FIV Europa(45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns popif spune:

viotimis, hai sa-ti raspund eu...Poti fara probleme sa faci histeroscopie, e chiar bine ca vede Dl.Dr. ce e pe acolo( adica verifica uterul sa nu aiba polipi, fibroame).Si eu as vrea sa fac saptamana viitoare o histeroscopie)si la sfarsitul lunii incep inhibarea pentru Fiv.Deci fa-o linistita.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

...si vin si eu c-o intrebare, tot la intrebarea de mai sus: Daca la histero se gasesc polipi, uterul este curatat, tot se poate incepe inhibarea pentru fiv? sau se mai lasa inca un ciclu?
la voi, austriecele, cum e cu protocolul lung si histeroscopia? Pana in ziua 10 faceti histero, apoi incepeti anticonceptionalele si suprefactul?...sau fara anticonceptionale? ...sau mai trece un ciclu?
balanta gata? Esti in concediu?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popif spune:

Aristica, eu nu sunt austriaca, eu sunt sibianca dar medicii de la Sibiu sunt instruiti si lucreaza sub indrumarea profesorului Heinz Strohmer de la clinica Wunschbaby din Austria si urmeaza aceleasi scheme si aceleasi protocoale la Fiv. si daca vrei pot sa intreb saptamana viitoare, cand fac eu histero si de situatia asta. Bine, sper sa nu gaseasca ceva pe la mine si sa fie nevoie de operat ceva....
Deci nu stiu sa-ti spun daca atunci cand faci histero operatorie mai trebuie sa astepti un ciclu sau poti incepe imediat.
Eu anul trecut am facut o histero inainte de o inseminare, pe care am facut-o la ciclul urmator dar n-au fost probleme, decat un uter inflamat si am facut tratament cu antibiotic.
Mie nu mi-a dat anticonceptionale nici la fiv-ul trecut nici acum, chiar am intrebat pentru ca anul trecut am luat, cand am facut fiv la medlife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

merci popif

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Aristica despre histeroscopie inaintea fivului eu nu prea stiu ce sa-ti spun, pt. ca nu am facut, desi cred ca ar fi fost bine sa fac si eu una.

Am fost azi la eco in Constanta si vreau sa intreb fetele care au avut protocol lung.eu azi sunt in a 18 a zi de suprefact 0.5, sambata ar trebui sa incep stimularea. Dar la eco nu prea au aparut foliculi, pe cel drept sunt doar 4,iar pe cel stang medicul a zis ca nu vede niciunul,nici macar mici. Oare se poate sa mai apara odata cu stimularea? Eu credeam ca ii voi credte cu stimularea pe cei existenti, nu ca vor mai aparea altii noi.
Mi-am facut si analizele de sange la Synevo, dar cred ca aici la Constanta sunt f. ocupati ca nu-mi dau rezultatul decat dupa 2 zile, si la iasi mi le dadea in aceeasi zi. Ce fac eu acum, cand o anunt pe ana , si pot incepe stimularea fara analize?

Melisa , clicina Isis este relativ ok, cu mici exceptii, foarte greu de gasit, nu scrie nicaieri ca e maternitate acolo, apoi fetele de la receptie sunt cam aeriene, le-a luat vreo 10 minute sa-mi gaseasca programarea, prin toate caietele( nu registre), nu mi-au dat nici un fel de chitanta, in schimb medicul mi s-a parut OK. Am vazut f. multe gravidute pe acolo, inseamna ca sunt cautati.Multa bafta maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

la protocolul lung nici mie nu prea mi se vedeau foliculi antrali in timpul inhibarii, dar la stimulare s-au vazut clar si-au inceput sa apara si unii noi... am avut parca 9 maricei, punctionati 7, maturi 6.

la protocolul scurt am avut 29 si la primele eco tin minte ca se vedeau 11, ca se mira dr. de ce nu raspund...deci: rabdare!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

multumesc popif !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

Aadina, intradevar in Constanta nu se dau asa repede rezultatele la analize.
Maine ajung si eu la clinica sunt curioasa daca o sa-mi placa sau voi fii dezamagita, sper sa nu.
Oricum despre doctor am citit numai lucruri de bine.

Multumesc pentru informatii si bafta multa la noul FIV , pt care te pregatesti.


38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Am ajuns acasa si am gasit mailul de la synevo. Va rog, dati-va cu parerea asupra rezultatelor mele. Azi eram in ziua 9 a CM.
Estradiol 171.2
Fsh 4.6
Lh 1.2
Tsh 1.06
Progesteron 3.31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

Adina , eu te-as ajuta cu mare placere dar din pacate nu mai stiu care erau valorile normale in primele zile cand stiu eu ca se faceau analizele astea.

Oricum sper sa fie totul bine


38+

Mergi la inceput