Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna fetele!!!

Am cam mult de recuperat cu cititul. Sunt abia la pagina 10 din capitolul trecut, dar am cateva chestii de scris si sa nu uit:

In primul rand va multumim pt urari: yasmi, roxy, ioanna... . Ieri am facut 3 luni si noaptea aceea a fost si prima in care Luca a dormit pana la 6 .

Lalely, m-ai intrebat de grutate. Habar n-am. La 2 luni avea 5700gr. De atunci nu l-am mai cantarit. Eu as fi vrut sa merg saptamana asta la pediatra, dar nu vrea sotul. Cica, ce sa cautam cu copilul la dr, daca n-are nimic. Asa ca, cel mai probabil o sa mergem la vaccinul de 4 luni. Oricum, a luat cel putin o juma de kill mititelul. Asa apreciaza spatele meu

Ioanna, si noi am inceput cu sucul de mar. Azi ii dau vreo 4 lingurite. Maine 6 si apoi vreo saptamana ramanem asa pe 6 lingurite. Apoi o sa trec la morcov.

Si acum, ma duc sa mai citesc. Va pup pe toate!

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

eu am steamer Tefal, sunt f multumita de el. fac multe legume, carne, peste, ficatel..etc. Se fac foarte usor, nu ai multe de spalat si nici dezordine in vucatarie, insa prefer sa fac pentru fata ciorba, sa pun in piure zeama de ciorba, nu altceva.

roxy, ce cum vrei sa prepari fructele? se manaca crude...in afara de amr copt sau compot de diverse fructe nu vad ce altceva sa faci cu ele (preparate termic zic).

Morcovul in primele 3-4 zile l-am dat pe razatoarea mica si apoi l-am strecurat prin tifon..oricum nu-mi trebuiau mai mult de 10 lingurite de suc, apoi l-am bagat la blender.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Scuze de deranj

Mai am 2 colacei de inot pentru bebelusi : 1 roz si 1 verde

Poate e cineva interesat

Perfecti atat pt cada cat si pentru mare, sau piscine

Pentru bebelusi intre 1- 18 luni

Pret 35 de lei

Ma puteti contacta pe PM

Poze colacei

de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute
"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

alina06 cum accepta Luca sucul introdus? ai avut ceva probleme pana acum?

mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Buna fetele!!!

Am cam mult de recuperat cu cititul. Sunt abia la pagina 10 din capitolul trecut, dar am cateva chestii de scris si sa nu uit:

In primul rand va multumim pt urari: yasmi, roxy, ioanna... . Ieri am facut 3 luni si noaptea aceea a fost si prima in care Luca a dormit pana la 6 .

Lalely, m-ai intrebat de grutate. Habar n-am. La 2 luni avea 5700gr. De atunci nu l-am mai cantarit. Eu as fi vrut sa merg saptamana asta la pediatra, dar nu vrea sotul. Cica, ce sa cautam cu copilul la dr, daca n-are nimic. Asa ca, cel mai probabil o sa mergem la vaccinul de 4 luni. Oricum, a luat cel putin o juma de kill mititelul. Asa apreciaza spatele meu

Ioanna, si noi am inceput cu sucul de mar. Azi ii dau vreo 4 lingurite. Maine 6 si apoi vreo saptamana ramanem asa pe 6 lingurite. Apoi o sa trec la morcov.

Si acum, ma duc sa mai citesc. Va pup pe toate!

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!



e f devreme pt altceva decat laptic, stomacelul lui nu e pregatit. Ai cerut si parerea unui pediatru sau faci asa de capul tau?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ma bag si eu nah.
LA steamer se pot face si fructe, mere, pere, au gust ca cele din compot insa au mai multe vitamine, ptr ca vitaminele raman in fruct, nu dispar in apa.
SI eu ca si Mada, am Tefal care face toti banii.
Si prefer sa-i fac asa MAriei fructele, decat sa-i fac compot, se pot pasa pe urma la blender si amesteca, cu biscuite, cereale, etc.
Dar asta pe parcurs de la 5 luni o sa incepem si noi cu supa.

