FIV Europa(45)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

in Germania, nu exista progesteron injectabil. Am auzit ca s-ar putea comanda la farmacie Prontogest ca reimport din Italia, dar nu am incercat.

pt austria, nu stiu.

pe reteta e mai sigur sa fie trecut numele produsului, nu cred ca se accepta denumiri generice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

viotimis in primul rand le-ai facut prea devreme. Daca a venit menstruatia dupa-masa, trebuia sa faci testul a doua dimineata dupa menstruatie si nu prima dimineata. Nu conteaza cand recolteaza si cand prelucreaza, ele prepara sangele ca sa il conserve.
Pe mine la testele tale ma preocupa mai mult prolactina aia iesita din limite, e prea mare. Ai mai avut probleme inainte? Prolactina prea mare impiedica o sarcina, corpul tau are mesaje ca deja e insarcinat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

viotimis da, FSH poate sa varieze asa de mult in 10 luni, depinde de varsta ta. Dar oricum si in acelasi an vei obtine valori diferite. Poate peste 3 luni vei avea FSH 10, deci nu dispera. Mergi la un ginecolog pentru prolactina aia sau ma rog, la cei cu care vrei sa faci FIV. Exista tratamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popif spune:

Multumesc mult bombi. Am rezolvat-o. Adica m-am linistit stiind ca o sa gasesc fara probleme in Austria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

Sisipisi, in primul rand multumesc de raspuns !

De prolactina nu ma sperii prea tare ... aceasta este o problema veche si o tratez dar a iesit aceasta valoare deoarece de cateva luni nu mai iau tratament; imi scade foarte repede cu tratament.
Ma sperie acest FSH deoarece ma pregateam de Fiv si acum nu stiu ce voi face ... nu ma asteptam la un salt asa de mare ...
Pentru valori mari ale FSH, exista protocol mai lung de inhibare inainte de inceperea stimularii ?

Am vazut ca si tu esti destul de necajita. Ai mai consultat vreun medic ? Ai primit vreun raspuns care sa te ajute ?
Cu tratament homeopat ai incercat ?

A facut cineva FIV cu un FSH de 13,LH de 7 si Estradiol 32 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

Sisipisi, ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

Fetele am si eu o intrebare, cat trebuie sa fie estradiol-ul ca sa fie bine ? eu de exemplu:
-in ziua a 3 a a CM am valoarea 143.50 (valori normale in faza foliculara 46-607)
-in zia a 14 a valoarea este 776.40 ( valori normale in faza ovulatorie 315-1828)
-in zia a 21 a este 461.90 ( valorile normale in faza luteala 161-774)
ce parere aveti e bine ? ce indica de fapt estradiol-ul ? de ce este asa de important ?

toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

tamys- daca te ajuta cu ceva,mie mi s-a parut intersesant
scuze dar nu mai am rabdare sa corectez,sper ca se intelege

1.Hipotalamusul tine evidenta nivelului de estradiol(estrogen) în organism.Atunci când nivelul scade, hipotalamusul trimite un ordin la glanda hipofiza spunandu-i ca organismul are nevoie de mai mult estrogen.
2.Hipofiza devine comanda si raspunde prin trimiterea de hormon foliculostimulant (FSH), un hormon care provoaca foliculi pe ovarul sa creasca si sa se maturizeze. Foliculi maturi produc estrogen si alte substante, cum ar fi inhibina . Hipofiza continua sa faca FSH pâna ce foliculi ovarieni devin maturi. Daca foliculii nu fac suficient de estrogen, nivelul de FSH creste.

3.Atunci când nivelul de estrogen devine suficient de mare, hipotalamusului si hipofiza stiu ca exista un ovul matur intr-unul din foliculi. Pentru a obtine acest ou la nivelul uterului, astfel încât sa poate fi fecundat, glanda pituitara trimite o explozie mare de hormon luteinizant (LH). LH se sparge din folicul pentru a elibera ou, care îi permite sa se miste spre uter.Nivelul de LH este ridicat doar în timpul cand ou este eliberat.
4.Folicul gol este apoi transformat într-un corp galben-luteal. Corpul luteal face progesteron, hormonul care pregateste uterul pentru sarcina.
5.Niveluri crescute de progesteron determina endometru pentru a se pregati pentru sarcina.Odata ce endometru este pregatit în mod corespunzator, acesta poate sustine un embrion si permite embrionilor sa creasca.
6.În cazul în care ovulul este fertilizat, acesta trimite un hormon numit HCG pentru a permite organismului sa stie ca e acolo. HCG face ca corpul luteal sa continue sa faca progesteron, hormonul necesar pentru sarcina.Daca HCG este prezent, atunci o femeie este insarcinata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

donna3 multumesc mult abia acum am inteles si eu mecanismul, chiar este interesant, o sa-l salvez in calculator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

viotimis merci de mesaj. O sa ajung iar la doctor dupa alte 5 saptamani pentru un nou test. Deocamdata nu ma bag pe naturiste, tiroida e o chestie prea sensibila. Si, pe de alta parte eu locuiesc in NL si aici nu ma pot duce sa imi fac teste de sange cand vreau eu, numai cu trimitere de la doctor. Nu exista medicina privata.
Am auzit de fete care au facut FIV cu FSH mare. Nu te ingrijora, ca doctorii or sa gaseasca un tratament adecvat ca sa obtii ce vrei tu.

Mergi la inceput