M-am hotarat.............adoptie(74)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Salutare! Wow, ce activitate intensa si ce de vesti bune!
MYH, Alinamolnar, sa va mearga totul bine!!! Ce emotii trebuie sa aveti...brrrr...nu stiu cum voi reactiona eu in fata intalnirii.
erato, da, am venit cu forte proaspete si am fost si la Bon Jovi.
Am si eu o veste buna: se pare ca am terminat cu evaluarea si speram sa primim atestatul la inceputul lunii septembrie. . La finalul ultimei intalniri, doamnele psiholog si AS au fost foarte dragute si deschise si ne-au incurajat foarte mult, spunandu-ne ca urmatoarele etape vor fi mult mai rapide dar ca blocajele, daca apar, de obicei sunt cauzate de instanta. Nu am decat cuvinte de lauda pentru echipa de la DPC care s-a ocupat de dosarul nostru, sper sa raman la aceeasi parere si pe viitor dar chiar nu cred ca vor fi probleme. Au fost cu adevarat profi ambele doamne si chiar am tinut sa mentionez lucrul acesta aici pentru ca vreau sa impartasesc si o experienta pozitiva in relatia cu DPC-ul. Probabil ca si aici se aplica zicala "omul sfinteste locul", cert este ca noi am gasit sprijin si profesionalism si lucrul asta ma bucura.
Simo_73, bine ai venit. Nu trebuie sa-ti faci griji in privinta venitului mai ales ca spui ca nu este unul mic. Totusi, la dosar se solicita adeverinte de salariu de la ambii soti, probabil sotul tau va trebui sa depuna o adeverinta care sa ateste faptul ca este somer. Cel mai bine tot cei de la DPC-ul de care apartii te pot lamuri. Ar trebui sa fie destul de transparenti in privinta asta.

Ziceati ceva de o intalnire? Unde, cand??? As vrea foarte mult sa particip si eu.

O saptamana buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Simo 73-Eu deocamdata imi pregatesc dosarul pentru atestatul de adoptator.Astazi am fost la analize(VDRL,HIV,HEPATITELE,TBC)vineri sunt programata la psiholog ptr evaluare iar evaluarea de la psihiatrie trebuie sa vad unde o fac ptr ca eu nu pot decat dimineata sa merg serviciul fiind de asa natura ca nu pot merge in cursul zilei sau dupa-masa.Apoi mai am de scos cazierul judiciar(*ptr mine si membrii familiei cu care locuiesc in casa resprectiv parintii mei si iubitul meu,noi nefiind casatoriti).Cand termin cu toate o sa va spun cum a fost si ce s-a mai intamplat...

Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

BEBEANDA multa bafta in continuare, maine am sa merg si eu sa depun cererea la DGASPC , apoi ma apuc de dosar (analize, cazier, etc)sper sa ma misc repede, cu cat ma misc mai repede, cu atat mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

sper sa ai dreptate in legatura cu venitul, eu cand am fost prima data la dgaspc o doamna de acolo m-a intrebat daca avem un serviciu stabil , am intrebat-o si eu ce mai este sigur in ziua de astazi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Va multumesc tuturor pentru urari. Noi am fost la a doua intalnire, de data asta fara reprezentantii directiei. Dani a fost ca de obicei foarte vesel si activ si inca nu stiu daca imbratisarea de bun venit a fost pt mine sau pt plasuta cu dulciuri. Dar eu cred ca lucrurile au decurs bine si maine ne intalnim iar, acum si cu asistenta sociala. Va doresc numai bine si noilor venite sa li se indeplineasca visul cat mai repede. Va iesi soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

cata bucurie poate sa fie in sufletul tau ca sa iti gasesti un sufletel de care sa te bucuri toata viata
mult noroc in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Ce ma bucur ca au aparut fete noi Mult succes va doresc la toate, inclusiv mie

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Buna dimineata mamici si viitoare mamici.
Intradevar procesul de adoptie nu este un lucru usor, dar ca orice lucru obtinut mai greu este ceva minunat. Important este finalul, atunci uiti prin ce ai trecut si cind privesti in urma iti dai seama ca nimic nu se compara cu stringerea puiutului in brate. ATunci uiti de hirtii , de analize si de alergatura pe le DPC-uri si tribunale.
Spun asta din propria experienta. Poate si eu am avut norucul sa dau peste o AS super, care ne-a ajutat foarte mult si caruia ii multumesc pentru ceea ce a facut. Spre deosebire de alte cazuri in care atunci cind ajungeai la DPC incercau sa te descurajeze, dinsa ne-a incurajat si ca totul este posibil. Asa a si fost...
Cel mai important in acest proces greoi est increderea ca va fi bine si sa incercati sa nu tineteti cont de influentele negative. Lucrurile nu sunt chiar asa si daca un copil va este potrivit, acolo cineva are grija ca acel copilas sa fie al vostru. Poate el nu corespunde cu ceea ce ati visat voi la inceput , dar cu siguranta va corespunde cu ceea ce va doriti in final. Este un lucru minunat sa primesti dragostea neconditionata de la un suflet de om si sa vezi acea fericire din ochisorii lui atunci cind ii oferi ceea mai mica atentie.
Fiti optimiste si intr-un final ve-ti ajunge sa cunoasteti dragostea aceastor copilasi. In plus fie vorba intre noi " sa va mai bucurati acuma de libertatea pe care o aveti " ca atunci cind o sa vina si noul membru al familiei s-a dus programul lejer si plecarile cind ai tu chef. Programul lui va fi programul vostru si libertatea de acum nu o sa mai aveti. Mie asa imi spunea sotul meu si eu nu-l credeam, eram mereu stresata cu gindul ca nu ajung mai repede sa-mi vad copilasii acasa, dar acuma ii dau drepatate.
Va doresc din tot sufletul meu sa fiti niste " familii fericite" cum le place fetitelor mele sa spuna ca suntem noi si sa aveti cat mai repede acasica niste " fluturasi altintati, rasfasti , frumosi si destepti" ; aceste este tot un citat de la fetite.

Simo nu stiu cit de mult conteaza ca unul din parinti nu are servici, la noi nu a fost cazul . In lege nu se specifica baremul minim sau maxim pentru veniturile parintilr, si voi daca aveti o situatie astfel incat sa-i asigurati viitorului copil o stabilitate din punct de vedere financiar si social nu vad de ce ar ridica obiectii cei de la DPC. Apropro "ERATO" cum ai rezolvat aceasta situatie. Pina la urma au acceptat balanta sau a trebuit sa aduci adeverinta de venit..
Va pup
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Am depus si balanta si adeverintele de venit (salariile nu erau mari), dar si o adeverinta a mea suplimentara de la un al doilea job, asa ca totul a fost OK. Eram eu stresata pt ca la momentul respectiv, cand am scris pe forum, nu lucram cu CIM, dar apoi ne-am facut contracte de munca cu sal minim, si cu toate aceste documente ne-am prezentat la DPC. Eu tot ma temeam sa nu-mi respinga atestatul, dar totul a fost mai mult decat in regula, asa ca am asteptat ca sa facem putina vechime. Mi-au spus de la DPC ca mi-ar fi acceptat dosarul si daca aveam doar firma, fara contractele de munca.Acum imi pare rau ca am pierdut timp pretios si as fi putut merge de cand m-am hotarat sa adopt. Cei ce lucreaza la DPC sunt oameni ca si noi si nu cred ca au interes sa ne puna bete in roate, din contra, cred ca vor sa ne ajute. Si mie imi spuneau fetele de aici de pe forum acest lucru, dar nu vroiam sa cred, credeam ca sunt exigenti si stricti, dar s-au dovedit flexibili si oameni cu care se poate discuta deschis.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna dimineata, fetelor
eu nu prea am noutati, doar ca tb sa ma apuc sa fac dosarul, pentru ca aici la severin, dupa ce se depune dosarul se face cererea de adoptie
o zi usoara va doresc

Mergi la inceput