Gemanutzele in arsita verii!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Poftiti la o cafea!
Olim, fiecare organism reactioneaza diferit, fiecare sarcina e unica. Mie nu mi-a fost rau la niciuna, dar am auzit si cazuri din astea ca al tau. Multa sanatate si sarcina usoara - cateva luni si trece, vine minunea si uiti tot!
O zi buna la toata lumea!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei
Lucrusoare la bazar umanitar

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Olim, dar cate saptamani de sarcina sunt la tine ca am pierdut sirul? Mancat cate putin si des, macar la 2 ore, muuulte lichide, vitamine prenatale. Si stat cuminte, cuminte, relaxare, plimbari, odihna. Nu prea am inteles ce-i cu "statul pe buda" (varsaturi, diaree?), insa nu-i bine sa fii deshidratata. Ia saruri de hidratare, bea mult Schweps (sau echivalentul lui), apa spre 3 litri pe zi.

Pana la urma unde va mutati? Aveti o alta casa in vizor? Legat de noi si imobiliarele ne-am dat seama ca ne tb muuulti bani peste ce ne da banca (spre 10.000 euro cu tot cu amenajari/mobila). In fine, de facut rost facem cumva, de platit este buba. Si da, comisionul agentiei este 1200 de euro si nu am ce face: tb sa dau bani socrelei (ii voi da in rate insa cand si cum pot). Este maximul posibil negociat cu sot.

Lora, fix asa ma simt si eu: incoltita, nevoita sa dau bani in stanga si in dreapta, sa ma impart in stanga si in dreapta. Noroc ca am in minte ca fac si tragem pt noi, familia noastra (cum facem toate de aici ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

black, e la 8saptamani si 3 zile
vomit foarte mult, apa beua si 2 sticle de 2 l pe zii, sucuri nu pot bea, nimic dulce sau zahar ca imediat vomit, mamanc putin si des, vitamine nu iau ca si asa is mult, dar mamanc echilibrat, fructe, legume, salate, lactate, sper sa treaca cu bine trimestru asata, maine ma duc la primul consult aici, si am emotii ca e diferit de Spania.
nu gasesc nici o casa sub 160.000 si mi se pare enorm de mult, ar trebui sa luam din banca cel putin 80.000 si nu prea vreau sa ma intind, mai bine asteptam sa ne vanda primaria teren.Aici doar primariile au loturi de teren pentru constructie, si in iarna vor scoata 80 la vanzare, ne-am inscris, suntem pe locul 42, sper sa prind ceva ok, doar ca e fff scump, cam 70 de euro pe m2, si doar din septembrie 2012 ne putem apuca de construit.
case nu prea suntpe zona, nu e ca la noi, aici toate is locuite, numai daca moare cineva sau se muta de localitate si vinde, altfel nu ai sanse mari.
sper ca nu te-ai suparat pe mine ca am fost asa dura cu tine, la ce am scris dar sincer, am impresia ca multi profita de bunatatea si bunul tau simt, parca il vad pe marius cand te vad ce scrii.of ce bine e sa nu ai neamuri
lora, multumesc de incurajarisper sa se mai rereseze si piticul asata al meu, si pe trimestrul 2 sa fie ok situatia
va doresc o zi faina mai departe, ma duc sa il trezesc pe alex sa duc ca trebuie sa ajung la primarie, probleme administrative

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Olim, stai linistita, nu m-am suparat deloc. Stiu ce spuneti, tu si Lora, va inteleg, ma revolta insa nu am ce sa fac. Nu pot rupe relatiile si cu soacra, in definitiv este femeie buna, doar ca se bazeaza exclusiv pe noi dpdv financiar (nu face nimic extra, ca si mama de exemplu, pt un ban in plus). Orice sugestie din partea mea (croitorie acasa, ca este de meserie, tuns acasa, ca a facut scoala, ingrijit copil/batran ca este foarte curata si gospodina) nu si nu, ca ea nu poate, ca cine o plateste pe ea. Si ma enerveaza la culme tonul asta smiorcait ca ar vrea si ea sa faca ceva, dar nu se poate. Si vede ca eu mai fac si consultatii la turisti, si mai alerg si cu medicina muncii, mai fac si studii pe afectiuni/produse medicamentoase (toate remunerate). Si crede ca banii pica din cer, fara sa puna la socoteala noptile mele nedormite, week-endurile pierdute in fata laptopului. Acum alerg si pt documentele necesare pt centrul de permanenta si sincer nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi atunci. Un adevarat cosmar!

