America (221)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

fetele, am nevoie pt o prietena din New York, de o agentie romaneasca care vinde bilete avion NY-Buc.
multam frumos,


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns -_Criss_- spune:

hello all :) sunt si eu in america de aproximativ un an, m-am mutat aici permanent si inca nu m-am obijnuit, mai ales ca nu sunt romani deloc unde stau eu sunt din Jonesville, VA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniqueSta spune:

Hello fetelor din aceasta parte a lumii!

Ma numesc Monica, locuiesc in Texas si am un baietel de 2 ani, lumina vietii noastre, pe nume Teodor.

Am auzit multe lucruri bune despre forumurile de pe DespreCopii si am zis sa vin sa vad cu ochii mei! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

bine ai venit!
te asteptam sa ne spui cat mai multe despre locul unde stai si baietelul tau.
esti de mult in America? ai prieteni romani?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniqueSta spune:

Buna Michelle, merci de raspuns!

Sunt in State de 4 ani si jumatate. Locuim in Texas, unde uneori caldura e mai mult decat suporta, dar...doar pentru cateva luni, pentru ca ne mutam in Oregon.

Hm...nu prea m-am adaptat. Mi-am facut cativa prieteni, chiar si romani, dar viata in Texas nu mi se potriveste. Prea mult timp in masina, prea cald, prea mult ses...ha ha

Dar viata merge inainte si luam si ne bucuram de ce ne ofera bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MoniqueSta

Buna Michelle, merci de raspuns!

Sunt in State de 4 ani si jumatate. Locuim in Texas, unde uneori caldura e mai mult decat suporta, dar...doar pentru cateva luni, pentru ca ne mutam in Oregon.

Hm...nu prea m-am adaptat. Mi-am facut cativa prieteni, chiar si romani, dar viata in Texas nu mi se potriveste. Prea mult timp in masina, prea cald, prea mult ses...ha ha

Dar viata merge inainte si luam si ne bucuram de ce ne ofera bun.


de ce va mutati in Oregon? pt servici? sper ca iti place ploaia si frigul.
sotul meu a stat in Oregon in urma cu vreo 15 ani. E frumos aerisit Portlandul...dar nu i-a placut vremea si oamenii sunt cam ca la tzara...

In urma cu 2 ani eram gata, gata...sa ne mutam acolo, in zona Portland...Dar am ales mai bine sa stam in Sacramento si sunt fff multumita de decizie.
Aici e super vremea. Mie imi place caldura si vara nu e umiditatea mare decat putine zile.
De cate ori ma uit la starea vremii si vad norii din Oregon ma bucur ca nu stau acolo.

Cat despre prieteni romani, aici e comunitate mare de romani dar nici eu nu prea sunt in relatii cu multi din ei.Se string la biserici, evenimente...dar nu m-am dus inca.
Am intilnit citiva romani f. de treaba cu care m-am ajutat la remodelarea casei...dar cam atit. suntem mai prieteni cu vecinii care sunt de alte nationalitati.
noi stam de multi ani in America, suntem acomodati si mai ales aici unde stam, tare mult ne place.
mai vb...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Salut fetele vecine, eu mai trag cu ochiul pe la voi. Sper sa nu va suparati, am si eu o intrebare. Urmeaza sa fim nasi de cununie in State, ea e americanca el roman. Vor sa faca nunta la biserica ortodoxa, iar eu as vrea sa iasa o nunta frumoasa, numai ca nu stiu ce trebuie sa faca nasa din punctul lor de vedere. Nu stiu cum percep ei, ca americani, ea si parintii ei si cum se desfasoara o nunta in mod normal.
Asa de obiceiuri romanesti stiu ca nasa trebuie sa cumpere voalul, buchetul de flori.... Aici n-as vrea sa stric aranjamentul ei, cu florile si ornamentele de la masa si din sala. Stiu ca e un subiect sensibil. Mai cumpar basmaua de pus pe cap dupa ce da voalul jos. Nu se supara ca-I pun basma? i-as lua o palarioara din dantela,daca s-ar potrivi cu ce se imbraca. Platesc la biserica, ii mai iau si ceva cadou? Eu as lua ceva frumos pt. casa, dar mi-e ca nu e vazut bine, stiu ca ei se inscriu la un magazin de cadouri, iar de acolo alegi ceva de pe lista.
Daca aveti ceva sfaturi, m-ar ajuta enorm ca eu incep sa am emotii de pe acum.
Merci si o zi buna,
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Carmencita,
dar ea ce religie este? s-a convertit la ortodoxism? ca daca e ortodoxa cred ca nui problema sa ii pui basma in cap daca i se povesteste dinainte traditia (da eu sa fiu sincera habar-nam avut ca se pune basma in cap, mie nu mi-a pus nimeni si la ortodocsi m-am maritat da in ro nu aici) eu cred ca ar trebui sa o intrebi daca si-a comandat deja buchetul daca nu, ai putea-o face tu (cam scumpe chestiile de maritis pe aici din cite am observat)si la fel si cu ceva cadou poate sa iti trimita wedding registry si sa ii cumperi ceva on line.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Din cate stiu da, s-a convertit, oricum cred ca preotul nu accepta de alta religie. O sa incerc sa-I povestesc cu basmaua, noi suntem din moldova, deci poate obiceiurile difera. Cica semnifica faptul ca a intrat in lumea casnicelor.
Preturile si pe aici sunt marisoare in Ca, am vazut la blitz-blitzurile de botez, gen lumanare decorata, flori naturale sau artificiale. Ce nu am inteles e de ce trebuie sa aiba nasa buchet de flori (din alea ornate cu dantelutza) la nunta?
Mai sunt alte obiceiuri pe aceste meleaguri de genul cod de buna maniere care se face obligatoriu sau nu se face la nunta?
Carmençita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniqueSta spune:

Buna Carmencita!

Din experienta mea din State (cu botezul baietelului nostru), am observat ca americanii pot fi socati foarte usor de Ortodoxie.

Eu personal as tine sa respect in acest caz numai ceea ce tine strict de credinta, si sa nu de obiceiuri. Americanii nu inteleg, iar ea poate o sa aiba sansa sa inteleaga mai tarziu.

Sotul meu s-a convertit la ortodoxie sincer (nu pentru mine, cum s-ar zice) si asta la cativa ani dupa casatorie...si tot nu a acceptat sa facem, cand a implinit baietelul un an, traditia cu alegerea obiectelor. Lui i s-a parut, si pe buna dreptate, legat de superstitie, neavand de-a face cu credinta.

Sincer, eu as renunta la basma - eu sunt ortodoxa si tot nu as "accepta". Nu mai are nici o relevanta nici in cultura romaneasca, cu atat mai putin in cea americana.

Mergi la inceput