Storcator am si eu tot Phillips, ala cu marul verde din reclama, care stoarce fructele intregi cu tot cu coaja si cotor, efectiv ies fructele uscate in cosul de gunoi, nu mai spun cat de limpede si bun iese sucul de morcov. Dar sunt de aceeasi parere, e mult prea scum si suc nu le dam decat la inceput. Bine, daca pe urma vrem sa le dam suculet natural in loc de porcariile de pe piata, asta e alta poveste. Oricum face toti banii.

Va pup si spor la diversificare.
Daca e cineva interesata, am o carte despre diversificare pas cu pas, in format electronic.


P.S. Miki, am plans cand am citit de puiul mic, ca a inceput sa pape. Bravo ei! Sanatate multa!


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

madutza multumesc de raspuns. ca bine zici. doar o sa-i dau fructul cu tot cu pulpa, nu numai sucul.
dar daca ii dau la inceput suc de morcovi, cum il fac fara storcator? tot la blender?

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




hai ca ti-am raspuns si la cap trecut..il trec si aici:



iti achizitionezi o razatoare pt bebe din aceea clasica de sticla cu zimti pe ea sau de plastic..si dai acolo fructul/leguma si scurgi sucul, eventual poti strecura printr-un tifon steril..dupa cateva zile pui si sucul si piureul rezultat..pt mine a fost f eficienta pt ca puteam sa o iau dupa mine oriunde plecam, e f mica...am folosit-o mult timp..si dureaza putin, in 5 min n-ai ce face..
vezi ca la billa au unele din plastic, nu sunt asa eficiente ca cele din sticla dar sunt bune si astea..eu din sticla n-am mai gasit, mi-a spart-o vlad pe cea care o aveam..

mai ales daca blender ai, nu vad de ce ai investi in storcator..decat daca sunteti bautori de sucuri naturale..vlad al meu nu bea sucul de la fructe, prefera tot fructul, si asta de mic..nu stiu de ce, dar imi convine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Cum tot vorbiti de diversificare si de achizitionarea de storcator..eu m-am gandit sa cumpar un steamer pt legume,carne..parca Miki recomanda si zicea ca este super bun..

Acum vine intrebarea:ce marca??Catre ce ar tb sa ma orientez??

Pup!!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




cred ca oricare e bun, nu e mare filozofie cu el..dar tinand cont ca nu-i scump,poti lua o firma de incredere..
eu parca am un philips..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

lalely uite am citit de steamer si cica fructele ar fi preparate termic, deci nu in stare naturala. desi, daca citesc mai mult, am impresia ca nu se baga fructe in el, numai legume , orez, carne... din astea.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




da, e pt legume/carne/peste..fructele decat daca le vrei coapte ca la cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Madutza, pediatra mi-a spus sa incep la 3 luni. M-am tot gandit eu daca sa mai aman pana la 4 si pana la urma am zis sa incerc. Ii dau cate putin. Am o libgurita din aceea mica de silicon, 2 din astea abia fac cat una normala de-a noastra de inox. Azi ar fi a 3-a zi. Sa vedem, poate fac pauza. Ma gandesc sa nu-i dau chiar zilnic. Pana la 4 luni o sa merg asa, cu cateva lingurite de suc si apoi incerc cu pulpa, cu supa de legume si cereale. Pediatra mi-a zis suc de la 3 luni si supa de la 4 luni. Nu pun eu mare baza pe ce zice ea, fac si dupa cum simt eu si in functie de cum reactioneaza copilul.

Ioanna, pana acum n-am avut probleme, dar repet ce i-am scris si Madutzei. Ii dau putin: dau pe razatoare o felie de mar si o storc prin compresa de tifon sterila. Atat. Nici nu stiu cat simte stomacelul lui, ca jumate cred ca ne curge pe afara. Cat despre el se cam stramba la primele 2 lingurite (care sunt mici, abia fac cat una normala cu care mancam noi tort). La urmatoarele 2 e mai bine.

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput