America (221)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
felicitari si casa de piatra!
si eu asa am ales sa vin aici prin maritis(un pic mai si impinsa de la spate recunosc); acum daca ar fi sa aleg inca o data NU as mai alege maritisul;nu l-am cunoscut suficient de bine chiar daca ne-am vazut de 10 ori inainte si am petrecut timp impreuna; dupa ce am ajuns aici el s-a schimbat sau probabil in ro s-a prefacut la concluzia asta am ajuns;de aceea sint intr-o situatie cam..naspa acum. DAR eu nu am pe nimeni nici familie din partea lui nu vorbesc cu mine, deci depinde f f mult ce fel de om si familie ai linga tine; daca e un om normal si familie normala si te iubeste cu adevarat nu iti va fi extrem de greu; si depinde si de tine cit de mult iti plac americanii, felul lor de a fi, locul in care ajungi. Nu stiu ce sa mai zic daca ai vreo intrebare poti sa imi scrii si pe privat iti pot da adresa de email.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia


Am inteles. Am 30 de ani, deci nu tocmai floricica, si ma casatoresc cu un american. Tocmai, si eu ma simt foarte ,,europeana", deci ma tem tare ca nu o sa fiu capabila sa ma adaptez, mai ales ca am un tip de caracter care nu prea are succes acolo:introvertita, dar cu gura mare, mai zic si tot ce-mi vine prin minte, mai degraba lenesa si visatoare, ce mai, numai defecte~


eu am venit la 27 de ani, aici am luat-o cam de la 0...am trecut prin multe si la inceput primii ani nu am avut pe nimeni sa ma ajute.

depinde daca iti place, depinde unde stai (zona), depinde de oamenii care ii ai pe langa tine daca te ajuta sau te doboara.

eu am fost dintre cei care m-am acomodat f. bine, mi-a placut america de cand am vazut-o din avion, am luptat din greu ca sa stau aici. eu nu am venit cu acte (am venit in vizita)dar Dumnezeu m-a ajutat sa gasesc pe cineva, un roman cu care m-am casatorit si am putut sa raman.
imi place aici in California, e soare, frumos, oamenii mai deschisi catre emigranti...chiar cand nu stiam limba nu am avut probleme, ma inteleageau.

mi-am gasit si servici , cu usurintza as putea spune.

dar aici sa stii ca in general cei vrednici, pusi pe treaba se descurca si va treb sa stii ce scoti din gura. in genreal nu sunt acceptati cei cu gura mare, decat daca sunt si in stare sa dovedeasca ca sunt capabili de ceva.

e tara in care treb sa te zbati ca sa reusesti, dar inca e potential...

ca sa te adaptezi iti va trebui citiva ani. fiecare e diferit... unora le place, altora,nu.
iti ia timp sa inveti sistemul, sa te obisnuiesti cu lumea, ca nu se vb romaneste, cultura...sa respecti pe fiecare indiferent de culoare si de unde vine...

casatoria cu un american poate fi dificila....ca e vb de culturi diferite, dar la urma urmei, nici casatoria cu un roman nu-ti garanteaza succese.

unde o sa vii? in ce stat?

cand vrei iti dau si eu info..

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
Michelle are dreptate, casatoria cu american e f dificila, e vorba de diferente culturale; dar depinde de la persoana la persoana; unii in f interesati sa adopte obiceiuri si traditii rominesti( sau a altor natii vezi-filipine, vietnam si altele); cel cu care sint maritata eu, daca la inceput cind a venit in ro arata interes despre tara, limba, obiceiuri, acum nu numai ca i se par ridicole si proaste dar si face misto de mine, limba romina, traditiile rominesti etc; cu copii eu vorbesc doar romineste iar el cind ma aude nu numai ca nu are nici un interes sa invete ceva cuvinte dar si spune pe deasupra" you are talking jiberish..." nici nu stiu cum sa traduc cuvintul, dar frumos nu e in nici un caz....asta pe linga ca pt el emigrantii sint niste bugs" (gindaci) bineinteles ca si eu sint un emigrant...de pasti nu a aratat niciodata interes sa vina la biserica, iar cind vede ca fac sarmale zice ca put si de cozonac/zacusca ride si zice what a hell is that....sint doar citeva exemple
nici o chestie din asta nu a zis/facut cit timp a venit in ro...
Deci, asigura-te ca il cunosti bine-bine inainte de a face pasul, ca e un om normal, care are interesul sa invete ceva din cultura ta altfel iti va fi cam greu, altfel numai daca ii iubesti pe americani si cultura lor asa de mult incit sa uiti de a ta personala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns -_Criss_- spune:

wow....msl cum te-ai obijnuit cu temperamentul sotului tau? eu nu mi-as imagina sa faca al meu asa ceva. pe mine nu ma plac cei din familia lui deloc, am porecla "romanian b**ch" :D nu ma deranjeaza ca nu vorbesc cu ei. dar sunt groaznic de rasisti americanii de aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Criss,
unde stai?in ce stat? nu stiu de ce am impresia ca cei de pe coasta de est, orasenii new-york, chicago, sint mai deschisi in a adopta/a se adapta la straini si ii acepta mai usor; soacra-mea e din virginia de la "tara" iti dai seama ca si-ar fi dorit o nora americanca...iar el crescut in stilul rasist in care el e cel mai bun si restul toti sint prosti....stau in california si aici americanii in general sint rasisti poate si pt ca sint extrem de multi emigranti in zona
Nu m-am obisnuit; daca la inceputpuneam la suflet, ii raspundeam inapoi si ii ziceam tot felul, de fapt si acum ii raspund ( de ex nu-i in stare sa invete nici o limba straina si i-o zic cind comenteaza ceva de limba mea), cu timpul am invatat sa nu imi mai pese si pe o ureche sa imi intre si pe alta sa imi iasa...ca altfel daca pui tot la suflet iti dai seama ca te face praf!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns -_Criss_- spune:

doamne nici nu-mi inchipui cata forta poti sa ai sa treci peste jigniri. esti de admirat am stat in virginia pana luna trecuta, nu vreau sa jignesc, dar sunt cum se spune pe aici ..rednecks. iti inchipui ca nici n-au vurt sa auda de nora romanca. ne-am mutat recent in kingsport tennesee sa fim mai departe de ei si sa simtim si noi gustul de oras iara, ca acolo unde stateam era ca la tara cum zici tu tare as pleca si eu in california

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Sa stii ca nu-i foarte bine in Ca; poate depinde unde stai si ce asteptari ai, dar aici unde stau eu in silicon valley, daca nu esti it-ist apai foarte greu razbesti in cariera mai ales daca nu ai pile si nu cunosti pe nimeni; sint extrem de multi emigranti mai ales din asia si se aduc si se angajeaza unii pe altii, albii mai putin au loc; multi se muta in afara zonei daca au posibilitatea; un coleg de-a lui de servici s-a mutat in tennesee, si-a luat o casa uriasa cu o suma cu care aici poate nici un apartament cu 2 camere nu reusea...in plus era multumit ca nu erau asa multi emigranti, acuma nu stiu carei adevarul poate depinde de experienta personala a fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns -_Criss_- spune:

happy 4th of july intarziat da, mi-au spus mai multi ca e foarte scump in california. ne tenta sa ne mutam intr-un loc cu soare dar ma gandesc ca si in florida e scump. aici am vazut case mari frumoase cu 60k+ dar deocamdata chiria merge mai bine. cand vine bebe poate poate, ca nu l-as creste la tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Te referi la 60 de mii sau 600 de mii? aici pe o cocioaba de townhouse cu un petec de curte am dat 400....de curiozitate, cit e chiria acolo? o chirie aici pt un apt cu 2 camere plus garaj o platit 2000 pe luna si era dintre cele mai ieftine posibile din cite am vazut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la mine in zona, cu 400 mii iei o casa frumusica,ceva teren (aprox 1.2 acru)in zona f buna, scoli bune, vremea frumoasa...
sunt la 2-3 ore de munte si de mare, puncte de atractie cate vrei ..
nicaieri nu mi-a placut mai mult ca aici. e super!!!
chiriile sunt in jur de 2000.
desigur ca poti sa mergi si mai la ocean dar preturile sar de 600 mii.



michelle

Mergi la inceput