Am inteles ideea cu casa: 70 euro mp este enorm numai terenul. Cat v-ar costa casa cu totul? Ma gandesc din ce in ce mai serios ca in cativa ani sa vand vitorul nostru apartament si sa-mi iau casa. Am vazut ceva oferte chiar in oras, case nou-construite cu 100 mp de curte (numai atat) la pret de 80.000 euro, suprafata totala a casei spre 200 mp (parter+etaj). Daca as fi avut minim disponibil de la banca 70.000 euro, m-as fi bagat de acum. In fine, ma multumesc si cu apartamentul. Si asa rata va fi o chestie uriasa, Doamne fereste sa pateasca unul dintre noi ceva , ca nu ne vom descurca sa tot platim 30 de ani de acum inainte!

Cu sarcina: nu stiu de ce te feresti de vitamine, mai ales ca spui ca nu tii nimic in tine din ce mananci, deci vitamine la copil ioc. Si din contra: ar tb sa bei bauturi nitel sarate, care sa retina apa in organism, nu sa te feresti de ele, ca doar nu esti la cura de diureza/dezintoxicare. Ar fi pacat sa tii cura de slabire acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna!
Na, ca maimutareala mea v-a facut sa veniti de unde erati ascunse!
Koky, sper sa gasesti un job bine platit care sa te reprezinte!
Olim, mai e nitel si o sa treaca perioada cu vomitat si apoi o sa fie bine.Spor la facut casuta cum va place.
Fetelor, a fost foarte frumos la cununie! Nu au fost evenimente neplacute din nici o parte! M-am bucurat mult caci ei sunt fericiti!!!Mai e putin si naste Ioana, vreo doua saptamani.Tot numai pe taicasu il suna, dar imi vad de treaba mea, nu fortez nota, nu stresez.
Black, asta a foat "ultima negociere " a ta cu sotul tau, cu plata la centrala? E complicat in vremurile astea...el nu vede ce venituri aveti? dar si ce cheltuieli? ufffffffffffffffffff....Nu inteleg...soacra deja si-a montat centrala? sau urmeaza? daca da...pe ce baza financiara?
Lora, voi ce faceti?
Stiti ce imi pare rau? le-a filmat o prietena cu camera ei tot de la cununie si in loc sa salveze...cica a dat delete...acum cauta un preogram care cica gaseste ce ai sters de pe cardul de memorie...eu nu am auzit de asa ceva....mai avem cateva poze pe tel. sotului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna!
Noi am mancat acum vreo ora si ma uit pe la tv. Voi ce faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

doinasper sa treaca repede ca m-am saturat deja.azi a fost mai bine, sa vedem ce urmeaza.
ai mei barbati dorm, iar eu prin zona
de dimineata am fost la medic, super-fain tipu, am stat 45 de minute la un consult, dar a fost tare dragut si atent cu noi, alex se juca linistit cu jucariile, in timp ce pe mine ma consulta.
fac analize marti dimieata si sa vad cand ma pot programa la gine la ecograf.Spitale sunt 2, unul privat fara neonatologie si unul de stat cu tot inclus, o sa merg sa le vizitez pe amandoua si apoi vedem.
sper sa fie bine pana in capat.

black, nu tin cura de slabire, dar am ramas uimita cand la doctor cantarul arata 80 de kile, si acasa 83.oricum am slabit mult, dar nu sunt dezhidratata, ca beau lichide multe, si mamac castraveti sarati multi, mai trag cate o bere fara alcool, parca nu mai am asa greturidesi e groaznica la gust, dar trece.
am chef sa ma duc in oras sa ne cumparam un televizor si o saltea, dar nu stiu daca am cu cine, ca astia se trezesc la 5 jumate de obicei
se arata un wek linistit, cu ploi la noide cand am venit de acasa ploua zilnic, si nu is mai mult de 17 gradece bine era acasa la maramu
mai trec prin zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

o duminica frumoasa va doresc
unde ati disparut toate, la plaja la noi is 15 grade si asteptam ploaia
ce ati facut bun mancare azi, doina da-mi niste idei ca nu stiu ce sa le dau diseara sa pape barbatilor
la amiaz am ardei umpluti, dar diseara chiar nu stiu ce sa mai fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:


Remember me??

Mi-am facut temele temeinic. Recunosc ca in ultima perioada am lasat-o moale cu DC-ul asa ca va rog sa aveti mila

doinito am avut inima cat un purice cand povesteai ce situatie s-a creat intre tine si copiii tai (Ioana si Catalin) si am tras nadejdea sa citesc ca ati petrecut totusi frumos la cununia lor.
Daca a sters inregistrarea de pe card, in primul rand sa nu mai inregistreze nimic pe el deocamdata si sa mearga la un centru specializat It si sa vorbeasca cu baietii de-acolo sa-i faca recuperarea datelor. Se poate!!

olim se pare ca bb2 este un pic mai pretentios in cazul tau. Imi pare tare rau sa aud ca iti este atat de rau dar daca te consoleaza cu ceva, de cate ori mergi si gandeste-te ca tu ai starea asta pentru ca bebe este excelent !
Cat despre casuta, o sa vina ea si casa visurilor tale, stai fara nicio grija.

kokiy Bafta cu gasitul unui job. Stiu cat este de nasol in vremurile astea sa gasesti ceva ideal dar macar sa se apropie de ceea ce-ti doresti tu.

Lora cum se inteleg fetele tale?? Ce mai face bolfosenia? A inceput sa patruleze, sa vorbeasca? Cum stati cu productia de dinti? Va pregatiti de scoala? Aveti emotii??

Black fata mea, citindu-ti povestile cu socrosenia si cu restul...n-am decat un singur gand: tu esti prea buna pentru cei din jurul tau. Adica tu te agiti atat de mult ca sa-ti fie tie si familiei tale bine si altii profita de treaba asta. Nu stiu ce sa te sfatuiesti sa faci, tu stii cel mai bine dar ai grija in primul rand de sufletul tau si apoi de ceilalti.

Despre noi nu-i mare lucru de spus. Suntem pe-aceeasi linie de multa vreme, fara urcusuri, fara coborasuri. Andra s-a apucat de temele ei de vacanta si merge extreeeeemd e incet, Radu e ca Luceafarul "in lumea lui, nemuritor si rece" . N-avem treaba cu olita, n-avem treaba cu lumea cuvantatoare. Inca il mai dar mai mult de alint decat de foame. Tot sper de vreo 3 luni ca se intarca pentru ca in timpul saptamanii nu suge mai deloc, dar in we este dezastru. Azi mi-a supt si creierii. Ma si mir ca mai curge ceva de la bubutzele mele ca daca presez tasneste.
In alta ordine de idei, abia astept luna august sa plecam si noi in concediu. Avem stabilit un traseu destul de anevoios asa ca vom pleca doar cu fata dupa noi. Probabil ca in lipsa mea, se va intarca si Radu, daca nu cumva va fi nevoie de relactatie
Cam asta in mare despre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Buna, fetele! Sunt dupa 3 nopti de dormit impreuna cu copilul: nu stiu ce are dar se scoala de n ori pe noapte si ne striga pe rand, vrea numai brate, este marait, plangacios.

Liliac, nici Dragos nu se omoara cu olita, insa a inceput sa rupa ceva cuvinte si sa repete dupa noi (cuvinte, propozitii simple). Acolo unde nu intelege o da pe 'mmmmmmm' . Felicitari voua ca inca mai sunteti alaptati ! Sper sa vina mai repede concediul, sa va odihniti si sa va relaxati! Macar voi!

Doina, ma bucur ca a iesit frumos la cununie! Mai este un pic si devii si bunica! Catalin si-a facut un rost acolo? Unde vor sta cu bebita? Fac si eu ca Olim, da-ne ceva idei de gatit ca ce am in frigider nu ma atrage (ciorba radauteana, tocanita de pipote, salata de vinete).

Lora, se descurca tati cu fetele? Ce-o fi pe capul lui cu doua printese zi de zi!

Kokyi, poate te intereseaza: o fosta colega de-a sotului lucreaza de 2 saptamani in Bucuresti pe un salariu fabulos de 7800 ron net (de la 1700 in Brasov). Ne-a spus ca a dat interviuri la Mega Image si Electrolux (unde salariu era spre 3000 ron net, insuficient pt ea). Poate te ajuta!

Olim, ar fi de dorit sa nasti la un spital dotat si cu sectie de neonatologie. Va trece si perioada asta! Daca ar fi sa ma iau dupa semne, as spune ca vei naste al doilea baietel!


Mergi la inceput