FIV Europa(45)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

aadina, tu parca ai vreo 2 saptamini de inhibare, nu? In cazul asta, estradiolul mi se pare cam mare ... Optim ar fi in jur de 20-50
TSHul e foarte bun
FSH, de asemenea foarte bun, dar nu stiu daca nu e influentat=scazut de inhibare. Mai ai alte valori de alta data?
LH, la fel ca fsh
Pt progesteron, nu e uzuala analiza la inceputul ciclului, ci in faza luteala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Hormonalele le-am facut in fiecare luna incepand din februarie
estradiol 35.98 pg /ml-februarie
36.5 pg/ml-martie
27.3 pg/ml aprilie
159.4 pmol/l- mai
171.2 pmol/l- iulie
Fsh 2.7 febr
6.40 martie
3.80 aprilie
4.44 mai
4.6 iulie
Lh 0.61
7.84
3.97
5.23
1.2 iulie
Tsh 2.34-februarie, am inceput sa iau eutyrox 50
1.14
0.752
1.31
1.06
Cam astea sunt valorile, la estradiol sunt 2 unitati de masura. Dupa intervalele de referinta ele sunt bune, mi se pare mie, dar intr-adevar, la estradiol parca eu stiam ca tr sa scada la inhibare, iar la mine vad ca a crescut fata de luna trecuta.
Am scris Anei aseara, acum sa vad ce-mi raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

aadina - eu ti-am raspuns dincolo, ca acolo am intrat prima data

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Fetelor, mi-a raspuns Ana(doctorita). Nu este multumita nici de estradiol ,171 pmol/l , e prea mare, si nici de ecografie, de ovarul stang , pe care nu s-au vazut deloc foliculi.Doctorul a zis ieri ca ovarele sunt polichistice .Ana spune ca din hormonale nu reiese asta.(dar cu asta m-am obisnuit, la cati medici am fost unul zice am ovare polichistice, altul, nu,etc) M-a pus sa repet ecografia, sa vedem ce e cu ovarul stang, asa ca nu mi-a dat ok sa incep stimularea. Plec in seara asta la Iasi sa fac o alta ecografie si mai vedem (in orasul meu nu am unde sa fac ecografie). Sper sa fi rasarit de ieri pana azi vreo 2 foliculi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

fetelor sunt distrusa. Acum 6 saptamani aveam tsh 1,7 si ziceam slava domnului ca am reusit. Si dupa 6 saptamani, cu aceeasi doza babana de thyrax (125) mi-a crescut la 3. Nu mai vad nici o iesire. acum mi -a marit doza la 150 pe zi! anul trecut fara nici un tratament aveam 3,4. Mi s-a imbolnavit tiroida sau ce? unde sa gasesc eu un raspuns? imi plange sufletul in mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

sisipisi , linisteste-te te rog, trebuie sa fii optimista, sigur lucrurile se vor aranja intr-un anume fel si vei reusii...e imposibil.
Trebuie sa fie bine intr-un final.

Curaj si lupta incontinuare

Aadina, nu stiu ce sa zic de hormonalele tale, dar sfatul meu e la fel ca si la sisipisi fii optimista ca vei reusi .

Am fost azi la clinica, si eu am gasit-o cam greu nici o reclama pe nicaieri nici macar afara, cica cladirea a fost inainte un hotel , poate deasta nu aveau nici o reclama nimic.

Nu ma pot pronunta despre doctor inca, chiar nu stiu cat de bun este.

Mi-a lasat o impresie bunicica si cam atat, sper sa fiu multumita de el intr-un final.




38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

aadina daca rezultatele la urmatoare eco sunt la fel, daca estradiolul e la fel, mai bine asteapta...desi, sincer, ma gandesc cat de greu e sa astepti, mai ales cand te preseaza timpul, cand toti din jurul tau au copii, iar tu te chinuiesti atat. Nu pot decat sa-ti tin pumnii stransi bine de totsi sa te imbratisez virtual

sispisi mai sa fie! asta e ziua vestilor proaste. Parol!
melisa voi deja sunteti in linie dreapta. pup fetele si sper ca nasterea sa decurga fara probleme

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Am refacut eco si azi am facut din nou estradiolul. La eco de aseara doctorul a vazut si niste foliculi pe ovarul stang, singura problema a zis ca endometru e foarte subtire. Pe Ana nu o deranjeaza nr. foliculilor, ci faptul ca sub inhibare estradiolul este mare. , sa nu fie vreun chist. A zis ca daca e vreun chist sa-l punctioneze la Viena, apoi sa incep stimulraea.Am sunat din nou medicul care mi-a facut eco, sa-l intreb daca a vazut vreun chist, si a zis a nu.
I-am trimis Anei cd de la eco, poate e mai concludent el si isi da seama.
Dar dupa capul meu, eu cred ca e de la toate medicamentele luate pana acum, si faptul ca sunt in Z 11 a ciclului(sper sa nu gresesc), chiar daca sunt la inhibare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

fetelor, ce ziceti de urmatoarele analize pt. FIV ? am vreo sansa cu ceea ce mi-a iesit ?

analize in ziua 2 - mai exact CM a venit aproximativ la ora 17 si recoltarea am facut-o a doua zi, la 10.00; in plus, laboratorul unde am facut analizele le-a prelucrat abia dupa 6 zile ...

FSH - 13,18 mIU/mL (valori normale 2.0 - 10.0 mIU/mL)
LH - 6,94 mIU/mL (valori normale 1,5 - 8.0 mIU/mL)
Estradiol - 32,61 pg/mL (valori normale 12.0 - 160.0 pg/mL)
TSH - 1,82 (valori normale 0.39 - 6.16 mUI/l)
Prolactina - 42,0 (valori normale 1,9 - 25 ng/ml)

oare am facut recoltarea prea repede sau a gresit laboratorul ca nu a prelucrat in aceeasi zi proba de sange ?

As vrea sa repet FSH si LH in ziua 14 dar nu stiu cat este de concludent pentru rezerva ovariana ...
Luna viitoare ar fi trebuit sa incep procedura FIV dar in astfel de conditii nu stiu ce se va intampla.

Sunt uimita de rezultate deoarece acum 10 luni aveam FSH 5-6 si LH 4-5. Poate fi o modificare asa mare a organismului ?
Cat influenteaza stresul analizele hormonale ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popif spune:

Buna fetelor1
aadina, imi rau!.. stiu cum e cand totul parea sa intre in linie drapta si apare ceva care te poate impiedica pentru moment sa continui.La mine nu mai vine CM si-mi facusem sperante ca pe la sfarsitul lunii incep inhibarea si undeva pe la mijlocul lunii august termin cu fiv-ul. Dar cred ca se prelungeste pana pe la inceputul lunii septembrie.Dar ma consolez mereu si-mi spun ca poate asa vrea Doamne Doamne si ca tot raul va fi spre bine.Vad ca in februarie aveai un estadiol bun.Eu zic sa astepti rezultatul la analiza, poate a fost o eroare.
Doamne ajuta!

fetelor, v-am mai intrebat eu de progesteron injectabil...
Saptamana viitoare trebuie sa ajung in Germania si am rugamintea la voi sa-mi spuneti de unde-l pot lua mai ieftin din Austria sau din Germania.As vrea sa iau de 100, puteti sa-mi spuneti cum se numeste? Pe reteta trebuie sa scrie denumirea exacta sau trebuie scris simplu progesteron injectabil?


Mergi la inceput