nastere naturala dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Din cate am inteles e un meeting cu cei 8 medici in care le prezinti planul de nastere si pe baza observatiilor din fisa ta (fisa este stocata in laptopul cu care vine medicul la fiecare vizita) faci planul de bataie. Sincera sa fiu nu stiu prea multe, trebuie sa ma programez pt asta in curand, la celalat spital unde am nascut baiatul nu am avut asa ceva, era si spital universitar, medici multi mai multi, asta e un spital mai micut si mai deschis pentru nasteri naturale/VBAC/rata mai mica de cezariene.

O sa va dau mai multe amanunte dupa intalnire. tot atunci se face si turul sectiei de nasteri.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

, iar cei care aleg cezariana sunt mult mai putini decat cei care aleg naturala.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


din pacate te inseli f tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Asa e, marea majoritate din medici aleg naturala, problema e a gravidei care ajunge la ceza.

http://radicaldoula.com/2011/06/20/failure-to-progress/


mes p’tits riens


asa a fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulush

Asa e, marea majoritate din medici aleg naturala, problema e a gravidei care ajunge la ceza.

http://radicaldoula.com/2011/06/20/failure-to-progress/


mes p’tits riens


asa a fost


excelent filmuletul

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 18+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Citat:
citat din mesajul lui XIO

, iar cei care aleg cezariana sunt mult mai putini decat cei care aleg naturala.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


din pacate te inseli f tare!


Eu iti spun ce vad la mine la spital, zilnic, de 6 luni incoace.
Cine face cezariana face la cerere sau la indicatie, pana acum nu a fost vreo mama care sa fi vrut naturala si sa fie constransa.
Repet, sunt medici despre care se stie ca fac doar cezariana, cu titluri multe si timp putin, oricum pt. cei care au pacienta la fel de comoda le este si cezariana si nasterea naturala, ca la ambele se duc la timp, nu-ti vine dr la 2 noaptea la dilatatie de 1 deget sa urmareasca travaliul. rezidentul sau moasa urmaresc travaliul si cand se ajunge la dilatatie de 8 se cheama medicul ca sa asiste nasterea si sa plece acasa in 5 minute spre deosebire de o cezariana care dureaza mai mult.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

rezidentul sau moasa urmaresc travaliul si cand se ajunge la dilatatie de 8 se cheama medicul ca sa asiste nasterea si sa plece acasa in 5 minute spre deosebire de o cezariana care dureaza mai mult.




Nu ar fi rau ca asta sa fie cel mai frecvent scenariu. Din pacate eu stiu alta varianta. Femeile sunt chemate la control in saptamana 39-40 cand medicul este de garda, dimineata. Sunt internate si li se induce nasterea si de aici se ajunge din foarte multe motive la cezariana fara rost. Adica o femeie care ar fi putut si ar fi vrut sa nasca natural ajunge la cezariana dintr-o decizie absolut neprofesionista a medicului. Inainte de a interzice cezariana la cerere as interzice mai degraba inducerea fara motive medicale a nasterii la femeile care vor sa nasca natural...caci cele car nu vor, nu vor...pana la urma alegerea le apartine insa pentru cele care vor e pacat. Multe raman cu impresia gresita ca nu ar fi putut naste natural, de fapt nu este asa, inducerea nasterii la rece ar trebui clasificata ca malpraxis dupa parerea mea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

saptamana aceasta sau cea care vine o sa incercam si noi nastere naturala. ciudat e ca de asta nu imi e frica deloc, de inca o cezariana... paralizez doar la gand.

numai sa ne ajute si bebe, ca mai mult de saptamana viitoare nu mai asteapta drul dupa el, targul era nu creasca prea mare (deja e mare bine) ca sa nu forteze operatia

in afara de plimbari, ceai de zmeur... ce se poate face natural si fara efecte adverse sa il ajut putin pe bebe sa se decida sa vina afara?

mama de Carol (29.12.2008) si 37+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

datul cu aspiratorul (sa nu razi dar am trei prietene la care a functionat); + sex dc ai chef si are si sotul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

curatenie am tot facut, sex nu am partener dispus - ii e frica rau de tot - dar sper sa se onvinga bebele singur

daca placenta are semne de maturare, adica puncte de calcifiere, poate fi o problema, sau la varsta asta a sarcinii asa e normal?

mama de Carol (29.12.2008) si 37+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

datul cu aspiratorul (sa nu razi dar am trei prietene la care a functionat); + sex dc ai chef si are si sotul


Haha, cat am dat eu cu aspiratorul....din sapt 39 pana in sapt 42 in fiecare zi, rarisem mochetele. degeaba!



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput