America (221)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:


Pana sa va raspund, ma si mutai. Am ajuns aici pe 4, deci am deja 10 zile de SUA experienta. Deocamdata e ok, mi se pare o tara "lata" si asezata. Suntem in nord, in MN (Duluth), unde-i foarte frumos acum - am copaci, lacul, liniste, dar planuim sa ne mutam spre sfarsitul anului. Nu cred ca am avut inca un soc cultural, cu exceptia unei familii de redneck pe care-am intalnit-o ma rog, asta face parte din pitoresc.

Husbandul e ok, ne stim de 4 ani, daca e sa se schimbe, asta e, ma duc la buni acasa, s-au vazut probleme si mai mari. Oricum, fac ore de romana cu el, stie destul de multe cuvinte, dar nu prea le leaga, ca nu-si face temele si nu retine gramatica.

Oamenii mi se par amabili, dar si falsi, ma cam oboseste zambetul asta continuu si buna dispozitie, de, metehne de est europeanca. Familia cea noua e ok, viitoarea cumnata e super curioasa si tot vine pe la noi sa ne aduca ba cirese, ba gogosi(imposibil de dulci), ba peneni. O, si urasc painea de aici, e oribila, mult prea dulce! Si ala high fructose corn syrup ma crispeaza, e in tot si-n toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia


Pana sa va raspund, ma si mutai. Am ajuns aici pe 4, deci am deja 10 zile de SUA experienta. Deocamdata e ok, mi se pare o tara "lata" si asezata. Suntem in nord, in MN (Duluth), unde-i foarte frumos acum - am copaci, lacul, liniste, dar planuim sa ne mutam spre sfarsitul anului. Nu cred ca am avut inca un soc cultural, cu exceptia unei familii de redneck pe care-am intalnit-o ma rog, asta face parte din pitoresc.

Husbandul e ok, ne stim de 4 ani, daca e sa se schimbe, asta e, ma duc la buni acasa, s-au vazut probleme si mai mari. Oricum, fac ore de romana cu el, stie destul de multe cuvinte, dar nu prea le leaga, ca nu-si face temele si nu retine gramatica.

Oamenii mi se par amabili, dar si falsi, ma cam oboseste zambetul asta continuu si buna dispozitie, de, metehne de est europeanca. Familia cea noua e ok, viitoarea cumnata e super curioasa si tot vine pe la noi sa ne aduca ba cirese, ba gogosi(imposibil de dulci), ba peneni. O, si urasc painea de aici, e oribila, mult prea dulce! Si ala high fructose corn syrup ma crispeaza, e in tot si-n toate!


bine ai venit!

o sa te obisnuiesti sa iti descretesti fruntea cu atitea zimbete in jur. eu cred ca asta nu e un lucru rau, dimpotriva.

lumea in general e amabila.
si chiar si vecinii vin cu cateceva dulce, mai ales cand stie ca abia te-ai mutat in zona.

donughts-gogosi dulci mi-au placut cand am venit in America, de mi s-a aplecat...acum poate maninc unul pe an.

painea asta dulce e buna doar toast. eu m-a obisnuit si fac in casa ciabatta.
vezi ca e si paine french, german...mai ales la magazine mai naturale...dar si magazinele mari treb sa aibe doar ca e mai scumpa.
s-ar putea sa-ti placa mai mult paine "Naan"-indiana, sau lipii arabesti.

mie mi-a placut America de cand eram in avion...si am vazut "marea" de lumini...dar eu am venit direct in Los Angeles.

si acum unde stau e si mai frumos...nu as mai pleca de aici niciodata.

asteptam si alte impresii :)

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
bine ca te-a acceptat familia lui! si ca iti bate la usa! f rau ii sa fi singura sa nu ai cu cine vorbi sa stii!
Cu piinea, singura piine care nu e dulce e cea "sourdough" dar nu toate sint bune, incearca mai multe si pina la urma gasesti una care iti place, eu din aia maninc aduce cel mai bine cu piinea din ro e facuta de o brutarie locala, incearca la brutariile locale poate gasesti ceva ce iti place.
Gogosi de a lor nu le-am putut minca niciodata, si mi se intoarce stomacu pe dos de fiecare data cind trec pe linga vreo gogoserie uleiul ala ars pute ingrozitor!
exista si produse fara high fructose mai greu de gasit dar sint
Cu zimbetul...f greu sa te obisnuiesti sa fi ca ei! chiar azi mi s-a atras atentia la servici ca nu zimbesc destul, nu ma pot preface e f f greu...tre sa o ai in singe ce sa zic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
bine ca te-a acceptat familia lui! si ca iti bate la usa! f rau ii sa fi singura sa nu ai cu cine vorbi sa stii!
Cu piinea, singura piine care nu e dulce e cea "sourdough" dar nu toate sint bune, incearca mai multe si pina la urma gasesti una care iti place, eu din aia maninc aduce cel mai bine cu piinea din ro e facuta de o brutarie locala, incearca la brutariile locale poate gasesti ceva ce iti place.
Gogosi de a lor nu le-am putut minca niciodata, si mi se intoarce stomacu pe dos de fiecare data cind trec pe linga vreo gogoserie uleiul ala ars pute ingrozitor!
exista si produse fara high fructose mai greu de gasit dar sint
Cu zimbetul...f greu sa te obisnuiesti sa fi ca ei! chiar azi mi s-a atras atentia la servici ca nu zimbesc destul, nu ma pot preface e f f greu...tre sa o ai in singe ce sa zic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Multumesc frumos,

msl - suna cosmaresc ce-mi spui tu acolo, trebuie neaparat sa-mi caut un job care nu implica contactul cu multi oameni.

O sa caut sortimente de paine mai variate, deocamdata mi-am facut eu o painica, n-a fost prea greu, oricum, pana primesc dreptul sa muncesc mai sunt 6 luni, am tot timpul sa innebunesc putin! Imi caut voluntariate acum, sau joburi online ca sa treaca timpul mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia cum mai esti, cum te-ai (mai) adaptat?
Poate ca la inceput ar fi chiar bine sa iti iei un job in care vii in contact cu lumea, te ajuta sa te adaptezi mai repede; din cite stiu eu si ca voluntar trebuie sa ai green cardul; cind am vrut sa merg voluntar la un spital mi s-a cerut 2 surse de recomandare...loc de munca sau scoala; acuma poate depinde unde mergi voluntar; ai grija cu job-urile on line cele mai multe sint scam-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

N-am implinit inca o luna aici, deci impresiile continua sa fie superficiale. Am tacut mult in saptamanile astea si-a deschis ochii si urechile.

Americanii imi par tristi. Da, zambesc, sunt voiosi (cheerful), dar toata acumularea asta de buna dispozitie fortata-i face tristi si singuri. Nici nu ma mir ca sunt atat de multi care merg la psiholog cautandu-si probleme imaginare din copilarie pentru a-si explica depresiile curente.

Nu sunt invatati sa fie fericiti pentru 1 minut sau 5, li se baga-n cap ca trebuie sa fie sau sa se comporte ca si cum ar fi toata viata. Iar duplicitatea asta dauneaza, intra-n sange si otraveste.

Ma intreb cati dintre ei au simtit ce simte badea Gheorghe cand chiuie la nunta neapoata-sii. Destui o sa-mi ziceti voi, in virtutea experientei mai lungi cu SUA. Se poate, dar pana acum parca n-am vazut niciun om cu sclipirea aia in ochi care arata ca a fost fericit, cu adevarat fericit, macar o data-n viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

N-am implinit inca o luna aici, deci impresiile continua sa fie superficiale. Am tacut mult in saptamanile astea si-a deschis ochii si urechile.

Americanii imi par tristi. Da, zambesc, sunt voiosi (cheerful), dar toata acumularea asta de buna dispozitie fortata-i face tristi si singuri. Nici nu ma mir ca sunt atat de multi care merg la psiholog cautandu-si probleme imaginare din copilarie pentru a-si explica depresiile curente.

Nu sunt invatati sa fie fericiti pentru 1 minut sau 5, li se baga-n cap ca trebuie sa fie sau sa se comporte ca si cum ar fi toata viata. Iar duplicitatea asta dauneaza, intra-n sange si otraveste.

Ma intreb cati dintre ei au simtit ce simte badea Gheorghe cand chiuie la nunta neapoata-sii. Destui o sa-mi ziceti voi, in virtutea experientei mai lungi cu SUA. Se poate, dar pana acum parca n-am vazut niciun om cu sclipirea aia in ochi care arata ca a fost fericit, cu adevarat fericit, macar o data-n viata.


Poate o sa-i intalnesti. Eu iti doresc. Poate depinde si de zona. Eu aici in sud ( SC ) am intalnit. Eu am intalnit oameni fericiti. Chiar ma minunam la un momentdat cand anul trecut a fost o vijelie mai mare pe aici si colegei mele i-a luat vantul acoperisul. Fata asta si sotul ei nu erau tristi de loc. I-am intrbat de ce? Mi-au spus ca ei sunt fericiti ca ei si copii au scapat cu viata. Iar asta e cel mai important lucru. I-am vazut pe prietenii nostrii cum se bucura cand ne intalnim ( la ei sau la noi ). Acum astept sa-mi instalez piscina , ca sa putem face cat mai multe chefuri . Mie imi plac sudistii de aici. Sunt niste oameni simpli insa foarte sufletisti. Nu am simtin nici un moment raceala sau rautate din partea lor. Noua ne place aici si nu cred ca ne vom muta prea curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

N-am implinit inca o luna aici, deci impresiile continua sa fie superficiale. Am tacut mult in saptamanile astea si-a deschis ochii si urechile.


Ma intreb cati dintre ei au simtit ce simte badea Gheorghe cand chiuie la nunta neapoata-sii. Destui o sa-mi ziceti voi, in virtutea experientei mai lungi cu SUA. Se poate, dar pana acum parca n-am vazut niciun om cu sclipirea aia in ochi care arata ca a fost fericit, cu adevarat fericit, macar o data-n viata.



Mda...asa e...doar badea Gheorghe are copyright la autenticitate

Zau, chiar asa????

Mai degraba deschide subiect la generale pe seama "duplicitati" si tristetei a americanului de rind...in virtutea modei curente de a te prezenta anti-american ca esti "kool" vei culege poate niste admiratori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Mda, ca de-aia sunt pe-aici, sa culeg admiratori.

Ma tem ca inca am dreptul la opinie, koola sau nekoola, cum o fi.

In functie de temperament, intuitie, personalitate si nivel de cultura, oamenii percep acelasi fenomen diferit, dar, desigur, stiai asta, ceea ca ma face sa ma intreb in legatura cu scopul interventiei.

Mergi la inceput