America (221)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Carmencita, daca ati ajuns sa cununati presupun ca aveti o relatie apropiata, asa ca dincolo de toate traditiile religioase ori ba eu as discuta cu ea deschis. As intreba-o clar daca se asteapta sa o ajut si in ce fel cu organizatul sau nu pentru ca traditiile difera si tu nu stii ce asteptari are ea sau nu. Mie asa mi s-ar parea cel mai onest. Asa as proceda sa fiu in locul tau si asa mi-ar place sa procedezi si daca as fi in locul miresei . Traditia americana e diferita de cea romaneasca si tu nus tii ce linie vor ei sa urmeze sau vor face o impletitura a celor doua .

Si off topic , eu am cununat de 2x in romania pina acum dar in afara de luminarile de cununie si darul de bani nu am fost implicata in absolut nimic, si nici nu am dus altceva din cite imi amintesc ca fu cam de demult :)

Petrecere frumoasa si fericire finilor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Multumesc de idei, ai dreptate Monique Sta, cred ca o sa renunt la basma, mai ales ca e o femeie de cariera, adica basmaua nu prea da bine pt. ea, zic eu. Pana la urma e cea mai frumoasa zi din viata unei femei, sper sa contribui si eu cu un pic de fericire.
Nu cred ca se asteapta sa ma implic in organizare, oricum o sa discutam daca pot sa ajut ma ofer cu cea mai mare placere
Mi-era ca ea nu ne vede decat ca martori si n-as vrea sa depasesc anumite limite, ea e interesata in traditia romaneasca in general. Nu uitati ca vin si romani la nunta, mama lui ar fi vrut in Ro. Sper sa iasa bine sa nu zica ca n-am facut ca la romani. Pana la urma nici nu se poate 100%, doar suntem in America, nu-I asa?
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniqueSta spune:

Carmencita, cand e nunta? Sa ne tii si pe noi la curent cu detalii, rochie, receptie, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Nunta e in iulie. In privinta toaletei, nu m-am hotarat ce sa pun le mine, n-as vrea sa fie prea eleganta, dar nici ordinara. Mai vedem noi pana atunci.
Carmençita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

iti dau si eu citeva sugestii, am fost pe la nunti mixte americani-romani.
nu obiceiurile romanesti ar trebui sa primeze, decit in masura in care o vor mirii. in fond ei decid cam ce sa includa, oricum nu regionalisme cu turta/basma etc. apoi daca mirele e roman, intreaba-l pe el ce ar vrea sa pastreze din traditii si evident el sa discute cu consoarta sa cada la comun acord. dupa mine e mai putin important ce vor invitatii, in fond e nunta acestor tineri si ei au dreptul sa decida ce si cum.
ceremonia religioasa conteaza, si aici trebuie intrebat preotul, mai are fiecare pretentiile lui.
nasii se implica aici f simbolic, insa e oricum o prezenta frumoasa si mult mai comoda, fara pretentii exagerate de nici o parte.
cit despre tinuta, depinde unde va fi nunta, dar ei sunt de regula f eleganti la nunti.

Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Multumesc de idei. Acuma din punct de vedere religios, la biserica eu stiu ca nasul conduce mireasa si nasa mirele. Nasul pune voalul pe ochi miresei si e in general o indatorire religioasa. Am inteles ca in America tatal miresei conduce mireasa la altar. Or intelege ei ca asa e in religia noastra, sau or sa chicoteasca pe la colturi?
Oricum am discutat in mare si ei vor la biserica mai mult dupa religia si traditia romaneasca iar la restaurant dupa traditiile lor.
Am renuntat la basma, dar tot am cumparat o esarfa din casmir de culoarea rochiei de mireasa pentru la biserica cand preotul ii leaga de maini cu esarfa si spune ''ce Dumnezeu a legat omul sa nu dezlege''.

Sper numai sa iasa bine.
O zi buna,
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Am o alta intrebare. Planuim sa mergem la vara in Virginia beach, aveti cumva ceva ponturi? De vizitat, de inchiriat, ceva recomandari? Ma uit dupa o cabanuta de inchiriat, as vrea sa fie pe plaja, si am gasit cate ceva, unii zic ca e la distanta de mers pana la plaja, dar cand ma uit pe harta e destul de departe. Plus ca am vazut niste scoruri de am cazut pe spate.
Merci si o zi buna,
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Buna!

Trec pe aici cu o intrebara si simpla si complicata? Cum v-ati adaptat acolo si cat de greu a fost?

Vara asa fac si eu miscarea si am niste emotii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tilia,
sa iti raspund din punctul meu de vedere: depinde f mult de: virsta la care vii aici cu cit mai tinar cu atita ai sanse mai mari de adaptare; depinde cu ce vii, servici, maritis,loterie etc; depinde daca vii singura sau cu cineva daca o sa ai aici pe cineva sa te sustina moral;

eu nu m-am putut adapta; nu imi place deloc; nu imi place societatea, oamenii, clima, mincarea preturile uriase etc.; nu am pe nimeni sa ma sustina moral, si financiar imi e destul de greu sint si intr-o relatie naspa...dar nu ma mai pot intoarce in ro acum; dar sper sa ma intorc in europa totusi intr-o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:


Am inteles. Am 30 de ani, deci nu tocmai floricica, si ma casatoresc cu un american. Tocmai, si eu ma simt foarte ,,europeana", deci ma tem tare ca nu o sa fiu capabila sa ma adaptez, mai ales ca am un tip de caracter care nu prea are succes acolo:introvertita, dar cu gura mare, mai zic si tot ce-mi vine prin minte, mai degraba lenesa si visatoare, ce mai, numai defecte~

Mergi la inceput