M-am hotarat.............adoptie(74)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Erato, ti-am scris un mesaj privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Simo 73, trebuie sa-l primeasca, tu faci cererea si pui data de cand duci dosarul. Ele sunt obligate sa iti dea numar de inregistrare, nu exista: nu e doamna, inchidem taraba si plecam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Buna dimineata!
MYH, am reusit si eu in sfarsit sa vad fotografiile. Foarte simpatice fetitele iar tu si sotul tau radiati de fericire. Cea mare seamana binisor cu sotul tau!!! E "de-acolo" . Sa iasa totul bine!
Chiar, am o intrebare pentru fetele care au trecut sau urmeaza sa intre in perioada de incredintare (cele 90 de zile): voi cum ati rezolvat cu serviciul? Concediu medical, CIC sau ce variante exista? Din cate stiu, nu exista nici o lege care acorde concediu parintilor care adopta, in afara CIC-ul pentru copiii sub 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

[code]["Parintele sau parintii decazuti din drepturile parintesti sau carora li s-a aplicat pedeapsa interzicerii drepturilor parintesti pastreaza dreptul de a consimti la adoptia copilului." /code]


bebeAnda-in reportajul de la PRO.TV.era o fetita care a fost abandonata pe malul unei ape ,dupa ce a fost nascuta,sa descoperit cine era mamica si totusi pt.a putea fi dat spre adoptie trebuie semnatura ei si a rudelor .Si ziarista spunea ca asa este legea la noi, in schimb in alte tari persoanele care savirsesc astfel de fapte nu mai au nici un drept asupra copilului.


Mami di MARCO

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Scuza-ma ,am scris gresit numele tauBebeAnda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

marumiha- Da iubita dar nu e posibil asa ceva...cata judecata spre binele copilului ar mai putea avea o persoana care isi abandoneaza pruncul sau il maltrateaza sau il exploateaza...Cum mai putem cere ACORDUL unei astfel de persoane!!!Ma doare sufletul ca putem legaliza asa ceva si pe desupra sa mai si acceptam si sa respectam....Dupa cum spuneam E STRIGATOR LA CER!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

marumiha- Cat despre numele meu poti atat tu cat si celelalte fete sa imi spuneti simplu Anda...nu e o problema ca ai gresit numele.

O zi buna la toate va doresc,
Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Anda ,ai dreptate si e destul de usor de inteles pt.oricine ca din moment ce maltratezi sau abandonezi un copil ,nu il vrei si nu il iubesti ,acel copil nu ar trebui sa fie al tau ,si nu ar trebui sa ai nici un drept sa te apropii de acel copil ,nici eu nu pot sa inteleg cum e facuta aceasta lege ,de ce mai este nevoie de acordul acestor oameni?
Sa nu mai spun ca mie pt.adoptie mi s-au cerut multe alte acte in plus ,dupa ce am luat atestatul ,numai pt.faptul ca locuiesc in strainatate ...asa e facuta legea.Multe lucruri absurde ,e bine totusi ca sint anumiti oameni care isi dau seama si inteleg situatia.


mami di MARCO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

marumiha- Tragem aer in piept si respiram adanc...poate la un moment dat isi va da seama cineva ca este o MARE...GIGANTICA ABERATIE...poate vreun politician care casca plictisit in scaunul caldut din parlament se va trezi ca Dumnezeu a decis ca nu merita sa aibe copii pe cale naturala si va recurge la adoptie unde surpriza...daca vrea sa o ia pe cale legala intampina ceva dificultati(desi greu de crezut ptr ca atunci cand se "aude" ca e parlamentarul X imediat i se deschid portile si totul e simplu si usor.Insa,poate,zic, ca va da peste ceva persoane din institutiile abilitate care nu vor tine cont de statutul sau social si vor incerca sa aplice legea la fel ca in orice alt caz de adoptie...iar atunci parlamentarul X o sa se gandeasca sa schimbe ceva la tot "hatisul" asta de probleme pe care le intampinam in procesul de adoptie....Ma suzati daca am deviat oarecum de la subiect si am dat o tenta politica subiectului nostru insa toate sperantele noastre si toate necazurile intampinate in procesul de adoptie vin tocmai de la birocratia care ingreuneaza foarte mult lucrurile si care nu poate fi schimbata decat de cei "de sus".


Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Anda, sunt de acord cu tine, eu cred ca legea are sa se schimbe (poate) atunci cand unul sau una din parlament (senat)vor sa adopte un copil.Asta este parerea mea.
Iepumic, nu cred ca o sa ni se dea vreun tip de concediu noua mamelor care vrem sa adoptam in perioada de 90 zile, cred ca ne descurcam si noi cum putem.Poate aflam mai multe de la fetele care au trecut prin asta.Foarte bine ai punctat, e bine de stiut, ce ne asteapta pe viitor

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput