Tilia si cu sotul american ce faci? El ce crede despre mutatul in Ro peste 5 ani?

nu e cinstit mai si mai e si contraproductiv sa te joci cu vietile oamenilor si cu a ta. Du-te in Ro si traieste-ti viata asa cum vrei tu. e prea scurta sa o traiesti doar criticand.


Sotul american spera sa ne putem muta mult mai devreme, a stat in Romania destul de mult timp, ii place si vrea sa ne mutam acolo definitiv, ba chiar am ochit un teren pentru casa. Din pacate, deocamdata nu-i posibil, are afaceri aici care-i necesita prezenta fizica.

Cetatenia nu ma intereseaza decat dintr-un punct de vedere, anume ca mi-ar fi mai usor sa ne aducem copiii sa-si viziteze rudele americane, nu stiu daca mai sunt eligibila pentru o viza turistica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Atunci e ok. Mult noroc sa "suporti" cit mai usor cei 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
ce bine ca ai un sot care te accepta ca rominca si ii place in Ro. Sa stii ca eu "poezia" asta am auzit-o si eu cind venea in Ro la mine in vizita si am continuat sa o aud si dupa ce m-am maritat o vreme....pina mi-am dat seama ca e vorbarie goala; ba chiar asa de tare m-a convins ca vrea ca m-am pus la un moment dat pe vizitat apartamente si case si intrebat pe la banca de imprumuturi....ca noroc ca m-am oprit la timp.
Nu ar pleca de aici, de abia l-am convins sa se mute din baraca in care statea cind am venit aici daramite sa se mute in europa...iar cit despre "placutul" lui cu privire la Ro si tot ceea ce este rominesc m-am convins si de asta...din moment ce limba mea e "jiberish" pt el iar tot ce tine de traditiile/obiceiurile rominesti le ia in deridere si face misto iti dai seama ce mult ii place...
Dar vreau sa spun ca esti o norocoasa ca sotul tau este veritabil si nu un prefacut cum sint majoritatea aici, si unii se prefac atit de bine si sint atit de convingatori (ex. inca actualul sot) ca chiar ii crezi!

Mergi la inceput