*Cozonacei iubiti de nov-dec2008 (133)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Manumanu am preferat sa scriu azi ca nu stiu cand mai intru.
Am avut si o adica am fost la doctor reumatolog la 20 de km de casa si m-am intors cu masina tractata la service. Nici de pranz n-am apucat sa manc la servici ca de dimineata oricum de obicei nu mananc.
Macar aici sa petrecem virtual cu si

Eu am incercat in we fara scutec si am bifat inca un esec total. Aseara cand am venit acasa mi-a zis ca face pipi si sa mergem la baie. Cand colo era toata murdara, m-am bucurat degeaba ca a vrut singurica la baie.
Si ca sa va binedispun o perluta de Elisa ieri: "tati ai pus pitza la cuptor? pentru gurita mea?"

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
Eu am incercat in we fara scutec si am bifat inca un esec total.


si eu. acelasi rezultat.

mai intai a facut caca de-ampicioarelea pe covor respectiv oala ca a fost laura pe faza sa ii bage oala sub fund cand a vazut ca incep sa curga chestii din ea. apoi pipi pe canapea si in cele din urma pipi afara pe terasa, toate la maxim 2 minute dupa ce s-a ridicat de pe olita.

ieri i-am luat oala tip "tron", care pare mai comfortabila. esec total si azi, inregistrat insa de maica-mea.
vineri stau acasa, am deci weekend lung si o tin in chiloti.

PS: cred ca pe post de pampers de training se preteaza si pampersii de piscina, nu sunt absorbanti nici ei. si sunt usor de gasit :). eu incerc direct cu chiloti sau cu fundu gol, mie imi place "the hard way" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

noi ieri am iesit pt prima data in oras cu masina fara pampers. Am stat aprox 4 ore si nu am avut nici un incident. o data a zis ca vrea la baie, am fugit d e nebuna prin mall si cd am ajuns la baie, a zis ca e murdara baia, miroase urat si ea nu face nimic. Dar s-a tinut mult si bine (vreo 2 ore) pana acasa. Acasa, a stat cam 5 minute la povesti cu buni si apoi mi-a zis ca face pipi. i-am zis sa se tina pana la baie. a scapat doar 3 picaturi pana sa o dezbrac.
La noi a contat f mult 'ajutorul' fetitelor din vecini. Le invitam pe la mine (A. e inebunita dupa fetitele mai mari) si cd ele se duceau l abaie se ducea si A cu ele. Cerea apoi si urmatoarele zile, pana uita. Si o luam de la capat cu vazutul la fetitele mari si explicatiile clasice, bla, bla...
Arianna nu face nici acasa dc nu luceste si nu miroase frumos in baie. Vreau sa va zic ca intr-o zi am dus-o in baia de la parter, si in Wc plutea mancarea de pisica, care nu se ducea cd trageam apa. Si ea mi-a zis ca e cah, mi-a aratat de unde sa iau cele necesare pt spalat si m-a invitat frumos sa spal. M-am prapadit de ras. Ea apasa de zor mirositoarea, sa miroasa frumos. toata faza asta a deviat din mania mea initiala, anul trecut, cd inainte sa o asez pe reductor, spalam si dezinfectam wc-ul. Atunci aveam timp pt ca o puneam de forma, sa se obisnuiasca. Acum alerg ca nebuna sa nu se scape.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Multumesc pentru urari fetelor! La multi ani Amalia si Simona! Multa sanatate si impliniri!

La noi vad ca Iulia s-a obisnuit cu olita si sper sa o tina tot asa. A mai avut un accident dar nu am certat-o. Se juca, era concentrata si pana sa ajunga la olita a facut in chiloti. Nu am certat-o, de altfel e foarte important sa nu fie certati, sa nu le spui ca e rusine, ca cutarica face si tu nu faci si le-am spus si celor din jur sa-i spuna la fel. Ba la inceput cand facea de fiecare data pe ea ii spuneam ca si eu cand eram mica faceam pe mine, si tata si bunicii si toti copii mici si ca o sa invete ca nu mai e bebelus ca Delia. Ma rog, chestii din astea. Si repetate de zeci de ori in final au prins. Se pare ca la ea a functionat. Poate a contat si faptul ca are in fiecare camera cate o olita si nu trebuie sa fuga la baie. A fost esec total pe cand voiam sa o invat sa faca la olita din baie. Dar asa daca o are la indemana oriunde se afla vad ca isi da seama dinainte si se duce singura.

O zi frumoasa tututror!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

La multi ani sarbatoritelor de zilele trecute! Multa sanatate si bucurii!

Cu olita.. din fericire, la noi n-au fost probleme majora la acest capitol. Fetele au inceput sa ia contact cu oala serios (adica sa spuna si sa si faca) cam in jur de 2 ani... Eu am luat-o treptat, mai intai in casa, apoi si afara, la drum lung, la somnuri etc...
N-au fost probleme majore.
Acum mai avem pampers doar noaptea..
Fetitei mari i-am scos pampersul de noapte putin dupa 3 ani.

Sunt copii si copii, sunt unii care percuteaza si de la 1 an jumatate, la noi nu a fost posibil, la 1 an si ceva nici nu vroiau sa vada oala...
Au fost amandoua cam dupa acelasi tipar...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Si noi am scapat de pampers ziua. Ii mai pun doar noaptea. Accepta olita/WC...nu conteaza unde ne aflam, spune cand face pishu/kk.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

La multi ani, manumanu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

La multi ani! manumanu mamica draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

Manu La Multi Ani! sa fii sanatoasa si iubita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

LA MULTI ANI!!!! manumanu sa fi sanatoasa si implinita
te pupam

mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel 12.11.2008 si de Antonia Stefania 01.12.2010 minunile mele

Mergi la inceput