nastere naturala dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

^ lol



Mami de (28.10.2008)/unnecesarean si de (13.11.2010)/VBAC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Ramonika din pacate nu e "numai inca o cicatrice pe burta", asta e doar o preconceptie, riscurile la cezariana sunt mult mai mari decat atat si privesc atat mama cat si copilul, cu putina bunavointa poti gasi tone de informatii pe internet referitor la asta.


eu cred ca VBAC e cu muuuullttt mai riscanta (in tara la noi) decat a doua cezariana.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

se bazeaza pe ceva aceasta credinta? vreun studiu sau ce? au romancele vreo problema comparativ cu alte nationalitati? e adevarat ca nu prea gasesti medici dispusi la asa ceva, insa cei care o fac sunt constienti de ceea ce fac si au si experienta in sensul asta. nu vad unde apare riscul crescut de romania...

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 18+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra


de parca un studiu ar fi litera de lege!! o sa ajungem creiere spalate de ne bazam doar pe "studii"!!! o sa apara din ce in ce mai multe "studii" scoase pe banda rulanta ca deh omenirii ii trebuie studii ca sa poata lua decizii in viata

nu se bazeaza pe studii draguta,se bazeaza pe realitatea din ro ! si realitatea este ca mai putin de 1% din medicii din ro se baga la o vbac in acest moment! si stiu ei ce stiu!



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


SHOPPING

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

Nushulica cred ca ar trebui sa facem niste seminarii pt ignorantii din alte tari (medici) sa afle de la noi ca nu trebuie sa te bazezi pe studii, ci pe comoditate/frica/ignoranta, ca oricum garantii nu exista pe lumea asta, asa ca orice esec poate fi atribuit hazardului... Nu tin sa aflu raspunsul, e doar o intrebare retorica, oare ai citit intrebarea/raspunsul cu atentie inainte sa simti nevoia sa intervii? Dar da, e un forum public. Putem umple paginile cu ce avem chef....

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 18+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

nu se bazeaza pe studii draguta,se bazeaza pe realitatea din ro ! si realitatea este ca mai putin de 1% din medicii din ro se baga la o vbac in acest moment! si stiu ei ce stiu!




Realitatea din RO e ca medici 'se baga' si te baga imediat la o cezariana chiar si la prima nastere, ce sa mai vorbim de vbac. pentru nasterea naturala trebuie sa se intersecteze o pacienta hotarata sa nasca natural cu un medic dispus sa o aisite sa nasca natural...cum ambele sunt specii rare intersectia celor doua cazuri are probabilitate foarte mica...tinde spre 1% ala de care zici tu. Sigur ca stiu medicii ce stiu! Pacat ca pacientele nu prea au habar...








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Accept, tu pe unde traiesti de nasterea naturala este ceva exceptional care are loc din pur noroc? Ca in spitalul in care lucrez eu cezariana se face la cererea pacientei si la nevoie, cand exista indicatie. Nu face nimeni cezariana ca asa are chef medicul.
Absolut toate pacientele care nu au medic, deci nu spun ce vor, se interneaza si nasc natural daca nu exista cumva vreo contraindicatie.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Citat:
citat din mesajul lui XIO

Accept, tu pe unde traiesti de nasterea naturala este ceva exceptional care are loc din pur noroc? Ca in spitalul in care lucrez eu cezariana se face la cererea pacientei si la nevoie, cand exista indicatie. Nu face nimeni cezariana ca asa are chef medicul.
Absolut toate pacientele care nu au medic, deci nu spun ce vor, se interneaza si nasc natural daca nu exista cumva vreo contraindicatie.




Care sunt categoriile de femei care vin la spital si nasc cu cine o fii de garda? Eu nu cunosc personal nici una desi da, le-am vazut si eu in spital si nu neg ca exista, si nu, nu li se face cezariana oricat s-ar ruga - am vazut si asta. Dar cel putin in contextul acestui forum nu cred ca are rost sa ne raportam la acest context - al gravidei fara medic - nu e cazul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Gravidele care vin si nasc la cine este de garda sunt cele care nu au fost urmarite in sarcina si cele care nu s-au inteles cu medicul care le-a urmarit (sau medicii).
Am auzit ca sunt ginecologi care prefera cezariana ca e mai comoda, in general acestia sunt cei cu titluri multe adunate de-a lungul timpului si nu vad cum te-ar obliga sa nasti prin cezariana daca tu ca pacienta nu vrei. Nu de alta, dar te pti muta cu usurinta la altcineva, iar cei care aleg cezariana sunt mult mai putini decat cei care aleg naturala.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Este vorba si de preferintele femeilor. In Romania, femeile tin mortis sa nasca cu medicul care le urmareste sarcina. Daca pleaca in vacanta, sunt de acord sa fie induse sau facuta cezariana de teama de a nu naste cu medicul de garda. Am vazut asta peste tot la odiseele in care am fost/sunt.

Aici nasti cu cine este de garda. Medicul (in cea mai mare parte a cazurilor) vine de acasa doar daca ai cezariana programata sau daca intri in travaliu inainte de cezariana programata si tb sa fi operata in ziua respectiva.

Oricum discutia asta e colaterala.

Azi am avut un control cu un alt medic, medicul meu fiind in vacanta.
In luna a saptea voi avea o intalnire cu toti medicii care deservesc sectia de nasteri din spitalul unde urmeaza sa nasc. In felul asta ii voi cunoaste si discuta despre planul meu de nastere/asteptari/etc.

Doamna pe care am vazut-o azi era f contrariata de alegerea mea, chiar a folosit o expresie care m-a deranjat, m-a intrebat daca planuiesc sa merg in continuare cu trial of labor!!?? ca si cand garantat tot la cutit ajung. I-am zis ca am de gand sa merg in continuare cu planurile pt VBAC



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



XIO, intrebarea despre categorie era retorica, stiu si eu care e majoritatea minoritatii fara medic in sarcina in RO...ma asteptam sa te simti si sa o lasi balta cu argumentele pe directia asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



XIO, intrebarea despre categorie era retorica, stiu si eu care e majoritatea minoritatii fara medic in sarcina in RO...ma asteptam sa te simti si sa o lasi balta cu argumentele pe directia asta.






Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh





Eu nu ma refer la vreo minoritate, vad ca stii gresit.


Miereamara, cum decurge o astfel de intalnire de care spui?

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput