nastere naturala dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

felicitari fetelor pt decizia luata!


Mancarea iute este iar un stimulent, baile calde provoaca contractii.

Castor oil= ulei de ricin


XIO, trebuie sa te contrazic. Daca e sa citesti la gravidute ca sa vezi cati medici prefera si recoamda cezariana vs naterea naturala fara sa fie nevoie, te vei mira.

Am inteles ca esti cadru medical, poate de acea si incerci sa fi de partea medicilor. Fara suparare, nu crd ca este normal ce se intampla in RO cand e vorba de cezariana la cerere. NU exista d-le asa ceva!!!

Pai aici, mentionez ca locuiesc ca si miere in USA, nu se face decat in caz de nevoie. Cred ca acesti medici nici nu ar trebui sa profeze!

Va recomand filmul documnetar" the business of being born", il veti gasi pe youtube.




Mama de Ana si 38+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu vad cum le-as lua apararea din moment ce am spus clar ca stiu cativa medici (mai exact 2) care fac doar cezariene, extrem de rar naturale, si la care merg pacientele care vor cezariana.
In spitalul in care lucrez cezariana se face la cerere si la nevoie, nu fortat, de fapt mi se pare cel putin uluitor sa spui ca te-a fortat medicul sa faci cezariana, cand poti merge la inca 50 de medici care nu vor insista cu cezariana.



**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

, de fapt mi se pare cel putin uluitor sa spui ca te-a fortat medicul sa faci cezariana, cand poti merge la inca 50 de medici care nu vor insista cu cezariana.




Intr-un fel ai dreptate, dar sa stii ca teama de a naste e si ea la fel de naturala ca nasterea si se manifesta la femeile din toata lumea nu numai la romance. La fel si nerabdarea de a naste in ultimele saptamani de sarcina. Diferenta e ca intr-un sistem medical functional medicii iau deciziile corecte si in interesul pacientei si nu exploateaza temerile ei firesti pentru o nastere mai rapida si mai banoasa. Sunt convinsa ca multe femei din alte tari se gandesc si ele la cezariana doar ca acolo nu este o alternativa la alegere. Si atunci fac ceea ce este sanatos si firesc...isi infrunta temerile, fac un exercitiu de rabdare...insa n-am auzit pe vre-una care sa regrete ca a nascut natural in alte tari. Faptul ca la noi raman multe femei traumatizate de nasterea naturala e o alta mare problema.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

"At 7 a.m., I was ready to start pushing but had no urge to. The doctor got there, and of course it was the one I dreaded. The epidural was shut off, but I still felt no urge. I pushed for two hours, listening to the doctor complain about any little grint or groan I made. I was not crying or screaming, but she was very impatient with me. She kept rolling her eyes and telling the nurse, Call the office and tell them I'm going to be ANOTHER half hour. I really felt like I was holding HER up. It made me feel very uncomfortable.
I had a fourth-degree tear, which is very severe. While I was being sutured, I could not stop my legs from trembling. The doctor continued to yell at me and said IF YOU DO NOT STOP SHAKING, I WILL HAVE TO GIVE YOU A BLOOD TRANSFUSION! But I had no control over the shaking. She kept sighing and rolling her eyes. Again, she called to the nurse, Call the office again and tell them I am going to be another half hour. She ended up stitching me for an hour.
It was a terrible experience that I hope no one else will ever have to go through.
As a result of this traumatic experience, I told that doctor that I will never have another baby. I am jealous of women who have beautiful birthing experiences. I love my son more than anything else in this world and if given the chance to do it over again, I would do it for him but not for another."




Sorry you really can't. Just on an economic stand point it is not a real choice for you. Your insurance would have to pay out so much more for an c-section vs. a vaginal delivery. Depending on your hospital, our doctor, and where you live this the difference between a vaginal delivery and a c-section could be up to 50,000 dollars. So your insurance company (as well as everyone else in your insurance group) needs you to try a vaginal delivery.

It would be nice if we all could choose everything when it came to medical situations like this. But since a c-section is not likely needed in your case and since I doubt you have 50,000 to pay for one, then you have to go by what your doctor has told you---banii sunt problema :))


In spitalele private din unele tari nordice procentul de cezariene este de peste 90%.
Daca medicul nu face cezariana in alte tari pt. ca "nu e bine", de ce o face totusi la privat? Acolo e ok?

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

miere felicitari pt vestile bune si pentru fetita
fecian ce putin mai aveti...tinem pumnii. abia astept sa te intorci cu povesti despre nastere
sdcristian bafta multa. si eu citisem ca ideal ar fi sa nasti pana in 40 de saptamani, dar asta cred ca e valabil pentru toata lumea, ca e mai micut bebele, expulzia mai usoara...mie nu mi-a zis niciun medic in ro insa ca asta ar fi o conditie, si pana acum i-am vizitat pe 3 din cei 4 pe care ii cunosc pro VBAC.
si eu am niste temeri legate de dimensiunile bebelului fiindca fetita deja e foarte mare, de la 14 saptamani avea un avans de 2 saptamani si avansul creste pe masura ce sarcina progreseaza...eu personal am avut 4.5kg la nastere (41 saptamani), deci e f posibil sa ma mosteneasca. si din punctul meu de vedere inducerea e out of the question. din tot ce am citit o vad ca singurul risc major pentru VBAC, indiferent de saptamana in care se face. e vorba de contractiile violente pe care le poate provoca oxitoccina si care
pot provoca ruptura uterina, suferinta fetala...
acum abia am inteles ce vroia sa spuna moasa vania la cursurile pe care le-am facut in sarcina precedenta cu ea (le tinea gratis la magazinul mothercare) ca daca putem alege intre inducere sau cezariana, ea ne recomanda sa alegem cezariana.
accept sunt total de acord cu ce spui. asta pentru ca am trait-o pe pielea mea. si dincolo de spaima nasterii-fireasca dealtfel, ca exista teama de necunoscut si atunci cand durerea nu e o garantie, daramite cand e o certitudine, te mai apuca un pic spaima vis-a-vis de nepasarea si umilintele din spital si devii candidatul perfect la o cezariana pentru medic. eu am fost una dintre ele. asta fiindca petrecusem destul timp in spital si auzisem suficiente povesti horror de malpraxis, datorita necooperari ideosebi a moaselor si asistentelor, nu a medicilor, caci ei oricum se ocupa exlcusiv de expulzie, cat sa ma ingrozesc si sa devin nesigura. cum era o sarcina greu obtinuta...si cum medicul meu nu vroia sa vina la privat decat pentru cezariana, rezultatul a fost: "hai sa nu riscam nimic cu nasterea" (citat din medic). evident n-am avut pistolul la tampla, dar nici o sustinere de genul "sigur ca vei/poti naste natural, toate conditiile sunt optime (fiindca chiar au fost) nu ai de ce sa te temi". asta e, nu pot schimba trecutul si am platit pentru ignoranta mea de atunci, pot insa sa decid singura de data asta ce imi doresc pe mai departe.
nasterea nu e o experienta simpla, si cu siguranta nesimtiti sunt pe toate continentele, nesansa de a da insa peste un asemenea cadru medical in ro e insa foarte mare. iar eu cand spun asta chiar nu ma refer la medicul meu (pe care il respect si caruia ii datorez f multe) si caruia nici macar nu-i pot reprosa ceva pana la urma- omul m-a intrebat cinstit : "cum vrei sa nasti?" a intervenit cand m-a vazut osciland..., ci la moasa si la asistentele din spital care au avut un comportament execrabil in ciuda banilor indesati cu stanga si cu dreapta in buzunarele lor. oricum nici eu nu cred ca decizia de a naste sau nu natural ar trebui sa apartina pacientei.
cleo

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 18+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

si eu stiu ca nu se poate face inducere medicamentoasa, de asta intrebam de mijloace naturale, fara substante, care sa ajute sa vina de la sine. ca plimbarile...

luni merg la monitorizare si vedem ce va fi.


mama de Carol (29.12.2008) si 37+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

si eu stiu ca nu se poate face inducere medicamentoasa, de asta intrebam de mijloace naturale, fara substante, care sa ajute sa vina de la sine. ca plimbarile...

luni merg la monitorizare si vedem ce va fi.


mama de Carol (29.12.2008) si 37+ cu Patrick
blog




pe uter cicatriceal niciodata nu se face asa ceva.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t


fecian ce putin mai aveti...tinem pumnii. abia astept sa te intorci cu povesti despre nastere

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 18+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra


Saru'mana!
Acum avem ambele un pitic si o pitica


Legat de inducere am mai citit m-am mai documentat si am vazut ca in general ruptura uterina survine in urma inducerii (in orice caz, VBAC sau nu)...ceea ce m-a pus pe ganduri.

Oricum voi discuta si cu medicul ginecolog, o sa il intreb mai multe, pentru ca presupun ca are ceva experienta personala si poate sa imi spuna parerea lui de expert. Vreau sa am parte de toate informatiile corecte sa pot lua cea mai buna decizie pentru copilul meu.

Sincer acum dupa ce am citit materialele legate de inducerea medicamentoasa mi-am cam format deja optiunile legate de nastere.

Si inca ceva: tot in materialele citite (mai multe la numar) spun ca epidurala ar fi de evitat in cazul unei VBAC pentru ca ar creste riscul la o noua cezariana (oricum ma gandeam sa o evit de la ultima mea experienta cu ea). Voi ce stiti de aspectul asta? Si daca e asa ce alte metode de pain relief cunoasteti care sa aiba si ceva eficienta dar sa nu interfere cu procesul nasterii?


Va multumesc!



Felicia,de (Gabriel) si 35+ cu bulina Anamaria AMR 5 s!!!!
Povestea lui Gabriel
Victoria invinge cancerul!!!

_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:


fecian felicitari pentru pitica!!!!asa secretoasa a fost? pana la 35 de saptamani? sau s-a scapat cineva neintrebat?
din ce am inteles eu epidurala are marele neajuns de a reduce (uneori) pana la disparitie contractiile uterine. cum nu se poate interveni ulterior cu niciun stimulent, e de evitat. in plus te tintuieste in pat, in acea pozitie orizontala total neprolifica progresarii travaliului si dilatatiei...in fine, neajunsurile sunt multiple, inclusiv psihologice. cred ca in filmuletul "born in USA" gasesti cele mai bune explicatii/motivatii sa nu optezi din start pt epidurala, presupun ca-l gasesti pe net (filmul).
o alta problema a epiduralei ar fi ca poate masca semnele unor probleme din travaliu cum ar fi ruptura uterina.
respiratiile, tehnica lamaze, un psihic puternic (sustinut de motivatia mare de a naste natural), o persoana de incredere care sa te sprijine in momentele de cumpana, sunt cam singurele ajutoare
dar daca a fost suficient pentru mama (si pentru mama ei,etc etc) sper sa fie suficient si pentru mine. sper doar sa am tihna sa intru in starea mea de transa fara sa fiu deranjata ca in filmuletul postat de paulush

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 22+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In spitalele private din unele tari nordice procentul de cezariene este de peste 90%.
Daca medicul nu face cezariana in alte tari pt. ca "nu e bine", de ce o face totusi la privat? Acolo e ok?




In sistemul privat poti in toata lumea sa faci nu numai cezariana, poti face schimbare de sex, iti poti schimba fizionomia pentru a arata ca un tigru sau ca un soricel, iti poti scoate o coasta, iti poti schimba culoarea pielii, etc. Toate aceste proceduri cu siguranta ca nu sunt in interesul tau din punct de vedere medical dar daca platesti se gasesc medici dispusi sa le faca. Si sunt deacord, trebuie sa existe si optiunea asta...dar la privat, iar populatia generala sa fie educata sa stie ca nasterea naturala este cel mai bun lucru pentru o femeie si copilul ei iar cei care nu inteleg asta sa fie exceptia si nu regula.







Mergi la inceput