M-am hotarat.............adoptie(74)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Sunt super fetitele tale, MYH!
Poti sa te mai astepti la surprize de soiul asta din partea lor. Maternala are un rol extrem de important acum, dar si AS lor. In cazul meu AS a fetitei a fost extraordinara si rezultatele activitatii ei s-au vazut.
Poate ca mezina a fost nitel dezamagita ca ati plecat si pe ele le-ati lasat tot acolo si vrea intr-un fel sa te pedepseasca. Ai dialog cu psihologul fetitelor? Cat despre cea mare, mi se pare foarte intelept sa nu o aruncati acum in iuresul scolii. Se gasesc destule activitati pentru copii cu care sa ii umpleti timpul si sa ii fie si folositoare pe viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna dimineata. Sunt tare frumusele fetitele. Mie mi se pare ca cea mare seama cu sotul tau, MYH.
O sa se adapteze, vor intelege si totul va fi ok cand vor avea caminul lor, pentru totdeauna.
Multa rabdare va doresc.
Ieri m-am conversat si cu AS si mi-a zis ca lista s-a mai scurtat si ca mai sunt 21 de familii, dintre care o parte vor baieti. Deci lista pentru mine e mai si scurta, avand in vedere ca noi vrem fetita. Poate se va intampla minunea inainte de luna martie anul viitor, cand se implineste 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

MYH- Multumesc pt.foto si pt.urari ,sint superbe fetitele ,asa delicate si vesele si cu parul ondulat .
Acum va trebuie un pic de rabdare ,sa fiti calmi pt.ca urmeaza o perioada de acomodare pt.toti si fetelor le trebuie un pic de timp pt.a intelege ca restul vieti lor se va petrece alaturi de voi si ca d-na maternala a avut un rol important in viata lor pina ati ajuns voi sa le aduceti acasa.
Noi avem de ieri 4 ani ,am suflat in luminari ,am desfacut cadouri ,am stat in compania rudelor apropiate si citorva prieteni pina tirziu ,a venit prietena lui Marco sa-l ajute sa stinga luminarile.Fetitele au fost mereu mai istete ,mai mature ,si baietii au nevoie de mititei ,sa aiba linga ei pe cineva de sex opus.S-au imbratisat ,s-au pupat ,s-au jucat impreuna.Se inteleg atit de bine de parca at fi 2 fratiori gemeni.Cind Marco a venit aici ,fetita a spus la toata lumea ca a venit printul ei care se numeste Marco.
amy2007rabdare ,nu se stie niciodata cind o sa primesti aceea veste ca ti-au gasit un copilas chiar daca sint atite fam. inaintea ta.


Mami di Marco




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Draga MYH , eu n-am mai intrat pe aici de ani de zile , acum cautam un punct de plecare pt prietena mea care tocmai s-a hotarat sa mearga pe drumul adoptiei si am dat de povestea ta cu fetitele din tg jiu. Intamplator sau nu, locuiesc chiar aici in tg jiu si daca pot sa te ajut cu ceva, cu absolut orice , macar c-o cazare gratis nu ezita sa ma contactezi la flavyya@yahoo.com . Mai lucrez si-n primarie, (nu tg jiu, langa, dar mai cunosc si pe-acolo )
In legatura cu scoala, nu e singura care merge mai marisoara si fetita mea merge abia acum in toamna asta la 7 ani si 5 luni si mie mi se pare cea mai buna alegere, poti lejer s-o ti un an acasa de acomodare.Vei avea cu ce sa-i umpli timpul, crede-ma! De fapt o sa ti-l umple ele de-o sa te saturi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Fetelor am o mare mahnire si intrebare referitor la urmatorul text:"P#259;rintele sau p#259;rin#355;ii dec#259;zu#355;i din drepturile p#259;rinte#351;ti sau c#259;rora li s-a aplicat pedeapsa interzicerii drepturilor p#259;rinte#351;ti p#259;streaz#259; dreptul de a consim#355;ii la adop#355;ia copilului."
INTREBARE: DE CE AU MAI FOST DECAZUTI DIN DREPTURILE PARINTESTI????TOCMAI CEEA CE ESTE MAI IMPORTANT SI IN INTERESUL SUPERIOR AL COPILULUI CUM ZICE LEGEA, NU SE RESPECTA!!!!CE ROST MAI ARE SA FIE DECAZUTI DIN DREPTURILE PARINTESTI DACA DECIZIA CEA MAI IMPORTANTA II APARTINE PARINTELUI BILOLOGIC!!!E STRIGATOR LA CER!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Asta era textul...eu am dat copy/paste prima data si nu stiu de ce cand am trimis mesajul a aparut numai cifre si litere..sper sa se vada acum:

"Parintele sau parintii decazuti din drepturile parintesti sau carora li s-a aplicat pedeapsa interzicerii drepturilor parintesti pastreaza dreptul de a consimti la adoptia copilului."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna fetelor
sunt putin dezamagita, putin mai mult
am terminat de strans toate actele pentru dosar, astazi am fost pana la protectia copilului sa le mai intreb inca odata daca chiar trebuie caracterizari de la vecini, raspunsul lor a fost "da trebuie, chiar daca v-ati mutat de cativa ani in bloc".
dar nu de asta sunt dezamagita.
am zis "ok, i-au caracterizarti si de la vecini, si depun dosarul vineri sau cel tarziu marti", raspunsul celor de la protectia copilului a fost "nu se poate sa il depuneti, pentru ca dna care se ocupa de primirea dosarelor este in concediu".
am ramas fara cuvinte.
nu e posibil asa ceva, si eu imi i-au concediu dar un coleg imi tine locul, nu inseamna ca acolo unde lucrez eu se inchide usa de la birou, sau mai grav in situatia mea ar trebui sa se inchida toata cladirea, e strigator la cer.
asa ca fetelor am de asteptat aproape 3 saptamani pana depun dosarul


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Simo eu in locul tau nu le mai intrebam nimik ci mergeam direct cu dosarul si vedeam atunci ce obiectii mai au. Asa ele ca sa mai castige timp pot invoca orice
Si nu ai intrebat daca nu e altcineva care sa-i tina locul??? Strigator la cer ce-i acolo (acum dupa ce aud la tn, pot as ma felicit ac n-am inceput adoptia pe cand eram in Severin)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Fetelor, va multumesc pentru toate vorbele frumoase.
Flaviutza, multumesc pentru faptul ca vrei sa ne ajuti. Ce coincidenta! Vom lua legatura cu tine cand vom merge din nou in Targu Jiu. Cazare avem la un prieten. S-a oferit sa ne ajute ori de cate ori mergem acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

asta este Sorilea
iti dai seama ca am intrebat daca nu ii tine altcineva locul, dar au zis ca mi-l primesc dar tot pe dna respectiva o asteapta
am rabdare
(ma bucurasem ca terminasem prea repede dosarul)

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput