FIV Europa(45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

Bruni, multumesc din suflet.

Nu te-am mai vazut de mult pe forum , ce mai faci? Sper ca esti bine

Tamys, sigur ca da, am sa-ti povestesc impresia mea despre doctor si despre clinica cu mare drag, si sper din suflet sa iti fie de folos in curand.


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Bunaaa ziuaa
M-am intors, dar am sa le iau pe rand, ca-s imprastiata rau azi:

popif progesteronul injectabil se tine pana la maxim 25 de grade. Eu il tin in frigider (sar'mana pentru el, mama de fetita cu laptic dublu ), caci am fixat temperatura din frigider la 5 grade - oricum am numai fructe, legume si cate-o oala de sarmale congelate de la mama, deci n-are ce sa se strice.
Am cumparat merionalul si suprefactul din Ungaria, dar asta se intampla la sfarsitul lunii mai, cand temperatura era intre 27-30 grade in timpul zilei. Asa ca am tinut pastilele intr-o punga "pentru peste" - adica d-acolo am cumparat-o eu: din Cora sau Auchan, de la raionul de peste. E o punga groasa dintr-un staniol argintiu, care se inchide ermetic. Tineam injectiile in frigiderul din mini-barul hotelului, iar in masina tineam punga la picioare si aveam aerul conditionat orientat la picioare (si eu stateam cu picioarele cocotate) - sper c-am fost oarecum explicita.
Progesteronul injectabil mi l-a daruit mamica unei fetite care a nascut in Italia, careia-i multumesc in fiecare zi si sper sa am parte de acelasi rezulatat (eu, cum sunt modesta din fire, sper chiar la o fetita)
Despre progesteronul injectabil iti pot spune ca n-am avut la primul fiv, desi aveam demonstrat deficitul de faza luteala. Am avut insa 900 mg de utrogestan...rezultatul a fost negativ. Dar am avut Fragmin (in loc de clexane) de 0,6, desi nu facusem analizele pentru trombofilie si am avut si aspenter de 0,75 ...rezultatul a fost negativ.
La FET - tot fragmin si aspenter, tot rezultat negativ.
La FIV 2 - progesteron injectabil, fara fragmin, fara aspenter - tot rezultat negativ

Acum, la FIV 3 - am vazut ca ai citit cum voi avea progesteronul injectabil si Clexanele de 0,4. Cu estrofemul e mai dificil la mine, deci e musai sa vorbesti cu doctorul, caci eu am endometrioza si asta e afectata de estrofem, asa ca eu voi avea 2 mg (climen, fostul cyclo-progynova, pastilutele albe)/zi...dar doza asta o iau incepand de la punctie. nu stiu sa-ti spun daca mi se va mari sau nu aceasta doza.
La primul FIv am avut doza tripla, adica 6 mg de estrofem/zi, si le luam la diferenta de 8 oer, asa cum puneam si utrogestanul intravaginal (puneam cate 300 odata).

Am 2 intrebari pentru tine:
1. De ce vrei sa faci progesteron injectabil? (ai valorile progesteronului mici la 7 zile de la ovulatie?)
2. De ce vrei sa iei anticoagulant, mai ales injectabil? (...pentru ca vad ca nu ai trombofilie, cel putin pana acum nu ai descoperit nimic si daca elimini progesteronul injectabil, nu vad rostul)

...este foarte bine ca incerci sa te documentezi despre toate astea, dar eu iau progesteronul injectabil, deoarece am probleme cu valoarea progesteronului (dovedita prin teste dupa fiv, dar si in lunile cu CM normal, la 6,8 si parca 11 luni de la FIV); cu estrofemul nu e de joaca, mai ales in edometrioza, caci aceasta "se hraneste" cu aceasta substanta, iar doza de clexane poate face mult rau daca nu e administrata cum trebuie (am o prietena care are o gena care subtiaza sangele si una care il ingroasa...acum are gemenei (o salut daca citeste) si chiar isi pune multe intrebari tocmai datorita anticoagulantului).

Sper ca te-am putut ajuta putin, pentru a purta o discutie cu doctorul tau, mai ales daca vrei sa pleci saptamana asta in Ungaria. E musai sa ajungi la doctor pentru ca vei avea nevoie de reteta pentru merional si Suprefact. Progesteronul injectabil nu se gaseste la unguri, dar am scris in urma cu 4-5 pagini (cap. anterior) despre prog. injectabil la italieni si turci.
iti urez succes in discutia cu doctorul tau si sper sa reusesti sa te pregatesti cu toate medicamentele de care vei avea nevoie la urmatorul fiv

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Doamneee cat am scris!!!

aadina nu stiu daca ai vazut, dar la celalalt forum, pleaca sotul morarezei in turcia si-am sa-l rog sa se uite de Profertil, ca se intoarce pana pleci tu in Austria, asa ca te anunt daca apelez la bunatatea ta...si ca sa continui tamis - bulgarii n-au Profertil, n-au Progesteron injectabil...bine ca au mici de magar...si cum scriam mai sus, pleaca sotul fetei de pe alt forum la turci si poate cumpara progesteron injectabil. Eu am intrebat-o daca e o.k sa cumpere si pentru tine si daca sa va pun in legatura, dar cum e graviduta de curand, cred ca n-a observat ce-am intrebat, ca inca nu mi-a raspuns. Esti cumva interesata, ca sa intreb inca odata?

balanta am incercat sa trec peste postarea ta despre nastere...am avut nevoie de cateva minute pentru a citi ceea ce-ai scris. Dar sunt convinsa ca sti ca la acest fiv va fi bine si ca peste 20 de ani vei sta acasa, asteptand sa vina pruncul din club

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aristica, multumesc de gandurile bune .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Aristica,iti pot lasa si nr mele de telefon, si adresa de email si ma anunti chiar si cand sunt plecata, si iti aduc din Austria. Banuiesc ca tu iti doresti cat mai repede, de asta esti nerabdatoare. Voi avea si net cat voi fi in Austria(sper, asa scria cand am facut rezervarea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

aristica fata draguta multumesc ca nu m-ai uitat, am facut rost de vre-o 18 fiole de prontogest, pentru inceput sper sa imi ajunga, multumesc inca odata esti o fata super draguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popif spune:

aristica, multumesc mult iubita pentru raspuns...poate ne ajuta Dumnezeu si ne da de data asta cate o fetita.Eu sunt tot la Fiv 3.
Si acum sa-ti raspund si eu punctual..
Primul Fiv l-am facut Medlife, anul trecut in septembrie cu Dr.A.un super Dr. dupa parerea mea, nu am ce sa-i reprosez. Am schimbat clinica pentru ca am insistat pe blastocisti si am facut Fiv 2 la Sibiu anul acesta.aceste 2 fiv-uri s-au derulat in felul urmator: inhibare, stimulare, punctie , embriotransfer si nelipsitul utrogestan.La Fiv 3 vreau sa am un tratament de sustinere mai serios.

Am vazut ca si tu ai endometrioza. Ei, eu pe langa endometrioza(stadiul 4) descoperita anul trecut la laparo cu DR.A am descoperit si adenomioza ( defapt se presupune,ca sigur nu se stie, decat la histerectomie).Aceasta adenomioza care inseamna tesut din interiorul uterului crescut in peretele uterin face ca uterul sa fie pietrificat si foarte slab vascularizat astfel ca puii nu au unde sa se cuibareasca.Toate acestea le-am citit si studiat incepand de anul trecut. Am citit despre adenomioza si endometrioza si cazuri reusite cu Fiv.In unele clinici de afara e inclus in protocol anticoagulantul in doze mici chiar daca nu ai probleme de trombofilie.Pe doctorul meu de la Sibiu il ingrijoreaza mai mult adenomioza decat endo.

Progesteronul injectabil eu cred ca m-ar ajuta pentru ca si la sarcina cu baietelul meu(acum 9 ani,deci)am avut sangerari la 4 saptamani si am luat progesteron pana in dimineata cand am nascut.Daca suplimentezi progeteronul trebuie sa contrabalansezi si estrogenul.Progesteronul inj.si estrofemul ingroasa sangele si mai mult ca sigur ca o sa-mi dea si un anticoagulant pentru ca uterul meu deja este cu probleme si mai am si 38 de ani. Asta e tratamentul pe care-l dau si in Austria, cu care clinica din Sibiu colaboreaza.

O sa discut cu medicul meu serios aceste aspecte si imi pare rau ca nu am discutat mai demult. Dar la primul fiv am crezut ca nu o sa fie probleme eu avand o nastere,dar uite ca varsta si problemele aparute intre timp isi spun cuvantul.La fiv 2 am sperat foarte mult ca transferul de blastocisti o sa fie sigur o reusita. Dar nu a fost sa fie.Eu m-am hotarat sa mai fac si o histeroscopie inainte de fiv.

Fetelor, hai ca m-am intins.Multumesc mult pentru raspunsuri si sa auzim de bine!
pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

popif daaa, acum inteleg de ce puneai intrebarile astea. Succes la fiv 3
aadina sar'mana din suflet. Nu ma grabesc foarte tare cu Profertilul, ca sotul meu mai are cateva pastilute de luat. Vreau sa ia si profertil pentru a merge cu inima impacata la acest FIV, dar la el cu FSH peste 10 si OATS severa nu prea se mai poate face nimic...spuneam mai demult, la alt topic, ca noi doar incercam sa facem "ceva" diferit fata de ceea ce am facut pana acum, ceva care sa ne aduca un copil sanatos...asa ca facem tot ce putem.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

aadina hai ca scriu sacadat. cred c-ar fi mai bine sa stergi datele tale de contact de aici, eu le-am notat, multumesc frumos

tamys cu placere! oricum, iti ramane adresa farmaciei de la turci, asa ca dupa testul pozitiv, poti face in continuare comanda de progesteron injectabil

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

la toate fetele !

nu am mai intrat pe forum de ceva timp ...

aristica, balanta_tm, sisipisi ...

am o intrebare, daca stie cineva ...
pot sa fac histeroscopie cu 1 luna inainte de a incepe stimularea FIV ?
exista vreun risc pentru FIV ?

Mergi la inceput